Bas w muzyce

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi opiniami na temat najnowszej płyty swojego idola zajrzyj tutaj. Na tym forum rozmawiamy o każdym gatunku muzy.
ODPOWIEDZ
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Bas w muzyce

Post autor: Piqs - X »

Czym dla was jest bas w muzyce ? . . SŁyszycie go w piosenkach, zwracacie na niego uwage, czy jest dla was waznym instrumentem ? .. Po drugie primo .. czy znacie jakichś basistow, czy wiecie wogole co to za instrument, na czym polega gra ? : ) .. Czy w koncu ktos z was gral na basie, mial z nim stycznosc. Jak wrazenia ? .. No taki temat rzeka o basie i rzeczach z nim powiazanych : P
ORZO
Szalony pismak
Posty: 568
Rejestracja: 14.02.2004, 21:53

Re: Bas w muzyce

Post autor: ORZO »

Sam uczę się grać na basie!Bas jest bardzo ważny.Dla zwyłego człowieka to perkusja nadaje rytm.Ale jak się trochę posiedzi w muzyce to dojdzie się do wniosku że bas jest takim samym nosicielem taktów ja perkusja.
Jestem Michał i też mam 12 lat....
Peggy
Szalony pismak
Posty: 804
Rejestracja: 21.03.2004, 20:55
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bas w muzyce

Post autor: Peggy »

O basie moge powiedziec tyle: wiem jak wygląda, nie umiem na nim grac, pociagaja mnie basisci i zwracam mega duza uwage na bas w utworze.
=MiLi=
Wspaniała
Posty: 4384
Rejestracja: 30.01.2005, 21:42
Płeć: kobieta
Lokalizacja: ŁóDź

Re: Bas w muzyce

Post autor: =MiLi= »

Nom bas wg mnie jest wazny w muzyce tzn wszystko nabiera "ksztaltow" wtedy, ja nie umiem grac na basie ale moj kuzyn jest basista :)
22.09.2007 Nasz Ślub :*
06.07.2008 Nela Natalia :*
29.02.2012 Inga Patrycja :*
Virgin
Szalony pismak
Posty: 743
Rejestracja: 19.08.2004, 22:15
Lokalizacja: LODZ

Re: Bas w muzyce

Post autor: Virgin »

Tez zwracam uwage na bas jak i perkusje. Nauczyl mnie tego tata, ktory kilkanascie lat temu gral na basie w zespole ;)
Osobiscie wole grac na akustycznej lub klasycznej.
MIŁOŚCI MOWĄ NIE JEST SŁOWO,
LECZ BOSKI POCAŁUNEK.
you are the reason I wake up everyday and sleep through the night
ORZO
Szalony pismak
Posty: 568
Rejestracja: 14.02.2004, 21:53

Re: Bas w muzyce

Post autor: ORZO »

Peggy pisze: pociagaja mnie basisci i .
Ja znam tylko trzy chwyty. :mrgreen: Ale grałem już koncert i planuję razem z kumplem złożyć jakiś zespół.Wystarczy?! :twisted:
pearl
Młody rozbrykany
Posty: 244
Rejestracja: 12.01.2005, 16:58
Lokalizacja: ze snów...

Re: Bas w muzyce

Post autor: pearl »

Peggy pisze:O basie moge powiedziec tyle: wiem jak wygląda, nie umiem na nim grac, pociagaja mnie basisci i zwracam mega duza uwage na bas w utworze.
tak to w pelni oddaje to co sama chcialam napisac :)
"Zmarnowaliśmy świt, a tego nie wybaczy nam żadne niebo" - J Morrison
Brahms
Młody aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 07.02.2005, 20:43
Lokalizacja: Piła

Re: Bas w muzyce

Post autor: Brahms »

Zwracam uwagę, ostatnio nawet bardzo. Sam nie gram. W ogóle na niczym niestety nie gram. A jeżeli chodzi o basistów to najbardziej lubie R. Watersa, ale to raczej ze względu na to, ze gral w Pink Floyd, niz na jakies jego umiejentosci itp.
All you need is love
devitto
Szalony pismak
Posty: 531
Rejestracja: 14.10.2004, 21:05
Lokalizacja: Kutno

...

Post autor: devitto »

Wypowiem się jako muzyk (12 lat styczności ze Szkołą Muzyczną)...
Popatrzmy na to z tej strony: wyróżniamy cztery głosy: od najwyższego - sopran, alt, tenor, i bas (nie wliczam już tutaj mezzosopranui takich tam). Każdy utwór ma tak zwany głos dominujący - z reguły jest to sopran, bądź właśnie w/w bas.
Do czego służy ogólnie bas? z zasad harmonicznych wynika, iż to on tworzy podstawę akordu w utworze - najczęściej bas występuje w postaci zasadniczej (pryma) w utworach klasycznych, w rozrywkowych zaś - bardzo często pozycji "5" (dominanty), rzadziej "3" (tercji). W utworach ciężkich możemy jeszcze mówić o basie D-7 (w pozycji septymy), ale to inna bajka.
Główną zasadą basu jest jego współbrzmienie, ewentualnie jego indywidualność (wszystko zależy od utworu). Jeśli mówimy o współbrzmieniu - najczęściej współgra on z instrumentami "tenorowymi", równie często - "sopranowymi". A jeśli mowa o indywidualności - współgra on z instrumentami "altowymi"
Bas jest bardzo ważny w muzyce.
A gitara basowa - bo chyba o niej dokładniej mowa - jest jednym z tych instrumentów, bez których nie istniała by normalna muzyka rozrywkowa typu BigBand (posłuchajcie, drodzy mili np. Gary`ego Guthmana - tam dominuje trąbka i gitara basowa - czyli "alt"/"sopran" i "bas".
Sam czasem pobrzdąkam na basie, ale fakt faktem - jestem znacznie lepszy na trąbce :nom:
Sądzę, że już wszystko wyjaśniłem ze względów muzycznych.
Dziękuję! :ok: :hihi:
We are the champions!
Kubuś
Młody rozbrykany
Posty: 445
Rejestracja: 16.01.2005, 19:05
Lokalizacja: Ełk

Re: Bas w muzyce

Post autor: Kubuś »

^szpaner :mrgreen: Jedyne na co zwracam uwagę w piosenkach to perkusja albo bębny afrykańskie (kongo, djembe) reszta wystarczy żeby współgrała dobrze :wink:
Nie narzekam, chociaż jestem niższy niż Clint Eastwood
Chociaż nigdy nie dołączę do grona kulturystów
Chociaż nie znam setek przysłów , nie narzekam
Bo fruzie wolą optymistów :wink:
sylka666
Młody aktywny
Posty: 8
Rejestracja: 06.03.2005, 21:49

Re: Bas w muzyce

Post autor: sylka666 »

Ja mam kumpla który gra na basie i od kiedy go poznałam (oj troszku daaaawno to już było :wink: ) też troszku bardziej zwracam uwagę na bas w utworze... a z basistów posłuchajcie sobie PRIMUSA... Les Claypool jest po prostu genialny :mrgreen: :mrgreen:
"LiFe Is OuRs We LiVe It OuR wAy"
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: Bas w muzyce

Post autor: Piqs - X »

pozytywnie mnie sylka zaskoczylas ;) .. nawet bardzo pozytywnie :)
*MysterY*
Tuningowiec
Posty: 3122
Rejestracja: 28.02.2004, 23:44
Lokalizacja: 51°47'N 19°27'E

Re: Bas w muzyce

Post autor: *MysterY* »

powiem tak że bas też widziałem nie umiem grać a największy bas jest w D'n'B wiem że chodzi wam o bas w rockowych [metalowych] zespołach kiedyś sam słuchałem
Ford Mondeo mk1 Ghia RS1800 115KM
kaczor
Młody aktywny
Posty: 20
Rejestracja: 20.10.2005, 18:22

Re: Bas w muzyce

Post autor: kaczor »

he... tak sie sklada ze pomimo tego ze slucham calkiem innej muzyki czyli takiej gdzie sie nie gra na basie acz kolwiek nie jest nie ważnya wrecz przeciwnie 8) (chodzi mi tu o muzyke clubowa :wink: ) to zanm kilku basisto a to tylko dla tego ze mam kolege ktory ma obsesje na tym punkcie ma cae palce pozdzierane od grania, poprostu ma swira na punkcie tej gitary. 2 najwiekszych basistom...he Marcus Miller Jack Pastorius wiem ze jacko gral na fender jazz bassie:P:P:P
MyśL W PrzyszłośĆ, MyśląC O PrzeszłoścI!!!
ODPOWIEDZ