wektor

Spędzamy w niej (albo powinniśmy spędzać) sporą cześć swojego życia. Jak w niej przetrwać i zostać sobą? Jak radzić sobie z codziennymi szkolnymi wymogami? Jak uniknąć najgorszych katuszy? Co interesującego dzieje się u Was w szkole, a z czym nie możecie wytrzymać?
Zablokowany
Fergie
Szalony pismak
Posty: 883
Rejestracja: 29.12.2004, 16:12
Lokalizacja: z miasta

wektor

Post autor: Fergie »

Mam taki mały problem :/ Ponieważ mam bardzo inteligentną panią od fizyki i tak samo inteligentne książki, mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest wektor?? Bo z genialnego podręcznika wyczytałam: ,,Matematycy podpowiedzieli fizykom, że do opisu siły mogą użyć odcinka skierowanego, zwanego wektorem'' A ja jestem na taki podręcznik chyba zagłupia... No, a w internecie nic nie ma, nielicząc jakiś słów jakich nie rozumiem. Więc, wie ktoś co to jest??
Nie żyje się, nie kocha i nie umiera - na próbę

[ Jan Paweł II ]
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wektor

Post autor: stefan »

to zależy czy rozprawiamy o matematycznym czy czysto fizycznym punkcje widzenia. piszesz o kobiecie z fizyki i pytasz, czym jest wektor więc ograniczę się do prostego wektora na płaszczyźnie.

można powiedzieć, że wektor to odcinek między dwoma określonymi punktami, jak słusznie wtrąciłaś - skierowany. jeśli punkty określimy jako A i B ze współrzędnymi A = (xa, ya) oraz B = (xb, yb), to wektor AB (zależnie od podręcznika daje się nad tym kreskę lub strzałeczkę w prawo) ma współrzędne: [xb-xa, yb-ya].

dla przykładu:
A = (1, 1), B = (3, 5)
AB = [2, 4]

wektor AB ma początek w punkcie A i koniec w punkcie B. jest to istotne i jeśli rozważymy wektor przeciwny (BA), to jego współrzędne dla zadanych punktów wyniosą odpowiednio BA = [-2, -4].

skoro jest to odcinek pomiędzy dwoma określonymi punktami, to możemy obliczyć jego długość oraz kierunek. kierunek to kąt między wektorem a osią X układu współrzędnych.

w fizyce za pomocą wektorów przedstawia się wszystkie wielkości wektorowe, np. siłę, prędkość, przyspieszenie, momenty itp.
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: wektor

Post autor: Linka »

Stefan, nie tak ostro ;)

Zwiezle mowiac wektor to taka strzałka wskazujaca w fizyce siłe. Ma okreslony kierunek (czyli linia wzdłuz ktorej wektor idzie), zwrot (czyli tam gdzie pokazuej strzałka) i długosc.
Wektory sa przeciwne jesli maja ten sam kierunek (sa na liniach rownoległych do siebie), maja rowna długos ale przeciwne zwroty, wtedy siły sie rownowaza (w fizyce)
To tak swoimi słowami :P
There's no better time to be happy than right now. Happiness is the journey, not the destination.
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wektor

Post autor: stefan »

ale wektor to właśnie nie strzałka tylko para liczb : )

strzałka to graficzna interpretacja wektora, uproszczenie : )

i gwoli sprostowania: wektory są przeciwne nie wtedy, kiedy "są na liniach równoległych do siebie", tylko wtedy kiedy są na jednej linii (czyli kiedy są zaczepione w jednym punkcie).

Asia, czy ja jestem ostry? : )
Linka
Prawie autorytet
Posty: 3270
Rejestracja: 28.02.2004, 18:24
Lokalizacja: Elbląg

Re: wektor

Post autor: Linka »

Tak jestes ostry :P ;)
Bo chodzilo a materiał do gimnazjum, a z twoich notatek to jest to co ja mialam niedawno w 3 klasie szkoły sredniej :) No ale Fergie bedzie miala to na przyszlosc :P :)

p.s. dobrze ze fizyka juz mnie minela- od strony matematycznej wyglada to lepiej :P
There's no better time to be happy than right now. Happiness is the journey, not the destination.
Fergie
Szalony pismak
Posty: 883
Rejestracja: 29.12.2004, 16:12
Lokalizacja: z miasta

Re: wektor

Post autor: Fergie »

linak i stefan dzięki za pomoc :D Przynajmniej mam teraz materiał na przyszłość, teraźniejszość i przeszłość :P:P No to teraz zostało tylko cisnienie :D Ale to już jakoś rozumiem...

PS: temacik już można zamknąć :P
Nie żyje się, nie kocha i nie umiera - na próbę

[ Jan Paweł II ]
stefan
pogromca twarożków
Posty: 1380
Rejestracja: 10.01.2005, 20:56
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wektor

Post autor: stefan »

nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, jakobym był ostry : )

toć ja jestem łagodny jak baranek : )
SkaTe_GirL
Prawie autorytet
Posty: 2969
Rejestracja: 24.06.2003, 17:28
Płeć: kobieta
Lokalizacja: NY! :D

Re: wektor

Post autor: SkaTe_GirL »

stefan pisze:toć ja jestem łagodny jak baranek : )
stefan, Ty baranku Ty nasz ;*
; -))))
Coz, problem rozwiazany temat zamykamy. ; -]
a temat baranka mozna zawSze poruSzyc ; -]
Podpisuj Dni Imieniem Swym.!
Krolujesz Im.!
;)
Zablokowany