BookCrossing.pl

Książki jakie czytacie w wolnych chwilach, wieczorami, do poduszki, jadąc autobusem... Wszystko o czasopismach i prasie codziennej. Jednym słowem lektura jak się czyta ;-]
ODPOWIEDZ
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

BookCrossing.pl

Post autor: rocker »

www.bookcrossing.pl

Nowa moda czytelnicza

Maria Kruczkowska 23-09-2003, Gazeta Wyborcza

Bookcrossing to nowa forma popularyzowania czytelnictwa wylansowana przez programistę komputerowego

Dwa lata temu Amerykanin Ron Hornbaker, programista komputerowy z przedmieścia Kansas City, postanowił wypuścić książki na wolność. Na swej stronie internetowej tłumaczy, że książki nie powinny porastać kurzem na półkach, trzeba się nimi podzielić z innymi. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku książkokrążenie).

Uwalnianie książki zaczyna się od jej celowego zgubienia, czyli "wypuszczenia na wolność". Typowe miejsce "uwolnienia" to kawiarnia, ławka w parku, budka telefoniczna, autobus - wszędzie, gdzie dużo ludzi. Niczym ornitolog, który wypuszczając dzikiego ptaka, zaopatruje go w obrączkę, wypuszczający książkę nakleja na nią winietę ze specjalnym logo (maszerująca książka), opisem i numerem. O uwolnieniu kolejnej książki z podaniem miejsca i godziny można się dowiedzieć ze strony www.bookcrossings.com. Wystukując numer, można prześledzić jej dalszą drogę i sprawdzić, kto ją przechwycił. W dwa lata od wylansowania pomysłu niektóre książki zostały już uwolnione i przechwycone po kilkadziesiąt razy i przewędrowały oceany, startując np. w Nowym Jorku, a lądując w Jokohamie. Niekiedy miejsce uwalniania jest dodatkowym grepsem, gdy np. powieść, której akcja dzieje się na Arktyce, zostawiana jest w dziale mrożonek w supermarkecie.

Dziś w bookcrossingu bierze na stałe udział 155 tys. czytelników ze 130 krajów. Uwolnili oni już pół miliona książek. Stronę internetową bookcrossing odwiedza miesięcznie 25 mln osób. "Chcemy uczynić ze świata jedną wielką wypożyczalnię" - mówią entuzjaści. Nową metodę popularyzowania czytelnictwa wsparła niedawno rada miejsca Wenecji, która wypuściła 4 tys. książek, i salon książki w Wersalu, który uwolnił ich 2 tys.

Dla wydawców i autorów bookcrossing jest rodzajem darmowej promocji, dla pozostałych uczestników - zabawą i okazją do nawiązania kontaktów. Na razie najwięcej książek krąży po Ameryce, Holandii, Hiszpanii i Francji. Jest już bookcrossing po portugalsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku. Właśnie zaczyna się polski.

We wrześniu tego roku akcję "Uwolnij książkę" przeprowadziło we Wrocławiu Radio Wrocław. Reporterzy PRW uwolnili ponad czterysta książek. Każda z nich opatrzona była naklejką o treści: "Uwolnij książkę! Ta książka jest dla wszystkich. Możesz ją wziąć do domu, przeczytać i odnieść. Jeśli bardzo chcesz, możesz ją zatrzymać. Wtedy zamiest niej uwolnij książkę ze swojej biblioteki".

Już niedługo idea "bookcrossingu" przybieże realne kształty w Warszawie. Pod wodzą Tomasza Brzozowskiego właściciela klubo-księgarni "Czuły Barbarzyńca" postaje koalicja, która zamierza "Uwolnić książki" w stolicy. - Ruszymy niebawem i na pewno nie będzie to jednorazowa akcja - zapowiada Brzozowski
Anuś
Prawie autorytet
Posty: 3140
Rejestracja: 27.05.2003, 18:53
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Anuś »

coś o tym słyszałam. Ostatnio kolega z innego LO mówił że u niego w szkole robią tę akcję :) :) :) Zaostawiali książki w WC :hihi: nie wiem co z tego wyszło, a;e sama akcja mi się podoba :D
Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Paulo Coelho
Magduś
Młody rozbrykany
Posty: 386
Rejestracja: 28.09.2003, 18:32
Lokalizacja: Sz-n

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Magduś »

Ja też gdzieś o tym słyszałamhmm ciekawe gdzie?? :wink: ale pomysł jest ekstra. chyba też zacznę to propagować ;) ale jakie brechty muszą przy tym być?? :D:D:D :) :) :)
Żyj tak aby Twoim przyjaciołom zrobiło się nudno gdy umrzesz.
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Paweł »

Temat ogólnie chyba znany, bo swojego czasu był dośc nagłaśniany przez polskie media. Akcja fajna, pomysl jeszcze fajniejszy... szkoda tylko ze nie mam czasu na czytanie ksiazek ...choc nigdy za tym nie przepadalem ;)
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
SkaTe_GirL
Prawie autorytet
Posty: 2969
Rejestracja: 24.06.2003, 17:28
Płeć: kobieta
Lokalizacja: NY! :D

Re: BookCrossing.pl

Post autor: SkaTe_GirL »

Dla mnie jest to swietna sprawa : -D
Mam nadzieje ze dojdzie ona i bedzie uzywana w moim miescie ;P
Podpisuj Dni Imieniem Swym.!
Krolujesz Im.!
;)
bober
Prawie autorytet
Posty: 2681
Rejestracja: 27.09.2002, 20:43

Re: BookCrossing.pl

Post autor: bober »

Huh... troche już o tym słyszałem... i nie powiem, z ciekawości chciałbym znaleźć taką książeczkę, przeczytać i puścić dalej ;d
Potem lookać w necie co się z nią dzieje...
- Przepraszam.
- Cebula u pani po wilu?
- 30gr
- A to dziękuję.
Peggy
Szalony pismak
Posty: 804
Rejestracja: 21.03.2004, 20:55
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Peggy »

Ponad miesiąc temu uwolnilam książke. Co jakis czas sprawdzam co sie z nia dzieje, a tam cały czas to samo. Chciałabym w koncu przeczytac, że gdzies sobie poszła, a może pojechała. Mam nadzieje, ze w koncu ktos cos o niej napisze....
Magduś
Młody rozbrykany
Posty: 386
Rejestracja: 28.09.2003, 18:32
Lokalizacja: Sz-n

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Magduś »

ta a ja miałam dzis uwolnić xiazkę z biologii ;] bo juz sie matury moich qmpelek skończyły i dostalam jedną w spadku ale msuze znaleźć jakieś ładne miejsce do jej uwolnienia:D uważam iż BOOKCROSSING jest to fenomenalny pomysł ;]
Żyj tak aby Twoim przyjaciołom zrobiło się nudno gdy umrzesz.
Peggy
Szalony pismak
Posty: 804
Rejestracja: 21.03.2004, 20:55
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Peggy »

dobrze, ze mi przypomnialas o tych badziewnych podrecznikach. Ale w sumie moze znajdzie sie ktos kto je kupi i bedzie kaska na impreze
Montana
Szczęściara
Posty: 1624
Rejestracja: 05.05.2003, 18:22
Lokalizacja: Warmia & Mazury ;)

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Montana »

Mi baardzo sie ta akcja podoba, ale niestety jakos watpie w to, zeby u nas mogla wypalic....
"now that I'm grown, I got my mind on bein somethin
Don't wanna be another statistic, out here doin nuttin,
tryin to maintain in this dirty game, keep it real...."
Magduś
Młody rozbrykany
Posty: 386
Rejestracja: 28.09.2003, 18:32
Lokalizacja: Sz-n

Re: BookCrossing.pl

Post autor: Magduś »

wiesz ja ich nie sprzedam bo ja jestem maturzytska :P i mam xiazki z zeszłej epoki naukowej :P wiec nic mi po tym ;] ale pomysł jest przedni... :D poszperam i moze jakies nadajace sie sprzedam :P
PS. jeszcze nie uwolnilam tej xiażki z biologii;]
Żyj tak aby Twoim przyjaciołom zrobiło się nudno gdy umrzesz.
SkaTe_GirL
Prawie autorytet
Posty: 2969
Rejestracja: 24.06.2003, 17:28
Płeć: kobieta
Lokalizacja: NY! :D

Re: BookCrossing.pl

Post autor: SkaTe_GirL »

u mnie w miesice niby jest ta akcja a zadnej ksiazki jeszcze nie znalazlam ;P choc ciagle szukam ;P
pokrecone to jest so much ... ;P
Podpisuj Dni Imieniem Swym.!
Krolujesz Im.!
;)
ODPOWIEDZ