ortografia

Spędzamy w niej (albo powinniśmy spędzać) sporą cześć swojego życia. Jak w niej przetrwać i zostać sobą? Jak radzić sobie z codziennymi szkolnymi wymogami? Jak uniknąć najgorszych katuszy? Co interesującego dzieje się u Was w szkole, a z czym nie możecie wytrzymać?
ODPOWIEDZ
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

ortografia

Post autor: stefan »

muszę publicznie się wyżalić. nie mogę znieść jak widzę karygodne błędy ortograficzne na każdym kroku.

> nienawidzę zwrotów w stylu: "on obraził moją osobę".
> słaniam się ze śmiechu, gdy ktoś w telewizji robi z siebie intelektualistę wszystkie czasowniki zastępując imiesłowami.
> nie wierzę, że dysleksja jest nieuleczaną chorobą która dotyka coraz więcej dzieci i 'nic z tym się nie da zrobić'.
> jestem uczulony na 'siem', język 'blogoooff' i inne takie paskudztwa.
> boli mnie, gdy interpunkcja jest postrzegana jako 'zbędne motanie'.
> nie wiem co powiedzieć, gdy ktoś z moich rówieśników pyta 'gdzie postawić akapit'.

przepraszam za spam, musiałem gdzieś się wyżalić - po prostu musiałem.

polecam lekturę jako ciekawostkę:

http://wiadomosci.onet.pl/1388290,2677,1,kioskart.html

i zapraszam do dyskusji n.t. ortografii, jeśli ktoś jest zainteresowany : )
GoSiAcZeK
Szalony pismak
Posty: 970
Rejestracja: 10.05.2005, 21:53
Płeć: kobieta

Re: ortografia

Post autor: GoSiAcZeK »

Ja z reguły nie popełniam błędów ortograficznych, częściej zdarzają mi się błędy stylistyczne, ale i nad nimi staram się pracować. Co do dysleksji to nie mogę się z Tobą nie zgodzić. Dla mnie to klasyczna ściema, bo przynajmniej połowa 'dyslektyków' to osoby, które miały ważniejsze sprawy, niż nauka zasad pisowni. Kiedy widzę coś takiego jak 'ślób', 'mogłaśbyś', 'koham cie' i inne tego typu pomyłki, to nie wiem czy śmiać się, czy płakać. Potrafiłabym je zrozumieć, gdyby pisał je sześciolatek, ale osoba w wieku piętnastu czy dwudziestu lat, według mnie, powinna już pewne rzeczy wiedzieć. Specjanie nie razi mnie 'siem', czy język 'blogoooff', chociaż momentami żal mi się robi autorów blogów, które na siłę chcą zgrywać inteligentnych, poprzez wypisywanie wyszukanych gdzieś słów, których znaczenia najprawdopodobniej nie znają...
13.02.2005 r.

A. ;**
Jessica
Młody rozbrykany
Posty: 404
Rejestracja: 03.10.2006, 15:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: ortografia

Post autor: Jessica »

Nie pamiętam, co to był imiesłów, ale trudno.
Nie martw się, jak słyszę słowo 'zajefajnie', to krew się we mnie gotuje.
Nie znoszę też zpolszczonych słów angielskich np. 'plis', jak powinno być 'please'.
Czasami też robię błędy, ale jak nie wiem jak napisać wyraz, to albo sprawdzam w słowniku, albo wybieram inny. Np. pisząc to pominęłam dwa wyrazy, bo nie byłam ich pewna. Bardzo pilnuję, żeby "nie" z czasownikami pisać osobno, a to, co napiszę czytam jeszcze po trzy razy(to częściowo Twoja zasługa :wink: ).

To chyba tyle.
Uszanowanie.

Dodam, żeby nie było, że też posługuję się językiem potocznym, ale tylko w gronie kolegów i koleżanek.
Let's make all dreams come true!
~sxaxrxuxs~
Młody aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 03.02.2007, 20:50
Lokalizacja: łódź

Re: ortografia

Post autor: ~sxaxrxuxs~ »

Ja kiedyś robiłam bardzo dużo błędów, ale dzięki mojej przyjaciółce, która zawsze mnie poprawiała już nie robię (a przynajmniej staram się nie robić)... wcześniej strasznie mnie to denerwowało ale teraz się cieszę bo przynajmniej potrafię się wysłowić :D a co do słów "zajefajnie","siem", itp. to specjalnie mi nie przeszkadzają ale sama ich nie używam...
... don't worry be happy.. :))
Potępiony
Szalony pismak
Posty: 555
Rejestracja: 08.05.2005, 16:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: ortografia

Post autor: Potępiony »

Stefek trochę wyrozumiałości, niektórzy po prostu są nieuleczalnie chorzy i takimi pozostaną. Pamiętajmy, że są ludzie, którzy celowo popełniają błędy (lub pomijają znaki interpunkcyjne) często robią to z pośpiechu po prostu.
Konieczność jest najlepszym doradcą.
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: ortografia

Post autor: stefan »

Potępiony pisze:Stefek trochę wyrozumiałości, niektórzy po prostu są nieuleczalnie chorzy i takimi pozostaną. Pamiętajmy, że są ludzie, którzy celowo popełniają błędy (lub pomijają znaki interpunkcyjne) często robią to z pośpiechu po prostu.
niektórzy są, nie neguję tego.

ale jak to jest, że w ciągu dekady liczba tych "chorych" podskoczyła z kilku do kilkudziesięciu procent?

pośpiech - co to za wyjaśnienie? czy jak Ty idziesz szybko na autobus to się 20x po drodze wywracasz? a pisanie jest umiejętnością tak podstawową jak chodzenie, nie dam się przekonać że nie.

nie potrafię być wyrozumiały wobec społeczeństwa w którym ludzie na stanowiskach nie potrafią skonstruować oficjalnego pisma bez błędu ort., a w szkołach co drugie dziecko macha świstkiem że "jest chore, więc nietykalne". po prostu nie potrafię.
Jessica
Młody rozbrykany
Posty: 404
Rejestracja: 03.10.2006, 15:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: ortografia

Post autor: Jessica »

Choćby moja koleżanka.
Sama mi powiedziała, że ma zaświadczenie o dyslekcji(czy jakoś tak), bo chce pisać dłużej egzamin. Bez sensu...
Let's make all dreams come true!
Blood On The Ground
mroczny karol
Posty: 1085
Rejestracja: 26.08.2005, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: ortografia

Post autor: Blood On The Ground »

Taka już jest dzisiejsza młodzież (jakbym sama nią nie była ; )). Skróty myślowe, doba sms'ów, praktycznie zero książek w dzieciństwie a skutki widać. A nawet te 3 niby głupie punkty na maturze są dość ważne, by o nie zawalczyć. Na szczęście jest jeszcze kilka takich Stefków ; )

Jesteśmy z Tobą!
Żyć to znaczy rodzić się powoli
czarownica333
Szalony pismak
Posty: 738
Rejestracja: 17.06.2006, 08:49
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: ortografia

Post autor: czarownica333 »

Mnie dodatkowo strasznie denerwuje jak ktoś uważa, że to, że pisze na klawiaturze, zwalnia go od wszelkich zasad poprawnej pisowni, nawet tej, jaką jest właściwa kolejność liter w wyrazie. Czasem trzeba coś 5 razy przeczytać, a i tak się nie zrozumie, co taki "dyslektyk" próbował przekazać...
stefan pisze:pośpiech - co to za wyjaśnienie? czy jak Ty idziesz szybko na autobus to się 20x po drodze wywracasz? a pisanie jest umiejętnością tak podstawową jak chodzenie, nie dam się przekonać że nie.
święte słowa :)
"Kto na drodze swego życia zapalił choćby jeden promyk nadziei dla pogrążonego w czarnej godzinie, ten nie żył daremnie"
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: ortografia

Post autor: Linka »

Przechodziłam dzis kolo sklepu obuwniczego, bardzo mnie zainteresował odrecznie wypisany plakat "wyprzedaz wszystkich kolekcj -70%". Zastanowilo mnie, czy osoba, ktora to pisała, nie wiedziala, ze po j nalezy postawic jeszcze i, czy tylko zapomniala. Gdybym ja strzelila takiego byka i wywiesila go na szybe sklepu, to chyba umarłabym ze wstydu.
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ortografia

Post autor: Paweł »

e tam, pewnie się 'odklejło'.
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
melOn
Cicha wOda z bąbelkami
Posty: 1476
Rejestracja: 31.12.2005, 09:48
Lokalizacja: phi

Re: ortografia

Post autor: melOn »

dołączam się do protestu ! ;)
vanessa
Człowiek czynu
Posty: 1689
Rejestracja: 06.02.2005, 21:52
Lokalizacja: })i({

Re: ortografia

Post autor: vanessa »

mnie również niezmiernie razi olewcze podejście do ortografii : ) uważam, że to w jaki sposób piszemy, jest w pewnym sensie naszą wizytówką i cieszę się, że na strefie przykładamy uwagę do poprawności językowej : )
mnie zdarza się czasami popełniać błędy, ale raczej z czystego przypadku. a wszystkim dyslektykom polecam Firefox'a z pluginem podkreślającym błędy, jak w wordzie.

a swoją drogą, czy kojarzycie Jasia Smietane ? to jego nick na forum onetu. Jasiu jest mocny, tylko jego błędy ortograficzne mnie nie rażą, choć jest chyba specjalistą od robienia ich. Naprawdę mam ubaw czytając jego komentarze, może to trochę żałosne ;D


[stefan, przyjmij to na wesoło! ;p]
"Prawdziwa miłość przenika tajemnice i samotność kochanej osoby, pozwalając jej zachować swoje sekrety i pozostawia jej wewnętrzną wolność."
Justinah
Młody aktywny
Posty: 49
Rejestracja: 19.01.2007, 17:16
Lokalizacja: Mexico City

Re: ortografia

Post autor: Justinah »

No własnie a mi często zdarza się robić błędy jak pisze na jakimś forum
pisze szybko i powiem szczerze ze mi się nie chce sprawdzać czy dobre -u- wpisałam

Ale czasem coś tam poprawię
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: ortografia

Post autor: Linka »

Spraw sobie najnowszego Firefoxa :P Podobno wyłapuje wiele błedow, a ludzie go dosc dobrze oceniaja.
Justinah
Młody aktywny
Posty: 49
Rejestracja: 19.01.2007, 17:16
Lokalizacja: Mexico City

Re: ortografia

Post autor: Justinah »

Linka pisze:Spraw sobie najnowszego Firefoxa :P Podobno wyłapuje wiele błedow, a ludzie go dosc dobrze oceniaja.
Moze i to jest dobra myśl 8)
damien
Młody aktywny
Posty: 1
Rejestracja: 07.04.2007, 11:21

Re: ortografia

Post autor: damien »

ze jak glupotygadasz ale spox polskeigo sie uczyc won
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: ortografia

Post autor: stefan »

damien pisze:ze jak glupotygadasz ale spox polskeigo sie uczyc won
brawo. pokazałeś klasę.
ylka
Człowiek czynu
Posty: 1122
Rejestracja: 30.07.2003, 22:37
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: ortografia

Post autor: ylka »

Popieram Stefana swoimi obiema dłońmi spoczywającymi na klawiaturze ; )
smile like a melon slice : )
ODPOWIEDZ