Ewangelia wg. Judasza

Dzisiejszy świat i Polska to wiele kontrowersji i pytań. W tym forum poruszamy wszystkie problemy polityczne, gospodarczo-społeczne i kulturalno-religijne świata. Tu możecie pisać co Wam się nie podoba w dzisiejszym systemie, który kraj będzie nowym supermocarstwem i który polityk jest skorumpowany (-;
ODPOWIEDZ
*MysterY*
Tuningowiec
Posty: 3122
Rejestracja: 28.02.2004, 23:44
Lokalizacja: 51°47'N 19°27'E

Ewangelia wg. Judasza

Post autor: *MysterY* »

słyszeliście o tym co wy na to?
w końcu okazuje się że Judasz był tylko narzędziem.
więcej info na http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Judasza
Ford Mondeo mk1 Ghia RS1800 115KM
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Piqs - X »

I love spiskowe teorie dziejow :D
dagnai
Młody aktywny
Posty: 45
Rejestracja: 22.11.2004, 09:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: dagnai »

Po co to wklejasz?:P założe sie że na tym forum jest pełno katolików:P będą tylko gdakać.
Dagnai'zM
ROX'a
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: stefan »

dagnai - czy chociaż raz napiszesz coś mądrego?

chociaż RAZ?
Phantom
Prawie autorytet
Posty: 2298
Rejestracja: 28.03.2003, 16:38

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Phantom »

dagnai pisze:Po co to wklejasz?:P założe sie że na tym forum jest pełno katolików:P będą tylko gdakać.
A Ty po co się odzywasz, skoro nie masz czegokolwiek mądrego do powiedznia? Licznik postów możemy Ci wyzerować, bądź spokojny.

I uważaj, bo jak ja na Ciebie gdaknę, to już nie będę starał się być miły. Forum nie jest katolickie, więc nie muszę zachowywać się po chrześcijańsku. Jeśli nie potrafisz używać mózgu - wyjdź, ten post potraktuj jako ostatnie ostrzeżenie.
vanessa
Człowiek czynu
Posty: 1689
Rejestracja: 06.02.2005, 21:52
Lokalizacja: })i({

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: vanessa »

a ja myślę, że to pic na wode
pewnie za jakich tydzień bądź dwa będzie głośniej na ten temat, la la la..
"Prawdziwa miłość przenika tajemnice i samotność kochanej osoby, pozwalając jej zachować swoje sekrety i pozostawia jej wewnętrzną wolność."
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Piqs - X »

Dzis ksiadz poswiecil pierwszodniowoswiateczne kazanie, ktore mogl skierowac chyba do najszerszego grona wiernych, ktorzy przynajmniej raz w rodku przejda sie do osciola na wielkanoc na ... gnojenie apokryfów (w tym ew. Judasza) i Browna za kod..No co za muł poswieca jedyna okazje w roku do powiedzenia ludziom zeby zyli dobrze bo nie zostana zbawieni, zeby negowac opinie autorow takich ksiazek ;P
Niezle go wybrechtałem naprawde...Mysle ze wiekszosc nawet nie miala pojecia o czym on mowi, bo o Brownie slyszeli z TV, a jakby ich spytac o apokryf to by wahali sie, czy nie chodzi o jakiegos mitycznego potwora..
A ja z kazania wyniosłem tyle, ze odmawianie prawdziwości tych tekstów kościół opiera na stwierdzeniu, że tylko 4 ew. mogły wekść do kanonu NŚ. Jak względną nieprawdziwość jednego można oceniać na podstawie względnej prawdziwości drugiego ;} ? non logical..:p
Byczek
Szalony pismak
Posty: 591
Rejestracja: 19.10.2004, 22:04
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Byczek »

Wiecie ile razy Biblia byla zmieniana? Za kazdym razem jak z pokolenia na pokolenia byla przepisywana zmienialo sie coraz wiecej, pewnie jak byscie przeczytali pierwotna wersje to by Wam szczeki opadly! A dlaczego tylko 4 ewangelie spelnialy normy? Bo reszta wywolala by taki sam szok jak ta od Judasza, nie wierzycie w nia bo to dla Was za duzo jak na jeden raz, jest jeszcze kilka ewangelii, ale po tym to swiat pewnie padl by na zawal serca!
Niech kierunku nie wyznacza Ci horyzont, bo tak naprawdę
iść dokądkolwiek, to iść do nikąd
moro
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 23.04.2006, 04:46
Lokalizacja: Bytom

to nie takie proste ...

Post autor: moro »

... to nie jest takie proste i łatwe jak się wszystkim wydaje ... że Judasz napisał ewangelię i koniec ... on tak naprawdę jej nie napisał ... bo jak udowodniono datuje się ją na III wiek ... a jak wiadomo wtedy Judasz już nie żył ... naczytałem się trochę w internecie na ten temat ... i nie tylko na ten ... w ogóle lubię czytać na temat różnych odkryć związanych z chrześcijaństwem i uważam jedno ... że powinien być tylko dekalog i nic więcej ... bo resztę praw sobie ludzie wymyślili ... a do tego nikt nie ma prawa... dlatego ja mam troszkę inne podejście do tego a jeżeli myślicie że jestem nie wierny albo ateista albo nie wiem co to wam powiem że 9 lat byłem ministrantem ... teraz już nie jestem ... ale i tak mam swoje podejście do religii, kościola i wszysktiego co jest związane z wiarą ... ale zastanawia mnie jedno ... dlaczego Watykan tak bardzo boi się uwiarygodnić wiele tekstów, które są zakazane ... skoro Watykan jest pewny religii, każdy wie ... że tam są rzeczy, które bardzo zmieniłyby religię i byłyby rewolucyjne ... a nikt z władz kościoła nie może sobie na to pozwolić ...
MorO
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Piqs - X »

fajnie...tylko skad wiesz ze Dekalog jest najprawdziwszy z prawdziwszym i pownien byc pierwotny w stosunku do innych textow religijnych?!
moro
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 23.04.2006, 04:46
Lokalizacja: Bytom

etyka

Post autor: moro »

... ale jakbyśmy spojrzeli pod kątem etycznym to dekalog to zbiór najdoskonalszego prawa ... więc może rzeczywiście jest stworzony przez Boga
MorO
agnostyk1
Młody aktywny
Posty: 13
Rejestracja: 06.06.2006, 15:01

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: agnostyk1 »

popieram moro, wszystko w co ludzie wierzą jest wymyślone, ale są tacy co by oczy człowiekowi za tą swoją ślepą wiarę wydrapali.... :!:
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: stefan »

agnostyk1 pisze:popieram moro, wszystko w co ludzie wierzą jest wymyślone, ale są tacy co by oczy człowiekowi za tą swoją ślepą wiarę wydrapali.... :!:
więc też wierzysz w coś wymyślonego.
pietruszka
Szalony pismak
Posty: 788
Rejestracja: 12.01.2006, 21:32

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: pietruszka »

ewangelia-utwór wczesnochrześcijański zawierający opis życia i naukę Jezusa
myslicie ze Judasz by pisał o życiu pana skoro go zdradzil? nie wydaje mi się...
to na bank jakas glupota ludzka wymyślona tylko po to żeby zrobić sensację i namieszać w głowach niedowiarków
na wrażliwość nie ma żadnego lekarstwa. mamy uczucia i dlatego życie tak boli.
*MysterY*
Tuningowiec
Posty: 3122
Rejestracja: 28.02.2004, 23:44
Lokalizacja: 51°47'N 19°27'E

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: *MysterY* »

jakbyś nie doczytał to to pismo jest napisane w IIIw n.e. i jest to nauka Judasza, i jak dla mnie jest ewangelją jak i inne odkryte, a "zbanowane" przez kościół.

Czy wiecie że Jezus kochał inną kobietę?
Ford Mondeo mk1 Ghia RS1800 115KM
agnostyk1
Młody aktywny
Posty: 13
Rejestracja: 06.06.2006, 15:01

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: agnostyk1 »

Kurcze, Pietruszka-masz klapki na oczach? Przecież Ewangelia Judasza mówi o tym samym co i inne Ewangelie-o życiu Jezusa i Jego ukrzyżowaniu. A to że sam Judasz jej nie napisał to wiedzą wszyscy. Kościół już dawno ma tą Ewangelię i uznał ją za prawdziwą, ale nie wcielił w kanon biblijny i tyle. Pocztaj tu i tam to będziesz bardziej oświecona.....
A poza tym, dzięki tej Ewangelii mam inne spojrzenie na Judasza. Faktycznie on musiał zdradzić, bo inaczej nie ukrzyżowali by Jezusa i nie byłoby zbawienia itd, itp. On był tylko narządziem.
Blood On The Ground
mroczny karol
Posty: 1085
Rejestracja: 26.08.2005, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Blood On The Ground »

pietruszka pisze:myslicie ze Judasz by pisał o życiu pana skoro go zdradzil? nie wydaje mi się...
to na bank jakas glupota ludzka wymyślona tylko po to żeby zrobić sensację i namieszać w głowach niedowiarków

A wzielaś pod uwagę, że mógl spisać to zanim Go zdradzil? Pewnych prawd historycznych możemy się tylko domyślać. Ewangelie spisalo więcej apostolów. Niektore po prostu nie zostale uznane przez Kościól
Żyć to znaczy rodzić się powoli
agnostyk1
Młody aktywny
Posty: 13
Rejestracja: 06.06.2006, 15:01

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: agnostyk1 »

Tej Ewangeli na pewno nie pisał Judasz ale ludzie, którzy nazywali siebie gnostykami i żyli po Judaszu. Ewangelia jest zaakceptowana przez Kościół jako prawdziwa, ale nie przyjęta do kanonu biblijnego. Pytanie dlaczego? Moim zdaniem dlatego, że Judasz zostaje w tej Ewangelii niejako usprawiedliwiony ze swego czynu. Słusznie - gdyby nie On nie byłoby zbawienia. Dziwi mnie tylko to, że Jezus od początku wiedział, że Judasz Go "zdradzi" i nic z tą wiedzą nie zrobił. Pozwolił na to co się stało. A gdyby żołnierze nie znależli Jezusa wtedy, to co wszystko byłoby ok? Zresztą, On się nie ukrywał, tylko czekał na nich. Więc jaka to zdrada??? A pomyście o apostole Piotrze! On też zdradził Jezusa - zaparł się Go aż trzy razy!
IzzY
Młody aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 26.12.2006, 22:42
Lokalizacja: Koive-neni

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: IzzY »

Odpowiedź jest prosta. Kiedy Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański w 313 roku i zalegalizował religię chrześcijańską chodziło o nic innego jak o władzę. Tę właśnie władzę dawała religia ubogich. Jednak co zrobić jeżeli ewangelii jest ponad 30, jeżeli chrześcijaństwo w pierwszych wielkach jest religią o różnych odłamach? Dlatego też Ireneusz, wybrał spośród tych Ewangelii tylko 4, które miały być zrozumiałe dla ludu. Odrzucono Ewangelie gnostyków - nie tylko Judasza, ale też Magdaleny czy Maryii. Należy przy tym pamiętać, że większość z tych ewangelii zostało spisane później i co do autorów nie możemy być pewni. Jakby nie było władza potrzebowała - negatywny obraz Judasza - jako tego, który za 30 srebników wydał Jezusa - by stworzyć negatywny portret Żyda.
Zdaje się, też że Marie-Magdalenę, też wrobili. Faktem jest bowiem, że Maria Magdalena nie była ladacznicą.
Jak dla mnie wieki walki o dominum mundi zrobiło swoje z religią chrześcijańską. Jednak są rzeczy w niej fascynujące i widocznie prawdziwe skoro przetrwała 2 tysiące lat.
Kocham wszystkich ludzi, ale mam prawo nie wszystkich lubić.
Jessica
Młody rozbrykany
Posty: 404
Rejestracja: 03.10.2006, 15:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ewangelia wg. Judasza

Post autor: Jessica »

Od początku było pisane Jezusowi umrzeć za grzechy dla naszego zbawienia.
Gdyby Judasz nie "zdradził" Jezusa, ten by nie umarł i by nas nie zbawił. A przecież "Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia"
I mam tu coś.
Na I Soborze nicejskim, w 325 r. ostatecznie ustalono, że kanonicznymi, czyli objawionymi, ewangeliami są cztery: Mateusza, Marka, Jana i Łukasza. Ewangelia Judasza podzieliła los 30 pozostałych i została uznana za fałszerstwo.

Od tej pory tekst uważany jest przez Kościół za apokryf, tzn. na poły fikcyjną opowieść. A autorów - gnostyków - potępiono.

Wśród innych apokryfów jest np. ewangelia według Tomasza Izraelczyka, w której opisano dzieciństwo Jezusa. Wynika z niej, że czynił on cuda już jako młody chłopak, i to w najmniej stosownym momencie, np. życie kolegę, który śmiał go obrazić.

Równie kontrowersyjna jak judaszowa jest ewangelia Piłata, wedle której Piłat nie dość, że nie skazał Jezusa na życie, to jeszcze publicznie ogłosił: "Ten człowiek zaprawdę jest Synem Bożym".

Za wyklętą Kościół uznał też Ewangelię Filipa, na podstawie której Dan Brown napisał swój "Kod Leonarda da Vinci". Według niej Jezus kochał Marię Magdalenę bardziej niż apostołów i "częstokroć całował ją w usta".
Zciągnięte ze str. http://www.paranormal.fora.pl/viewtopic.php?t=59

Mi wydaje się, że z tych 30 apokryfów przynajmniej część musiała mówić prawdę...
Let's make all dreams come true!
ODPOWIEDZ