matura z historii Bajki- POMOCY

Spędzamy w niej (albo powinniśmy spędzać) sporą cześć swojego życia. Jak w niej przetrwać i zostać sobą? Jak radzić sobie z codziennymi szkolnymi wymogami? Jak uniknąć najgorszych katuszy? Co interesującego dzieje się u Was w szkole, a z czym nie możecie wytrzymać?
ODPOWIEDZ
wojak121
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 16.02.2008, 09:40

matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: wojak121 »

Potrzebuje pomocy w stworzeniu matury ustnej na temat "Od ezopa do disney'a. Na podstawie wybranych utworów opisz ewolucję bajki." Bylem pewny ze sobie poradze sam, ale nie mam pojecia jak zrobic prezentacje i bibliografie. Może ktoś pisał też na ten temat i mogłby mi podrzucić swoją albo widział gdzieś w internecie. Prosze o pomoc. Z góry dziękuje.
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: Linka »

Ja nie wiem, czemu ludzie wybierają temat na ustny polak tylko dlatego, że fajnie brzmi, a wcale nie orientują się że trudno będzie im go opracować.
Zamiast szukać w internecie, radzę iść do polonistki, żeby conieco podpowiedziała ;p
There's no better time to be happy than right now. Happiness is the journey, not the destination.
wojak121
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 16.02.2008, 09:40

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: wojak121 »

teraz mam ferie a po nich musze juz oddać. Chciałem zrobić na feriach :( wiem ze zle zrobilem ale tego juz nie zmienie.
czarownica333
Szalony pismak
Posty: 738
Rejestracja: 17.06.2006, 08:49
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: czarownica333 »

ehhh... rozumiem Twój ból ;)

co mogę Ci polecić? ze starożytności na pewno bajki Ezopa, Fedrusa, jeśli chcesz nieco ambitniej, to także Babriosa. Jeśli chodzi o nowożytnych twórców na pewno utwory La Fontaine'a i Krasickiego (zbiory "Bajki i przypowieści" oraz "Bajki nowe"). Ja nawiązałabym także do ewolucji pojęcia bajka - teraz zamiennie używanego z terminem baśń.

Jak trochę poczytasz, to pewna koncepcja sama Ci się ułoży w głowie i nie będziesz miał problemu z ułożeniem bibliografii. Zacznij od dokładnego zdefiniowania pewnych pojęć literackich, które są Ci potrzebne (bajka, ewolucja, co tam jeszcze chcesz :wink:) wtedy będziesz wiedział, co chcesz osiągnąć i co dokładnie powiedzieć - łatwiej będzie wybierać teksty.

No i oczywiście z polonistką też warto się skonsultować ;) względnie wybierz się do biblioteki i podpytaj bibliotekarki - one też mają spora wiedzę ;) warto też zajrzeć do jakiegoś dobrego słownika literatury i przy haśle "bajka" czy nazwiskach autorów poczytać bibliografię, która tam jest zamieszczona - może to nasunie Ci jakiś pomysł, z czego skorzystać. Z internetu nie radzę korzystać - moja znajoma w ten sposób oblała maturę - ściągnęła z netu prezentację, którą umieściła tam polonistka z jej komisji... to trzeba mieć wyjątkowego pecha, ale się zdarza. Lepiej przysiąść trochę i samemu pomyśleć.

Powodzenia :)
"Kto na drodze swego życia zapalił choćby jeden promyk nadziei dla pogrążonego w czarnej godzinie, ten nie żył daremnie"
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: Martuśka »

pamiętam ze rok temu był temat na temat baśni i ich wpływu na rozwój dziecka a tu to w sumie może i temat ciekawy ale chyba nie zbyt łatwy... Czarownica dużo ci podpowiedziała :) ja widzę to tak: definicja bajki i jej rozwój, ewolucja i rodzaje; następnie jedna z bajek Ezopa i jej funkcja w starożytności, potem trzeba wspomnieć o Fedrusie bo to ma związek z Krasickim (Krasicki wzorował sie na Fedrusie), potem Krasicki (też z jedna, dwie bajki); moze jakaś bajka Andersena, a na końcu disney :) nie wiem jak ty to widzisz ale myślę ze jakbyś dobrze to opracował to moze jakąś prezentację byś zrobił :)
wojak121
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 16.02.2008, 09:40

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: wojak121 »

ile tak mniej-wiecej opisać utworów? 5-6? I zastanawiam sie jak zrobić jakiś obiekt ktory bylby interesujacy o tematyce bajki. Może studnie a w niej zwierzęta tak jak w bajce Ezopa a pozniej chyba krasickiego tyle ze byly tam inne zwierzęta "użyte". Znacie może tytuły bajek podobnych, lecz np. z innymi bohaterami, a z tym samym morałem?
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: Martuśka »

5-6 utworów to możesz sie nie zmieścić w czasie, chociaż bajki nie są długie to może będzie akurat :) wiesz no to chyba już ty musisz znaleźć bajki z podobnym morałem, to twoja prezentacja, my ci jej nie napiszemy i nie będziemy teraz zaglądać do starych zeszytów i przypominać sobie wszystkiego ( w sumie ja tego robić nie będę bo nawet mi sie nie chce), z reszto jak sam znajdziesz i sobie opracujesz te bajki to bardziej ci w pamięć zapadnie i będzie to ułatwienie już do nauki tej prezentacji :)
wojak121
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 16.02.2008, 09:40

Re: matura z historii Bajki- POMOCY

Post autor: wojak121 »

potrzebuje przyklad jakiejs bajki disney'a takiej ktora nie jest oparta na BAŚNI i nie jest BAŚNIĄ. krótka bajeczka zeby idealnie pasowała do bajki.
ODPOWIEDZ