Haiku

Książki jakie czytacie w wolnych chwilach, wieczorami, do poduszki, jadąc autobusem... Wszystko o czasopismach i prasie codziennej. Jednym słowem lektura jak się czyta ;-]
ODPOWIEDZ
Virgin
Szalony pismak
Posty: 743
Rejestracja: 19.08.2004, 22:15
Lokalizacja: LODZ

Haiku

Post autor: Virgin »

Byłam w piątek na spotkaniu autorskim Dariusza Brzóski-Brzoskiewicz, który to zekomo stworzył polski haik. Muszę przyznać, że facet jest niesamowity, a to co pisze bardzo mi się spodobało. Czytaliście kiedyś coś z haiku? A może mieliście okazje zetknąć się z haikiem Brzóski?


Dla tych, którzy nie wiedzą:

Haiku to nierymowany wiersz wywodzący się z Japonii. Składa się z siedemnastu sylab ułożonych w trzech wersach: w pierwszym pięć, w drugim siedem i w trzecim znowu pięć zgłosek. Choć może się wydawać, że to zbyt mało, istota haiku tkwi właśnie w niedopowiedzeniu. Po zapoznaniu się ze słowami, czytelnik zostaje zachęcony do użycia własnej wyobraźni, do przywołania swych najgłębszych uczuć.
Treścią haiku stają się zaskakująco proste spostrzeżenia poety, opisującego równie proste rzeczy i zdarzenia. Z wierszy tych emanuje atmosfera refleksji, nakłaniając aby, tak samo jak autor, przystanąć na chwilę, w pełni odczuć otaczający nas świat i pozostawić zgiełk życia na boku, cały czas jednak żyjąc w tym zgiełku.


A tohaiku Dariusz Brzóski, które udało mi się znaleźć w internecie (na spotkaniu czytał śmieszniejsze):

Wie
z kamieniem
nie pogadasz
a swoje
wie

Wydaje się
ludziom się wydaje
że
czasu
nie ma

Ty wiesz
wszystko
nawet to
co robię teraz w krzaczorach

Ile
ile trzeba
pokory
żeby ciągle
jeść fastfoody
MIŁOŚCI MOWĄ NIE JEST SŁOWO,
LECZ BOSKI POCAŁUNEK.
you are the reason I wake up everyday and sleep through the night
kwitnace-magnolie
Młody rozbrykany
Posty: 396
Rejestracja: 17.04.2005, 00:49

Re: Haiku

Post autor: kwitnace-magnolie »

pewnei że czytałam!!!!!!!! i to daaaaaaaawno...

nazwa kwitnace-magnolie tym zainspirowana :hihi: :hihi:
IN MY WILDEST FANTASY..
wszystko co mam - podziele się z TOBĄ tym..
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: Haiku

Post autor: Linka »

Moja kolezanka ostatnio miala prace domowa zeby wymyslic cos takiego. Chciala zebym jej pomogla ale ja pomyslow na takie cos nie mam :P
There's no better time to be happy than right now. Happiness is the journey, not the destination.
Phantom
Prawie autorytet
Posty: 2298
Rejestracja: 28.03.2003, 16:38

Re: Haiku

Post autor: Phantom »

Z mężczyzną tym się nie zetknęliśmy, a haiku czytamy regularnie.
ODPOWIEDZ