Jak dobrze popsuć dźwięk?

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi opiniami na temat najnowszej płyty swojego idola zajrzyj tutaj. Na tym forum rozmawiamy o każdym gatunku muzy.
ODPOWIEDZ
PLAGIATT
Człowiek czynu
Posty: 1368
Rejestracja: 27.09.2002, 20:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: PLAGIATT »

Serwisy poświęcone cyfrowej muzyce, w tym i nasz, rozpisują się na tematy jakości dźwięku, wierności oddania brzmienia, przestrzenności, czystości, sposobów poprawienia... Dziś chcę zająć się tematem zupełnie przeciwnym - symulacją starego gramofonu i zdartej płyty.

Wielu fascynatów muzyki do dziś ceni sobie winylowe płyty. Ich brzmienie jest prawdziwsze, bardziej mięsiste, zawiera duszę, w przeciwieństwie to spróbkowanych i skwantowanych dźwięków CD i MP3. Co może urzekać w tym kawałku plastiku? Nawet najlepiej zadbane i odtwarzane na wysokiej klasy sprzęcie płyty analogowe zużywają się, dźwięk staje się przytłumiony, słychać charakterystyczne trzaski, stuki... Czasem słabszy gramofon sam dodaje do dźwięku szum i buczenie oraz "zaciąga" obracając płytę z nierówną prędkością. Może o to chodzi? Jeśli tak, to może by tak w cyfrowym i ascetycznym dźwięku dodać kilka takich elementów?

iZotope Vinyl to wtyczka do WinAMP'a pozwalająca uzyskać wszystkie wymienione zakłócenia:


hałasy mechaniczne od pracującego silnika
stopień zużycia płyty
szum elektryczny, "brum", przydźwięk sieci
kurz
zarysowania
nierównomierność obrotu


Obrazek


Dodatkowo można także sprecyzować wiek gramofonu, oraz prędkość obrotu, wpływającą na częstotliwość trzasków. Kilka z wymienionych zakłóceń można regulować na dwa sposoby: pokrętłem zmieniamy zakurzenie płyty a suwakiem głośność efektu, analogicznie ustawia się głośność i ilość trzasków. Nierównomierność obrotu posiada cztery typy "zaciągania" i regulowaną głębokość.

Na koniec suwakami Gain zmienić możemy poziom dźwięku na wejściu efektu, powodując przesterowanie, oraz na wyjściu dobierając końcową głośność.

iZotope Vinyl jest darmowy i sądzę, że z powodzeniem nadaje się do eksperymentów. Może jakiś zwolennik krystalicznego, cyfrowego dźwięku zakocha się w uroku analoga?

iZotope Vinyl dla WinAMP'a 2: Ściągnij

PS: Interfejs programu kryje w sobie pewien żart... ;)

Źródło WP.pl
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: ::PiotreK:: »

hm jakos niemoge tego zainstalowac w ogóle instalki niemoge odpalic jakis blad wyskakuje
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: ::PiotreK:: »

niemoge tego zainstalowac wyskkuje blad "Installer corruped"
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: JaGaKi »

wiem żę odkopuje i mnie zbesztacie... ale na rany boskie... Dzwięk analogowy jest o wiele lepszy od cyfrowego - i jeżeli dbasz o sprzęt i płyty to gra wspaniale... Słuchałem wiele solówek gitarowych na winylach i są lepsze niż na kompie
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
*MysterY*
Tuningowiec
Posty: 3122
Rejestracja: 28.02.2004, 23:44
Lokalizacja: 51°47'N 19°27'E

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: *MysterY* »

muzyka puszczana przez szanowanych Dj. jest puszczana oczywiście z płyt winylowych (chodzi mi o dj z klubów itp:P ) Więc coś w tym musi być :)
Ford Mondeo mk1 Ghia RS1800 115KM
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: stefan »

*MysterY* pisze:muzyka puszczana przez szanowanych Dj. jest puszczana oczywiście z płyt winylowych (chodzi mi o dj z klubów itp:P ) Więc coś w tym musi być :)
to "coś", to zwykły marketing.

cały mastering prowadzi się wszędzie na dysku twardym, nagranie zanim trafi na płytę trzymane jest jako plik.

jasne, że winyl ma duszę i że trzaski to wspaniała sprawa, ale gubimy tu dwie sprawy:

1. to nie sam winyl ma tę duszę a całość sprzętu - lampowy wzmacniacz, stare magnesy w kolumnach, specyficzna konstrukcja zwrotnic, kable etc. etc.

2. trzeba pogodzić się z tym, że każdy utwór zanim trafi na płytę będzie przechowywany i obrabiany na kompie, czy to się wielbicielom analogu podoba czy nie.

polecam lekturę literatury poświęconej zaganieniom próbkowania oraz dyskretyzacji dla lepszego zrozumienia tematu : )
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: ::PiotreK:: »

ostatnio na Discovery w programie jak to jest zrobione było wytwarzanie płyt winylowych
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: JaGaKi »

Stefan - w latach od lat 30 do lat 90 nie używano komputera - i te winyle są dużo lepsze niż jakikolwiek cyfrowy dźwięk...
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: stefan »

JaGaKi pisze:Stefan - w latach od lat 30 do lat 90 nie używano komputera - i te winyle są dużo lepsze niż jakikolwiek cyfrowy dźwięk...
jasne, ale mówiłem o muzyce z ery komputerów, wiadomo o co chodzi ; )

powtórzę: klimat / jakość / barwę dźwięku wyznacza nie tylko winyl, ale przede wszystkim całość sprzętu na którym jest odtwarzany.
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Jak dobrze popsuć dźwięk?

Post autor: JaGaKi »

Ale porównując CD i Winyla na tym samym sprzęci czuć naprawde różnice :P
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
ODPOWIEDZ