Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Każdego z nas nurtuja pytania i dylematy o których trudno myśleć, a co dopiero głośno rozmawiać. I to jest własnie odpowiednie miejsce na poruszanie trudnych, nurtujących Was tematów, także tabu. Żadnych ograniczeń moralno-etycznych!
ODPOWIEDZ
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Martuśka »

Dobra, ryzyk fizyk, nie znalazłam takiego tematu...

No właśnie czy zwracacie sie do rodziców po imieniu? Czy uważacie, że to wypada?
Czy jest to właściwe czy może to przejaw braku szacunku względem nich?

Jeśli zwracacie sie do nich po imieniu to były jakieś uzgodnienia z rodzicami czy samo wyszło?
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Linka »

No właśnie czy zwracacie sie do rodziców po imieniu?
Tak, ale nie zawsze. Często mówię, po prostu "mamo".
Czy jest to właściwe czy może to przejaw braku szacunku względem nich?
W moim przypadku nie, ale wszystko jest zależne od tego jacy są rodzice. W jakiejś bardzo konserwatywnej rodzinie byłoby to nie do pomyślenia, a np. moja mama przyjmuje to jak coś zupełnie normalnego.
Spotykałąm się już z takimi przypadkami, kiedy dorosłe dzieci mówiły na swoje mamy np. "Heniek" (nie mam pojęcie skąd to się wzięło), albo "Mytka".
There's no better time to be happy than right now. Happiness is the journey, not the destination.
aguśka
Człowiek czynu
Posty: 1108
Rejestracja: 14.07.2007, 14:33
Płeć: kobieta

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: aguśka »

nie, nie mówię do swoich rodziców po imieniu, bo właśnie uważam, że nie wypada. Myślę, że mówienie po imieniu można traktować jako brak szacunku... Przynajmniej ja tak się wychowałam... nigdy nie próbowałam używać takiej właśnie "formy". Jednak wszystko zależy od tego jakie normy w danej rodzinie się przyjmuje... U mnie w całej rodzinie nikt nie praktykuje takiego zwracania się do rodziców...
"Bywają takie dni i noce, które zmieniają wszystko. Bywaja takie rozmowy własne lub zaszłyszane, które są w stanie wywrócić do góry nogami cały nasz świat. Nie możemy ich przewidzieć. Nie możemy się na nie przygotować. Czyhaja gdzieś na nas zapisane w łańcuchu pozornych przypadków, nieuchronne jak świt po ciemności.."
"Hera moja miłość"
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Martuśka »

Też nie zwracam sie do mamy po imieniu. No ewentualnie w żartach czasem:) ale takie coś jest dopuszczalne. Choć mojej mamie akurat nie przeszkadza gdy czasem nawet odruchowo użyje do niej formy jak do kumpeli to mi i tak jest strasznie głupio, musi gdzieś paść słowo: "mamuś" czy "mamo"... Nie uważam tego za brak szacunku ale jednak nie wypada... Po imieniu zwracam sie do znajomych a nie mamy.
SkaTe_GirL
Prawie autorytet
Posty: 2969
Rejestracja: 24.06.2003, 17:28
Płeć: kobieta
Lokalizacja: NY! :D

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: SkaTe_GirL »

Jak najbardziej do ojca w przypływie córkowych uczuć, mówię:
"Lechu Ty stary rowerze" ; -p


Gdy owych uczuć nie czuję... mówię po prostu Mami i Papi (;
Podpisuj Dni Imieniem Swym.!
Krolujesz Im.!
;)
=MiLi=
Wspaniała
Posty: 4384
Rejestracja: 30.01.2005, 21:42
Płeć: kobieta
Lokalizacja: ŁóDź

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: =MiLi= »

Nie mówię do Rodziców po imieniu, uważam, ze to nie wypada. Może w żartach się zdarzyło, chociaż nie przypominam sobie. Znam ludzi, którzy mówią do swoich Rodziców i o nich po imieniu w żartach i bywa to sympatyczne, ale zależy oczywiście od tonu i sytuacji. Ja jakoś nie wyobrażam sobie abym mogła mówić inaczej niż Mamo, Tato w różnych wersjach i modyfikacjach :)
22.09.2007 Nasz Ślub :*
06.07.2008 Nela Natalia :*
29.02.2012 Inga Patrycja :*
amix
Szalony pismak
Posty: 597
Rejestracja: 22.10.2004, 18:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: amix »

Ja podobnie jak większość zwracam się do rodziców, mamo, tato, bo tak mnie nauczono. Po imieniu to jedynie do znajomych.
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." Antoine de Saint-Exupéry
Pan_Wielkie_D
Młody aktywny
Posty: 153
Rejestracja: 08.02.2005, 00:51
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Piła/Toruń

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Pan_Wielkie_D »

U mnie to tak jak mi się powie tak się powie. Czasami po imieniu czasami mamo, tato. Rodzice nigdy nie mieli z tym problemu. Ale jak to się stało, że tak zacząłem mówić nie wiem, chyba starsi bracia to zaczęli:)

Nie wydaje mi się aby mówienie po imieniu było czymś złym, szacunek w raczej w inny sposób powinno się okazywać a nie poprzez mówienie "Mamo" i "Tato".

P.S Witam po 2 latach ;)
robek
Młody rozbrykany
Posty: 245
Rejestracja: 07.12.2006, 23:25
Lokalizacja: Radom

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: robek »

ja raczej nie, ale nie przeszkadza mi, jak ktoś, to robi.
Robek
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: ::PiotreK:: »

A ja mówię mamo tato w żartach często matka ojciec :)
bula
Młody aktywny
Posty: 2
Rejestracja: 23.09.2010, 10:42
Płeć: kobieta

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: bula »

ja zwracam sie mama i tata - często to zdrabniajac np. na tatko i cholera mnie bierez jak mam do teściów sie zwraca mama i tata - tych mam tylko jednych rodzonych jest to dla mnie krepujace- ale tak głupio sie rzyjeło i tzreba :( natomiast zwracanie sie do swich rodziców po imieniu uwazzzzzzzzam za nitakt, czesto widze ze rodzice to akceptuja, nie widza w tym nic złego - ja widze i nigdy bym tak chciała ani powiedziec ani kiedycś od dziecka usłyszec.
rogata
Młody aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 24.01.2009, 16:56
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Chełm

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: rogata »

nigdy w życiu! zawsze per mama i tata, ale u moich znajomych to się mówi nawet per "proszę mamy, czy może mama..." - to jest hard
Life is piece of shit, when you look at it!
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Paweł »

Martuśka pisze:czy zwracacie sie do rodziców po imieniu?
a niby czemu?

Mama to Mama, Tata to Tata, Babcia to Babcia, Dziadek to Dziadek (bądź Dziadziuś ;)), a Siostra to Siostra... :cheesy:
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
Kamilka
Młody rozbrykany
Posty: 262
Rejestracja: 25.11.2006, 19:08

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: Kamilka »

nie potrafiłabym mówić po imieniu do rodziców/dziadków - dziwnie by to było o.O
Paweł pisze: a Siostra to Siostra... :cheesy:
a co do rodzeństwa to już inna kwestia :P
"To właśnie możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące..." P. Coelho

:*
mloda21
Młody aktywny
Posty: 12
Rejestracja: 17.02.2011, 13:25
Płeć: kobieta

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: mloda21 »

Ja mialam taki czas, gdzie mowilam do rodzicow po imieniu, ale nawet sama tego nie pamietalm, i szybko mi przeszlo... Ale rodzicom to w ogole nie przezkadzalo. :hihi:
No a teraz, to "Mamashita" i "Tato", ale czasami mi sie tez przydarza mowic "Matka" lub "Ojciec" (zwylke, jak sie na co wkurzam:P), i to im sie za bardzo nie podoba...
;)
ABCBielizny
Młody aktywny
Posty: 29
Rejestracja: 07.03.2011, 15:10
Płeć: mężczyzna

Re: Zwracacie sie do rodziców po imieniu?

Post autor: ABCBielizny »

Co prawda moja mama chciała kiedyś żebym zwracała się do niej po imieniu,ale było mi wtedy bardzo głupio i czułam się dziwnie. Poza tym uważam że riodzicom należy sie pewien szacunek i dlatego powinniśmy się do nich zwracać mamo i tato. To bardzo miłe.
ODPOWIEDZ