poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Książki jakie czytacie w wolnych chwilach, wieczorami, do poduszki, jadąc autobusem... Wszystko o czasopismach i prasie codziennej. Jednym słowem lektura jak się czyta ;-]
ODPOWIEDZ
Virgin
Szalony pismak
Posty: 743
Rejestracja: 19.08.2004, 22:15
Lokalizacja: LODZ

poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Virgin »

Czy uważacie, że coraz mniej ludzi czyta poezję i się w niej lubuje? Ja mam wrażenie, że teraz to wiersze są czytane, bo się musi do szkoły.
Co wy o tym myślicie?
MIŁOŚCI MOWĄ NIE JEST SŁOWO,
LECZ BOSKI POCAŁUNEK.
you are the reason I wake up everyday and sleep through the night
Kubuś
Młody rozbrykany
Posty: 445
Rejestracja: 16.01.2005, 19:05
Lokalizacja: Ełk

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Kubuś »

Absolutnie się temu nie dziwie. Większość współczesnej poezjii to jakieś porozrzucane słowa, do ktorych pseudo-intelektualiści dorabiają ideologie. "Czuję" piękno wierszy Mickiewicza i naszych wielkich poetów, żeby nie było, że ogólnie mam wstręt do utworów lirycznych.

Może ciekawy przykład, jak łatwo napisać "piękny" współczesny wiersz. Moja nauczycielka polskiego jest wielką fanką poezji i kazała nam napisać notatkę o czereśniach, z czym nam to się kojarzy etc. Kolega, który w życiu nie zajmował się wierszami, napisał byle co, bez rymów, bez skłądu, bez strof, i nauczycielka chciała, żeby napisał pracę na jakiśtam konkurs poetycki, których teraz od groma i promują one taką beznadzieją twórczość...
Nie narzekam, chociaż jestem niższy niż Clint Eastwood
Chociaż nigdy nie dołączę do grona kulturystów
Chociaż nie znam setek przysłów , nie narzekam
Bo fruzie wolą optymistów :wink:
Zdziesław
Młody aktywny
Posty: 85
Rejestracja: 19.01.2005, 19:51
Lokalizacja: Kalafior

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Zdziesław »

kubus co ty tam wiesz
ja uwazam ze nie do konca zalezy od zainteresowan ludzi np raczej rzadko sie zdarza ze zawodnik z mtematycznej klasy czyta poezje ale humanisci jak najbardziej , niekiedy z przymusu niekiedy nie ale poezja jest ogolnie fajna ciekawa majonez przydatna kurczaki pozytywna kalafior
Paz
Młody aktywny
Posty: 107
Rejestracja: 28.01.2005, 15:46

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Paz »

są tacy szczęściarze co piszą/robią bzdety a to się okazuje dziełem, ale to już osobna historia. wracając do tematu - lubię czytać poezję/literaturę/cokolwiek z tym związanego, we własnym zakresie. nie w szkole, pod przymusem stwierdzać co "poeta miał na myśli".

poezja szkola często "ocenzurowana" do granic możliwości, traktująca o mądrych, pięknych, cudownych bohaterach, podającym przykład dzisiejszej młodzieży, która nawiasem mówiąc potrzebuje "odskoczni". może ci źli bohaterowie, właśnie lepiej na nich zadziałają?bo ich złe czyny dadzą młodzieży do myślenia?a nie wycackane szkolne ideologie?!
Phantom
Prawie autorytet
Posty: 2298
Rejestracja: 28.03.2003, 16:38

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Phantom »

Uwielbiam poezję, wiersze, zabawę słowami.. Chociaż słowa nie do końca lubię, ale to nieważne (-;

Czytam dla przyjemności, czytam bo lubię. Poezję traktuję jako rarytasy : ) Coś niezwykłego, które cieszy każdą swoją cząstką. Znam kilka osób (policzyć na palcach jednej ręki można), które piszą wiersze wywołujące magiczne odczucia, nie tylko u mnie. Z tym się trzeba urodzić ;]
Paz
Młody aktywny
Posty: 107
Rejestracja: 28.01.2005, 15:46

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Paz »

masz rację Phantom, trzeba mieć talent.
dziś budowa wiersza jest dowolna, nie musi mieć rymów itp.itd. więc teoretycznie każdy może go napisać. każdy może stworzyć bzdet nazwany wierszem. ale ja też uważam, że to nie wystarczy, trzeba w wierszu przywołać i pobudzić wyobraźnię czytającego, a to nie każdy potrafi.
SkaTe_GirL
Prawie autorytet
Posty: 2969
Rejestracja: 24.06.2003, 17:28
Płeć: kobieta
Lokalizacja: NY! :D

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: SkaTe_GirL »

Phantom pisze:Uwielbiam poezję, wiersze, zabawę słowami.. Poezję traktuję jako rarytasy : ) Coś niezwykłego, które cieszy każdą swoją cząstką.
Traktuje poezje podobnie...
Czasem przez jakis wiersz latwiej mi wyrazic to co czuje niz pisac to wlasnymi slowami...
Podpisuj Dni Imieniem Swym.!
Krolujesz Im.!
;)
Czarownica
Młody rozbrykany
Posty: 230
Rejestracja: 24.01.2005, 20:39
Lokalizacja: Łódź

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Czarownica »

Nigdy specjalnie za poezją nieprzepadałam , może dlatego ze jej nierozumiałam a raczej niechciałam zrozumieć . Poezja zaczęła do mnie docierać dopiero niedawno , narazie skupiam się na tej z okresu II Wojny Światowej i z lat po wojnie , co dalej tego niewiem ....
ylka
Człowiek czynu
Posty: 1122
Rejestracja: 30.07.2003, 22:37
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: ylka »

Kocham czytać oraz pisać wiersze... To nie jest tak, że zanika - skąd wiesz? Może po prostu niektórzy wstydzą się tej swojej wrażliwej strony duszy i o tym nie mówią. Albo po prostu nie mówią.
Zabawa słowami? Ja w ogóle kocham słowa. :))) I mam zamiar studiować polonistykę, a o! I będę następczynią Miodka, bo kocham nasz ojczysty język. :)))
smile like a melon slice : )
Paz
Młody aktywny
Posty: 107
Rejestracja: 28.01.2005, 15:46

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: Paz »

Ylka pisze:Kocham czytać oraz pisać wiersze... To nie jest tak, że zanika - skąd wiesz? Może po prostu niektórzy wstydzą się tej swojej wrażliwej strony duszy i o tym nie mówią. Albo po prostu nie mówią.
racja, gdybym ja się przyznała w klasie, że lubię czytać poezję i troszkę popisać, to już bym chyba nie miała z kim siedzieć w ławce :roll:
ylka
Człowiek czynu
Posty: 1122
Rejestracja: 30.07.2003, 22:37
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: poezja - czy sztuka czytania jej zanika??

Post autor: ylka »

Paz pisze:racja, gdybym ja się przyznała w klasie, że lubię czytać poezję i troszkę popisać, to już bym chyba nie miała z kim siedzieć w ławce :roll:
dlatego tylko kilka osób 'żywych' zna tę stronę mnie. :)

a tak w ogóle to je publikuję w internecie, gdzie dostęp mają do nich chyba w większości ci znajomi 'żywi inaczej' oraz, oczywiście, nieznajomi. (;
smile like a melon slice : )
ODPOWIEDZ