prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Każdego z nas nurtuja pytania i dylematy o których trudno myśleć, a co dopiero głośno rozmawiać. I to jest własnie odpowiednie miejsce na poruszanie trudnych, nurtujących Was tematów, także tabu. Żadnych ograniczeń moralno-etycznych!
ODPOWIEDZ

Jak czesto uzywasz slowa "kurwa"?

Non stop
2
3%
Czesto
23
38%
Czasami
19
32%
Rzadko
13
22%
Nigdy
3
5%
 
Liczba głosów: 60

Wang
Capo di Tutti Capi
Posty: 1488
Rejestracja: 01.06.2003, 21:47
Lokalizacja: Chicago

prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Wang »

UWAGA niecenzuralne slowa 8)

Mozliwe, ze wiekszosc z Was juz o tym kiedys czytala/slyszala, jednak chce o tym przypomniec i zapytac sie Was, co Wy o tym myslicie.

Fragment autentycznego wykladu prof. Miodka na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wroclawskiego:
"Kiedy sie czlowiek potknie albo skaleczy, wola: "O kurwa!". To lapidarne slowo wyraza jakze wiele uczuc, poczawszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynacje, a na radosci i satysfakcji konczac. Przecietny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np.: "Ide sobie stary przez ulice, patrze, a tam taka dupa, ze o kuuuurrwa." Kurwa moze rowniez wystepowac w charaktrze interpunktora, czyli zwyklego przecinka, np.: "Przychodze kurwa do niego, patrze kurwa, a tam jego zona, no i sie kurwa wkurwilam, no nie?" Czasem kurwa zastepuje tytul naukowy lub sluzbowy, gdy nie wiemy, jak sie zwrocic do jakiejs osoby plci zenskiej ("chodz tu kurwo jedna!"). Uzywamy kurwy do charakteryzowania osob ("brzydka, kurwa nie jest", "o kurwa, takiej kurwie na pewno nie pozycze"), czy jako przerwy na zastanowienie ("czekaj, czy ja, kurwa lubie poziomki?"). Wyobrazmy sobie jak ubogi bylby slownik przecietnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy przez ulice, potykamy sie nagle, mowimy do siebie: "bardzo mnie irytuja nierownosci chodnika, ktore znienacka narazaja mnie na upadek. Nasuwa mi to zle mysli o wladzach gminy". Wszystkie te i o wiele jeszcze pogatsze tresci i emocje wyraza proste " O kurwa!", ktore wyczerpuja sprawe. Gdyby Polakom zakazac "kurwy", niektorzy z nich przestaliby w ogole mowic, gdyz nie umieliby wyrazic inaczej swoich uczuc. Cala Polska zaczelaby porozumiewac sie na migi i gesty. Doprowadziloby to do nerwic, nieporozumien, niepewnosci i niepotrzebnych naprezen w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedna mala "kurwe". Spojrzmy jednak na rodowod tego slowa. "Kurwa" wywodzi sie z laciny od "curva", czyli krzywa. Pierwotnie w jezyku polskim "kurwa' oznaczala kobiete lekkich obyczajow, czyli po prostu dziwke. Dzis "kurwe" stosujemy rowniez i w tym kontekscie, ale mnogosc innych znaczen przykrywa calkowicie to jedno. Mozna z powodzeniem stwierdzic, ze "kurwa" jest najczesciej ozywanym przez Polakow slowem. Dziwi jednak jedno - dlaczego slowo to nie jest uzywane publicznie (nie liczac filmow typu "PSY", gdzie aktorzy przescigaja sie w rzucaniu "kurwami"), praktycznie nie slyszymy, aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne "kurwy". Pomyslmy o ile piekniej wygladalaby prognoza pogody wygloszona w nastepujacy sposob: "Na zachodzie zachmurzenie bedzie kurwa umiarkowane, wiatr raczej kurwa silny. Temperatura maksymalna ok. 2st. Celsjusza, a wiec kurewsko zimno kurwa bedzie. Ogolnie, to kurwa jesien idzie..."
Veni Vidi Vici
alka-kicia87
Młody aktywny
Posty: 42
Rejestracja: 18.01.2006, 18:26
Lokalizacja: co skad ?

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: alka-kicia87 »

bylo cos takiego w wersji flash :D
mi tam przeklenstwa az tak bardzo nie przeszkadzaja, ale nie lubie jak ktos publicznie non stop przeklina. sama czesto uzywam brzydkich slow :P no ale tylko w sytuacjach gdy rozmawiam ze znanymi mi osobami :twisted: i nikt nas nie podsluchuje
PLAGIATT
Człowiek czynu
Posty: 1368
Rejestracja: 27.09.2002, 20:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: PLAGIATT »

to słowo jest bardzo popularne wszedzie :))) tak bylo jest i bedzie :D
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Paweł »

najbardziej to mi się spodobała prognoza kur** pogody ;]
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: ::PiotreK:: »

ja sie musze przyznać ze czasmi w nerwach potrafie co drugie słowo wcisnac kurwe
Madzior
Młody aktywny
Posty: 175
Rejestracja: 30.03.2005, 18:23
Lokalizacja: sprzed kompa

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Madzior »

tekst Miodka bardzo znany już;-) hmm niestety Polacy bez tego słowa nie daja sobie rady, gdyby nie używali qrvy to wymyśliliby coś innego.
Lecz mnie zawsze irytuje jak ktos używa tego jako znaku interpukcyjnego jak to ujął Miodek;-) przecież bez tego zdanie i tak byłoby zrozumiałe.
melOn
Cicha wOda z bąbelkami
Posty: 1476
Rejestracja: 31.12.2005, 09:48
Lokalizacja: phi

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: melOn »

heh niezłe xD
no to kur*y nie da się wytępić z języka polskiego xD
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: stefan »

nie będę może zamieszczał linka, ale mam na dysku amerykański odpowiednik w formie .mp3, też się tego przyjemnie słucha ;)
Potępiony
Szalony pismak
Posty: 555
Rejestracja: 08.05.2005, 16:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Potępiony »

Początkowo tekst powoduje salwy śmiechu lecz po głębszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że:
Gdyby Polakom zakazac "kurwy", niektorzy z nich przestaliby w ogole mowic, gdyz nie umieliby wyrazic inaczej swoich uczuc.
Faktem jest, że rzucanie kurwami stało się masową społeczną patologią.
Konieczność jest najlepszym doradcą.
Wang
Capo di Tutti Capi
Posty: 1488
Rejestracja: 01.06.2003, 21:47
Lokalizacja: Chicago

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Wang »

Stefan... jakby Ci sie chcialo ;-) to przeslij mi ta .mp3, chetnie bym przesluchal :twisted:

A co do glownego tematu, to bardziej chodzilo mi o to, czy to naprawde takie straszne przeklenstwo, cos bardzo nie grzecznego albo (cytuje:) "rzucanie kurwami stalo sie masowa patologia"? To spoleczenstwo polskie sprawilo, ze uznano to slowo za bardzo obrazliwe i nie powinno sie go uzywac. A przeciez slowo "kurwa" ma swoje pochodzenie i wcale nie oznacza to czegos okropnego.
Wiadomo, ze ogromna przesada jest uzywanie tego slowa jako przecinka w zdaniu i wypowiadaniu go co drugie slowo, ale, jak to Miodek ujal, "kurwa" jest bardzo przydatna przy wyrazeniu roznych emocji i mysle, ze nawet i ksiaz proboszcz nie powinien zakladac sobie plastra na buzie gdy sie zdenerwuje na wiernych ;-)
Albo ladnie zapowiedziana pogoda... bo przeciez zimna ta zima kurwa byla :twisted:
Ostatnio zmieniony 01.01.1970, 02:00 przez Wang, łącznie zmieniany 1 raz.
Veni Vidi Vici
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: JaGaKi »

Moja rodzicielka która pracuje w gazecie robiła kiedyś reportaż do radia na temat przeklinania :D Ogolnie jak gadała przez telefon było zabawnie... jeszcze bardziej sięubawiłem gdy skońcyzła rozmowe i przeklęła;d
Blood On The Ground
mroczny karol
Posty: 1085
Rejestracja: 26.08.2005, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Blood On The Ground »

Prawda, prawdą, przesadzamy z używaniem tego słowa. Ja rozumiem raz, drugi, ale przysłuchując się rozmowie, która siarczyście okraszona jest "kurwami" można się zwyczajnie zirytować poziomem (;

Nie pokuszę się o stwierdzenie, że ktoś z nas wcale go nie używa ; D
Żyć to znaczy rodzić się powoli
Katrina
Młody aktywny
Posty: 160
Rejestracja: 01.02.2006, 13:50
Lokalizacja: Warszawa

Dżemik vs Miodek :P

Post autor: Katrina »

Nic dodać nic ująć. Myślę, że społeczeństwo polskie NADUŻYWA tego słowa. Nie powiem, że ja nie używam. Zdarza mi się nawet za dużo, ale są osoby, którym faktycznie "kurwa" służy za przecinek. Znam osobę, która właściwie w ogóle nie przeklina (jest nią mój chłopak, no nie ukrywajmy wspaniała osóbka :roll: :hihi: ).

Jeśli chodzi o wypowiedź, to rozśmieszył mnie jeden tekst : "czekaj, czy ja, kurwa lubie poziomki?" :lol:
Anuś
Prawie autorytet
Posty: 3140
Rejestracja: 27.05.2003, 18:53
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Anuś »

Paweł pisze:najbardziej to mi się spodobała prognoza kur** pogody ;]
i mi tez:)
Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Paulo Coelho
Wang
Capo di Tutti Capi
Posty: 1488
Rejestracja: 01.06.2003, 21:47
Lokalizacja: Chicago

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Wang »

A tak jeszcze dodam, ze amerykanie, meksykanie i wszelkie inne nacje, ktore zamieszakuja Chicago, rozpoznaja Polaka wlasnie po slowie kurwa. Wiele razy zdazylo mi sie wykrzyknac KURWA! np. w czasie gry w kosza albo w czasie pracy, to od razu pytali: "Oh, you're from Poland, right?" :nom:
Veni Vidi Vici
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Linka »

Wang pisze:A tak jeszcze dodam, ze amerykanie, meksykanie i wszelkie inne nacje, ktore zamieszakuja Chicago, rozpoznaja Polaka wlasnie po slowie kurwa. Wiele razy zdazylo mi sie wykrzyknac KURWA! np. w czasie gry w kosza albo w czasie pracy, to od razu pytali: "Oh, you're from Poland, right?" :nom:
:mrgreen: Kluczowe słowo Polakow ;)
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Paweł »

heh... to ja pamietam odobną sytuację... tyle że w Polsce.

jade tramwajem, i słysze z tylu rozmowe jakiś obcokrajowców. Coś hiszpania, albo włochy... dokładnie się nie przysłuchiwałem. Ale co któryś słowo było u nich słychać właśnie "kurwa" i śmiech... Widać polski mieli opanowany już do perfekcji ;-)
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
Agnieszka(P.S)
Młody aktywny
Posty: 42
Rejestracja: 16.12.2005, 10:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: Agnieszka(P.S) »

Wątpię, by był ktoś, kto nigdy se nie przeklnął. Ja robię to tylko wtedy, gdy jestem wściekła. Nigdy nie byłam za granicą, ani nie przeklnęłam w towarzystwie obcokrajowca, więc nic nie wiem na temat rozpoznawania Polaków po słowie "kurwa".Hm... ciekawe to... :roll:
ylka
Człowiek czynu
Posty: 1122
Rejestracja: 30.07.2003, 22:37
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: ylka »

jeśli mam na myśli to samo, co stefan, to proszę. ;)
smile like a melon slice : )
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: prof. Miodek na temat slowa "kurwa"

Post autor: stefan »

masz na myśli ;)
ODPOWIEDZ