Studia - jakie wybrać?

Spędzamy w niej (albo powinniśmy spędzać) sporą cześć swojego życia. Jak w niej przetrwać i zostać sobą? Jak radzić sobie z codziennymi szkolnymi wymogami? Jak uniknąć najgorszych katuszy? Co interesującego dzieje się u Was w szkole, a z czym nie możecie wytrzymać?
ODPOWIEDZ
że_myk
Młody aktywny
Posty: 2
Rejestracja: 13.08.2010, 08:43
Płeć: kobieta

Studia - jakie wybrać?

Post autor: że_myk »

Jak wiele osób tu mam problem z wyborem szkoły . idę teraz do 3 klasy liceum i nie mam pojęcia co zdawać na maturze i na jakie studia iść:| Jakoś tak szczególnie nic mnie nie interesuję . Lubię malować , ale raczej nie aż tak ładnie żeby wiązać z tym moją przyszłość . Może trochę interesuje mnie ratownictwo ale nie wiem w sumie , nie jestem na profilu bio-chem , a z chemi i biologi mam 2.. Studiować nie chciałabym bardzo w Warszawie albo w Lbn , te miasta są okropne , myślałam o Krakowie , Łodzi , Wrocławiu , chociaż Wrocław to zbyt daleko od domu, Kraków by mi tak odpowiadał.

help!
aguśka
Człowiek czynu
Posty: 1108
Rejestracja: 14.07.2007, 14:33
Płeć: kobieta

Re: Studia

Post autor: aguśka »

nie myślałaś o ASP ? skoro choć trochę Cię to interesuje to dlaczego nie? Piszesz, że malujesz, ale nie aż tak, żeby wiązać przyszłość z tym... a przecież po to się chodzi do szkoły, żeby się czegoś nauczyć :)
"Bywają takie dni i noce, które zmieniają wszystko. Bywaja takie rozmowy własne lub zaszłyszane, które są w stanie wywrócić do góry nogami cały nasz świat. Nie możemy ich przewidzieć. Nie możemy się na nie przygotować. Czyhaja gdzieś na nas zapisane w łańcuchu pozornych przypadków, nieuchronne jak świt po ciemności.."
"Hera moja miłość"
że_myk
Młody aktywny
Posty: 2
Rejestracja: 13.08.2010, 08:43
Płeć: kobieta

Re: Studia

Post autor: że_myk »

myślałam , ale jak patrze na prace innych ludzi to nie jestem pewna czy bym się tam nadawała .i chciałabym też pójść na studia po których miałabym jakieś zyski . A po ASP co mogę robić ? malować i organizować wystawy? tylko nie wiem czy ktoś by to kupił ;p
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Studia

Post autor: Martuśka »

Słyszałam, że bedąc po ASP ma sie pewne problemy z pracą bo jest się już jakoś przez szkołę ukierunkowanym, coś jest narzucone a w tych artystycznych kierunkach pracodawcy chcą ludzi kreatywnych. Szkoła podobno zabija artystów. Tak przynajmniej czytałam o fotografach, może tyczy sie to innych kierunków również.

Masz jeszcze rok. Na maturze masz polski, język obcy i matematykę. A to oznacza, że na większość kierunków możesz iść. Wg mnie najlepiej gdybyś wzięła biologię lub chemię. Tu zakres kierunków na studia rozszerza Ci sie znacznie.
A po maturze nie musisz iść od razu na studia, są szkoły policealne, gdzie możesz iść na rok i spróbować sobie czegoś i zobaczyć czy Ci sie podoba, jeśli nie bardzo to studia wybierzesz inne.
Alicja09
Młody aktywny
Posty: 32
Rejestracja: 03.06.2012, 14:08
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: Alicja09 »

Studia to poważna sprawa dlatego też, warto się dobrze zastanowić nad ich wyborem.
Piszesz, że lubisz malować. ASP by tu pasowało idealnie. Mój kuzyn wybrał ten kierunek studiów i jest zadowolony. Ale co będzie robił po tej szkole to nie wiem. Faktycznie w dzisiejszych czasach jest to raczej mało dochodowy zawód.
kiciamicia90
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 13.01.2013, 18:20
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: kiciamicia90 »

Chcesz mieć pracę idź na Politechnikę na Automatykę i Robotykę, Informatykę, Mechanikę i Budowę Maszyn i pokrewne. W przeciwnym razie przygotuj się na McDonald ...
alla
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 30.01.2013, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: alla »

Faktycznie, politechnika daje duże możliwości. Osobiście polecam budownictwo (choć jest ciężko) i inżynierię środowiska- instalacje sanitarne.
Alicja09
Młody aktywny
Posty: 32
Rejestracja: 03.06.2012, 14:08
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: Alicja09 »

Politechnika, dobry pomysł ale to raczej przedmioty ścisłe.
Skoro Że_myk lubi malować, można wywnioskować, iż jest humanistą.
No ale to już jego wybór.
filipk
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 18.02.2013, 11:24
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: filipk »

Malować to może i lubić osoba mająca predyspozycje do nauk ścisłych. Zawsze mówiono aby wybierać studia takie jakie będą nas interesowały. Może i jest to jednak dobra rada?
joroszy
Młody aktywny
Posty: 8
Rejestracja: 04.04.2013, 21:50
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: joroszy »

A skoro ciągnie w takie tematy, jak malowanie to, może architektura, wzornictwo, czy coś w tym stylu? Grunt aby studiować (i potem pracować) w czymś, co się lubi, ale realia ekonomiczne po zakończeniu studiów też trzeba mieć na uwadze :)
igor
Młody aktywny
Posty: 8
Rejestracja: 27.01.2012, 00:37
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: igor »

No właśnie zgadzam się z Jaroszy, jak się źle wybierze to się człowiek tylko męczy i tyle a to nie na tym ma polegać. Ja się zawsze interesowałem szeroko pojętym biznesem i chyba wybiorę zrobienie tego licencjat we Wrocławiu na WSB, na kierunku Finanse i Rachunkowość. Jedni rodzą się humanistami inni ekonomistami, a jeszcze inni artystami. ;) Co prawda już skończyłem jeden kierunek, ale to chyba za mało jak na dzisiejsze czasy. :roll:
anita85
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 16.04.2013, 11:06
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: anita85 »

Co moge Ci doradzić z własnego doświadczenia:
Przedmioty - matematyka, angielski
Studia - informatyka, energetyka
castan99
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 15.04.2013, 15:19
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: castan99 »

Politechnika ;)
Ano
jorge100
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 19.04.2013, 18:58
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: jorge100 »

Hmm ;) przeglądnij foldery
Seball
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 24.04.2013, 16:05
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: Seball »

Dobra rada: Przejrzyj sobie oferty pracy. Dziś najchętniej poszukuje się informatyków. Wiadomo, że studia nie mogą być ponad Twoje siły i uwierz mi czy politechnika czy uniwersytet - dziś to nie daje pewności na pracę w ogóle! Musisz się przygotować na to, że po licencjacie lub inżynierce będziesz robić drugi kierunek i zupełnie zmienisz profil studiów. To chyba dziś normalne. Nikt Ci nie powie, który kierunek najlepszy, bo zanim studia skończysz sytuacja na rynku się zmieni i tak rozchwytywani dziś specjaliści z branży IT mogą nie być już potrzebni.
lucycandy
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 04.05.2013, 10:28
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: lucycandy »

Masz jeszcze rok. Na maturze masz polski, język obcy i matematykę. A to oznacza, że na większość kierunków możesz iść. Wg mnie najlepiej gdybyś wzięła biologię lub chemię. Tu zakres kierunków na studia rozszerza Ci sie znacznie.






_________________
Hallo, ich bin lucycandy.I wie Spiel games.Like diesenWow Gold Kaufen,GW2 Gold,Wow Gold und Diablo 3 Gold Kaufen.Jedermann interessant? Ich hoffe jemand kann palywith me.
Wierzbinka
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 06.05.2013, 13:18
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: Wierzbinka »

oj... ja dopiero po skończeniu studiów wiedziałam co chce robić w życiu... U mnie kończy się to podyplomówką i dużą ilością kursów. A jeżeli chodzi o maturę to zdawaj to z czego jesteś dobra - nie ma sensu męczyć się nad książkami, które nie przynoszą wymiernych efektów.
Majja81
Młody aktywny
Posty: 18
Rejestracja: 19.09.2013, 14:50
Płeć: kobieta

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: Majja81 »

Teraz na topie są kierunki techniczne, inżynierskie może i dobrze może będzie czekało na nas więcej pracy :)
audriaabc78
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 10.09.2013, 01:32
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: audriaabc78 »

Najlepiej w ojczystym języku. Będzie łatwiej.
LAI1982
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 09.09.2013, 17:17
Płeć: mężczyzna

Re: Studia - jakie wybrać?

Post autor: LAI1982 »

Ja całe liceum marzyłam o fizjoterapii a właśnie obroniłam się z pedagogiki :)
ODPOWIEDZ