Zlo! Czym jest?

Każdego z nas nurtuja pytania i dylematy o których trudno myśleć, a co dopiero głośno rozmawiać. I to jest własnie odpowiednie miejsce na poruszanie trudnych, nurtujących Was tematów, także tabu. Żadnych ograniczeń moralno-etycznych!
ODPOWIEDZ
Sephiro
Młody aktywny
Posty: 38
Rejestracja: 24.12.2003, 00:52
Lokalizacja: ...

Zlo! Czym jest?

Post autor: Sephiro »

No mądre ludki z tego fora, mam pytanie.
Czym wedlug was jest zło? :twisted:
Jak je zdefiniowac, okreslic jego esencje jeżeli taka jest itp.
Mam nadzieje ze komus zachce sie nad tym pomyslec...
Memories of summer, keeping me alive, while I lose my way in the blizzard of life.
PLAGIATT
Człowiek czynu
Posty: 1368
Rejestracja: 27.09.2002, 20:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: PLAGIATT »

Encyklopedia PWN pisze:ZŁO, filoz. w bycie realnym jest tym, co nieporządane funkcjonalnie (zło techniczne) lub moralnie (zło moralne). Zło techniczne oznacza nieobecność jednej z istotnych cech danej natury (np. brak cechy genet. charakteryzującej gatunek lub niefunkcjonalność urządzenia). Treść zła moralnego wyznaczają przede wszystkim normy negatywne (zakazy moralne), które chronią dobra ważne dla ludzi bądź istoty wyższej. Zależnie od tradycji filoz. uznaje się, że zło istnieje realnie, a powodują je ludzkie namiętności, takie jak wola dominowania czy żądza posiadania (tradycja agnostycka i ateistyczna), bądź też zło jest brakiem dobra (tradycja chrześcijańska). W sporze o genezę zła, twórcą stanowiska chrześc. był św. Augustyn, który uważał, że jest ono tworem wolnej woli człowieka oddalającego się od jedynego dobra, jakim jest Bóg; kontynuował on myśl platońską, zgodnie z którą w świecie idealnym nie istnieje zła idea; człowiek, będąc tworem bożym (imago Dei), został wyposażony w zdolność wolnego działania i dlatego może zbliżać się do Boga (wykonując jego wolę) lub oddalać się od niego (łamiąc nakazy); zło zatem nie istnieje w stworzeniu, lecz jest brakiem dobra powodowanym niewłaściwym użyciem woli przez człowieka. W rozważaniach na temat zła stawia się też pytanie o jego funkcje w dziejach. W tradycji chrześc. dominowały rozmaite formy teodycei, w których były zawarte usprawiedliwienia zła, sprowadzające się do uznania jego funkcji wychowawczych (np. w Starym Testamencie katastrofy zsyłane przez Jahwe w celach naprawczych) oraz uwypuklenia dobra tego świata (np. teodycea G.W. Leibniza). W idealizmie niem. pojawiła się koncepcja zła jako niezbędnego narzędzia racjonalizacji świata — bez złych pasji człowiek nie wydostałby się z prymitywnego stanu natury i nie stworzył demokr. królestwa wolności, do którego zmierza historia (I. Kant, G.W.F. Hegel). Błędnie interpretowana heglowska wizja zła jako motoru dobra stała się częścią składową koncepcji stalinowskiej i nazistowskiej.
Ja potem się wypowiem :D
Anuś
Prawie autorytet
Posty: 3140
Rejestracja: 27.05.2003, 18:53
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Anuś »

zło to wg mnie pojęcie abstrakcyjne tak jak np. szczęście, cierpienie... Dla Każdego to coś innego... Nie można udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Dla jednego to wojna, dla drugiego przemoc w rodzinie, a dla trzeciego jeszcze coś innego a to wszystko zawiera się w wielkim worku nazwanym ZŁO...
Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Paulo Coelho
Sephiro
Młody aktywny
Posty: 38
Rejestracja: 24.12.2003, 00:52
Lokalizacja: ...

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Sephiro »

Anuś pisze:Nie można udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Dla jednego to wojna, dla drugiego przemoc w rodzinie, a dla trzeciego jeszcze coś innego
Zastanów sie teraz, dla kogo wojna nie jest zlem? Albo przemoc w rodzinie? Jakim sposobem przemoc w rodzinie nie jest zlem, i dla kogo tym zlem nie jest?
Zlo nie jest abstrakcyjne. Moze mozna je nazwac tak w wypadkach kiedy biedak kradnie chleb zeby przetrwac, wtedy to jest zlo dla okradanego, ale zlem w tym wypadku moze byc tez to ze bogaty i syty nie podzieli sie z umierajacym z glodu. Ale nadal twierdze ze nie jest abstrakcyjne.
Hmmm... zlo samo w sobie nie jest pojeciem abstrakcyjnym, ale to jak uzywa tego pojecia czlowiek jest juz abtrakcyjne...

Powiedzmy ze byla taka sytacja (osoby dramatu Pan1 i jego zona Pani1, Pan2 i jego zona Pani2) Te pary sie nienawidziły.

Pani2 nie dawala zyc Pani1 (powiedzmy przelozona prześladowałą pracownicę czy cos takiego)
Pan1 zabił Pania2
W rewaznu Pan2 zabił Panią1

życie Pani2 wstrząsneła Panem2, dla niego było to wielkie zło. Dla Pana1 i Pani1 bylo to wybawienie.
Za to życie Pani1 była wielkim złem dla Pana1, a Pan2 sie nie przejął tylko pomyslal ze ma za swoje.

A zło było wszędzie, zło czynione przez Pania2 spowodowało pierwsze morderstwo, które było złe, a to spowogowało drugie morderstwo tak samo złe. Z czego każdy odbierał to wszystko przez pryzmat samego siebie, co moze nasuwac wniosek ze zło bierze swoj początek z egoizmu i samolubstwa.
Memories of summer, keeping me alive, while I lose my way in the blizzard of life.
Montana
Szczęściara
Posty: 1624
Rejestracja: 05.05.2003, 18:22
Lokalizacja: Warmia & Mazury ;)

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Montana »

Dla mnie zlo jest mimo wszystko pojeciem abstrakcyjnym, bo przeciez nie da sie w jednym zdaniu napisac co to tak naprawde jest. Anusia ma racje pod tym wzgledem. Zlo jest przez kazdego widziane troche inaczej.... To jest zreszta "temat rzeka". Ale ja nie potrafie w kilku zdaniach napisac co ot jest zlo.......
"now that I'm grown, I got my mind on bein somethin
Don't wanna be another statistic, out here doin nuttin,
tryin to maintain in this dirty game, keep it real...."
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Piqs - X »

Zło to my ... Gdyby nie było nas, nie byłoby zła. Gdyby nie bylo czlowieka, swiat bylby bez skazy. Gdyby niebylo uczuc, nie byloby swiata. Czy wiec swiat i zlo to jedno? Tak, poniewaz kazdy czlowiek wpisany jest w swiat, w kazdego czlowieka wpisane jest zlo, a zto wpisane jest w kontury swiata. Zlo jest po czesci szczesciem, a na pewno zaprzeczeniem niebytu. Bo czyz zlo nie jest czasem impulsem egzystencji ? Czy po zle nie poznajemy zycia ? (mama kaze wylanczac kompa . . dokoncze pozniej)
Mirriam
Truskafka
Posty: 1532
Rejestracja: 01.08.2003, 02:20
Lokalizacja: Nie z tej ziemi... ;)

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Mirriam »

Zło to JA :twisted:
"Moje szczęście ma brązowe oczy :D" :tak:
Anuś
Prawie autorytet
Posty: 3140
Rejestracja: 27.05.2003, 18:53
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Anuś »

Montana pisze:Dla mnie zlo jest mimo wszystko pojeciem abstrakcyjnym, bo przeciez nie da sie w jednym zdaniu napisac co to tak naprawde jest. Anusia ma racje pod tym wzgledem. Zlo jest przez kazdego widziane troche inaczej.... To jest zreszta "temat rzeka". Ale ja nie potrafie w kilku zdaniach napisac co ot jest zlo.......
dzięki montanko że się ze mną zgadzasz ;)
Teraz zło to zaliczanie wszystkich klasówek itp. :emm:
Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Paulo Coelho
Montana
Szczęściara
Posty: 1624
Rejestracja: 05.05.2003, 18:22
Lokalizacja: Warmia & Mazury ;)

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Montana »

Powiem jeszcze, ze zlo to dopelnienie dobra..... te dwie sily nie moga bez siebie istniec....
"now that I'm grown, I got my mind on bein somethin
Don't wanna be another statistic, out here doin nuttin,
tryin to maintain in this dirty game, keep it real...."
Sephiro
Młody aktywny
Posty: 38
Rejestracja: 24.12.2003, 00:52
Lokalizacja: ...

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Sephiro »

Montana pisze: Powiem jeszcze, ze zlo to dopelnienie dobra..... te dwie sily nie moga bez siebie istniec....
Dokładnie, bo dobro bez zła nie było by juz dobrem. Jakby dobro istniało samotnie i by było tylko dobro, to nikt by tego nawet nie nazwał. Tak samo jak ferie, bez szkoly by ich nie bylo =]
Anuś pisze:Teraz zło to zaliczanie wszystkich klasówek itp. :emm:
Racja... to chyba jest zrodlo wszelkiego zla na ziemi, bo po zaliczeniu dzisiejszej biologi od razu moj swiat nabral wiecej kolorkow =] Chociaz i tak ciagle jest szaro... =P
Memories of summer, keeping me alive, while I lose my way in the blizzard of life.
Virgin
Szalony pismak
Posty: 743
Rejestracja: 19.08.2004, 22:15
Lokalizacja: LODZ

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Virgin »

zlo to czyny niemoralne


Bog mnie stworzyl a szatan opental,
wiec na wieki bede grzeszna i swieta.
MIŁOŚCI MOWĄ NIE JEST SŁOWO,
LECZ BOSKI POCAŁUNEK.
you are the reason I wake up everyday and sleep through the night
Fighter
Szalony pismak
Posty: 884
Rejestracja: 20.12.2002, 01:18

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Fighter »

"Zlo sie rodzi, gdy dobry czlowiek nie robi nic"
"Kto stawia sobie za cel doskonalosc, osiaga wiecej niz przecietnosc. Kto stawia sobie za cel przecietnosc, nie osiagnie nawet tyle"
shyduo
Człowiek czynu
Posty: 1958
Rejestracja: 13.05.2004, 14:01
Płeć: mężczyzna

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: shyduo »

Ciężko powiedzieć czym jest zło tak naprawdę. Bardzo ciekawie przedstawiona jest zależność pomiędzy dobrem, a złem w książce Andrzeja Ziemiańskiego pt. "Achaja".
Kubuś
Młody rozbrykany
Posty: 445
Rejestracja: 16.01.2005, 19:05
Lokalizacja: Ełk

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Kubuś »

Zło jest niezbędne, żeby istniało dobro. Zło to niesprawiedliwość, prawie w każdej sytuacji można zastąpić to pierwsze słowo drugim.
Nie narzekam, chociaż jestem niższy niż Clint Eastwood
Chociaż nigdy nie dołączę do grona kulturystów
Chociaż nie znam setek przysłów , nie narzekam
Bo fruzie wolą optymistów :wink:
shyduo
Człowiek czynu
Posty: 1958
Rejestracja: 13.05.2004, 14:01
Płeć: mężczyzna

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: shyduo »

Aha zło jest takze filmem, który wchodzi za jakiś czas na ekrany kin.
http://film.onet.pl/9866,film.html
JaQb
Szalony pismak
Posty: 539
Rejestracja: 30.09.2004, 15:35
Lokalizacja: SAn OK

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: JaQb »

Zło jest przeciwieństwem Boga :mrgreen:
przez wszystkie dni aż do skończenia świata..
jest przy Tobie Chrystus..
Nie bój się ..
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: rocker »

Jest swiat, w ktorym zyja istoty, ktore zabijaja. Istota, ktora nie zabija, czyni zlo.
Kubuś
Młody rozbrykany
Posty: 445
Rejestracja: 16.01.2005, 19:05
Lokalizacja: Ełk

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: Kubuś »

rocker pisze:Jest swiat, w ktorym zyja istoty, ktore zabijaja. Istota, ktora nie zabija, czyni zlo.
Jedno małe słówko, a tak wiele zmienia - czyni źle , tzn. nienormalnie. Odbieranie ludziom życia jest złem, tzn. jest niemoralne, niesprawiedliwe.
Nie narzekam, chociaż jestem niższy niż Clint Eastwood
Chociaż nigdy nie dołączę do grona kulturystów
Chociaż nie znam setek przysłów , nie narzekam
Bo fruzie wolą optymistów :wink:
soul
Młody aktywny
Posty: 112
Rejestracja: 31.01.2005, 05:43

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: soul »

a wg mnie zlo jest tym na co nie pozwala nam sumienie
sprawa ma sie tak samo jezeli chodzi o czyny innych - jezeli nam wspomniane sumienie nie pozwoliloby na nie, to znaczy ze sa dla nas zle
do you think you're better off alone?
ylka
Człowiek czynu
Posty: 1122
Rejestracja: 30.07.2003, 22:37
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zlo! Czym jest?

Post autor: ylka »

Anuś pisze:zło to wg mnie pojęcie abstrakcyjne tak jak np. szczęście, cierpienie... Dla Każdego to coś innego... Nie można udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Dla jednego to wojna, dla drugiego przemoc w rodzinie, a dla trzeciego jeszcze coś innego a to wszystko zawiera się w wielkim worku nazwanym ZŁO...


Dokładnie.


Kubuś pisze:Odbieranie ludziom życia jest złem, tzn. jest niemoralne, niesprawiedliwe.


A odbieranie życia samemu sobie?
smile like a melon slice : )
ODPOWIEDZ