praca i badanie thc

Narkotyki, alkohol i inne używki. Tutaj możesz dowiedzieć się o nich prawie wszystkiego, a także porozmawiać na ich temat.
ODPOWIEDZ
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

praca i badanie thc

Post autor: newage »

Mój przyszły pracodawca wysyła mnie na badania, rozumiem chyba ze sa to obowiazkowe badania... Czy podczas takiego badania sprawdza sie zawartość substancji narkotycznych we krwi... ? Nigdy nie miałem z tym nic do czynienia. Czy są to zwykłe badania morfologiczne ? I czy pracodawca ma prawo poddac pracownika takim badaniom, bez wiedzy.. ? i czy możę wyciągnąć z tego jakieś konsekwencje... ? Tak, więc prosiłbym o pomoc, pytanie pewnie błahe, ale ja nie mam pojęcia.
Phantom
Prawie autorytet
Posty: 2298
Rejestracja: 28.03.2003, 16:38

Re: praca i badanie thc

Post autor: Phantom »

Pracodawca jest zobowiązany poinformować Cię o skali wykonywanych Ci badań... Jeśli sam je przeprowadza, czy organizuje o.O

Bo przecież jeśli pójdziesz do przychodni po odpowiednie kwitki, to wiesz co będą Ci robić... A przy standardowej morfologii nie badają obecności żadnych takich substancji we krwi.. chyba, że sobie zamówisz i dopłacisz (;


Jeśli o konsekwencje chodzi.. zapytaj Szefa :]



PS. Pozwoliłem sobie poprawić temat ;p
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

Re: praca i badanie thc

Post autor: newage »

A czy ktoś się spotkał z takim badaniem zupełnie rutynowo.. ? słyszałem że to jest dość droga impreza, badanie pod tym kontem.
::PiotreK::
Władca Smoków
Posty: 4449
Rejestracja: 10.02.2003, 17:37
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

Re: praca i badanie thc

Post autor: ::PiotreK:: »

za te badania trzeba dopłacac
myśle ze na pewno niebeda to badania na zawatrosć narkotyków
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

Re: praca i badanie thc

Post autor: newage »

Chciałbym mieć pewność... :). Szukam i wypytuje się na różnych forach od tygodnia. Ale trudno znaleźc coś konkretnego. I nie wiem nadal gdzie szukać.
Już zwątpiłem, w to że znajdę jakąkolwiek odpowiedź. Tak więc jeżeli ktoś cokolwiek wie lub się domyśla, proszę pisać.

Pozdrawiam.
Phantom
Prawie autorytet
Posty: 2298
Rejestracja: 28.03.2003, 16:38

Re: praca i badanie thc

Post autor: Phantom »

Ech.. ale Szef zlecił Ci przyniesienie kwitków z wynikami, czy kazał zgłosić się do konkretnego punktu, gdzie mają te badania przeprowadzić?

Bo widzisz, najłatwiej i najskuteczniej to jest zapytać na miejscu ;p
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

Re: praca i badanie thc

Post autor: newage »

Tzn. W Firmie w której pracuje jest taki zwyczaj, że każdy nowozatrudniony idzię na badania lekarskie. Ale wydaje mi się że to jest obowiązek:

Art. 229. § 1. (159) Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy,
2) ..........
.................
§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
.................
§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.
§ 7. Pracodawca jest obowiązany przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej określi w drodze rozporządzenia:
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich,
2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie,
3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie,
4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.


Ten przepis mówi jasno, ale czy ktoś się z tym spotkał... ?
Być możę to nowy przepis i dlatego nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć.
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

Re: praca i badanie thc

Post autor: newage »

Phantom---> Nie chcę się pytać na miejscu, to wzbudzi podejrzenia, a tego bym nie chciał.
JaQb
Szalony pismak
Posty: 539
Rejestracja: 30.09.2004, 15:35
Lokalizacja: SAn OK

Re: praca i badanie thc

Post autor: JaQb »

No i powinny być takie badanie, byłbym za
Rozwiązało by to problem
Mało pracy <-> wiele ludzi chce pracować, więc jeśli chcesz to nie pal :)
podobnie jest teraz z papierosami, pierwsze pytanie, które zadaje pracodawca to czy pan pali.
przez wszystkie dni aż do skończenia świata..
jest przy Tobie Chrystus..
Nie bój się ..
newage
Młody aktywny
Posty: 6
Rejestracja: 09.09.2005, 22:47

Re: praca i badanie thc

Post autor: newage »

Wydaje mi się że ten post wyżej był zbędny. To jest wątek w dziale używki, więc po co ten komentarz... ?
ponty
Młody aktywny
Posty: 8
Rejestracja: 29.09.2005, 23:14

:D

Post autor: ponty »

Moim zdaniem to cie nie bedą badać na thc czy coś na kształt tylko zwykłe badania ale nie_wiem, moge jedynie powiedziec jak je oszukac jak paliles zielone :ok:
Ganja zostawia ślady jak sanek płozy...
Piqs - X
Wspaniały
Posty: 2075
Rejestracja: 29.09.2002, 09:47
Płeć: kobieta

Re: praca i badanie thc

Post autor: Piqs - X »

Takie badania zawarte sa w przepisach BHP pracodawcy. Są one obowiązkowe i organizuje je PRACODAWCA na swój koszt bodajże..Sam miałem takie badania przy rozpoczęciu pracy w TP SA. "Badania" - wchodził osie, lekarz oglądał, krzyczał "ZDROWY" i prosił o nastepnego..byc moze u CIebie jest inaczej..jakkolwiek wątpie żeby były to badania na wykrycie jakichs dziwnych specyfikow..(ale co to dzis ludziom do głowy nie strzeli?)
Cure
Młody aktywny
Posty: 34
Rejestracja: 03.03.2006, 08:03
Lokalizacja: Polska ;]

Re: praca i badanie thc

Post autor: Cure »

Co prawda podobno wchodzi moda na badania pracowników na obecność narkotyków,ale z tego co wiem tyczy się to osób już zatrudnionych i są to raczej "imprezy" niezapowiedziane.Niemniej mogę się mylić.Te Twoje badania wyglądają mi na zwykłe badanie mające uaktualnić książeczkę zdrowia czy coś.
Wszystkie moje wypowiedzi są wynikiem nudy,której doświadczam i są wyłącznie wytworem mojej wyobraźni nie mającym odbicia w realnym życiu ^_^
ODPOWIEDZ