Zmiana czasu

Nie wiesz gdzie umiescić swój post? A może chcesz poznać nowych ludzi? Jak sama nazwa mówi na tym forum jest wszystko dozwolone, no może nie do końca... ;-]
ODPOWIEDZ
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zmiana czasu

Post autor: Paweł »

Jakieś wrażenia? odczucia? :D

Uważacie, że potrzebna jest taka zmiana czasowa?
Odczuliście to jakoś dzisiaj?
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
Centi66691
Człowiek czynu
Posty: 1241
Rejestracja: 23.09.2007, 13:13
Lokalizacja: Hollyłódź

Re: Zmiana czasu

Post autor: Centi66691 »

Moje wrażenie było takie że nei wiedziałem że to dziś się zmienia :) gdy już zmieniłem nie czułem żadnej różnicy dopiero poczuje ją jutro gdy wstane wyspany :) godzinę dłużej spać to coś wspaniałego :) a i będzie ciemniej :)
"Wielcy Tancerze nie są wielcy z powodu swojej techniki, lecz pasji"
czarownica333
Szalony pismak
Posty: 738
Rejestracja: 17.06.2006, 08:49
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Zmiana czasu

Post autor: czarownica333 »

w perspektywie mojej dzisiejszej przymusowej pobudki o godz. 5:20 to zmiana czasu była czymś bardzo pozytywnym ;) przynajmniej chodzę dziś odrobinę bardziej wyspana ;p ale wcale a wcale nie podoba mi się, że teraz wcześniej będzie się robić ciemno!
"Kto na drodze swego życia zapalił choćby jeden promyk nadziei dla pogrążonego w czarnej godzinie, ten nie żył daremnie"
Kamilka
Młody rozbrykany
Posty: 262
Rejestracja: 25.11.2006, 19:08

Re: Zmiana czasu

Post autor: Kamilka »

jak dłużej można pospać to lubię takie zmiany czasu ;p
gorzej jest kiedy czas na sen się skraca...
"To właśnie możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące..." P. Coelho

:*
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Zmiana czasu

Post autor: Martuśka »

no całe szczęście w pracy nie przedłużyli mi o godzinę pracy ale nie czuję różnicy... szczęśliwi czasu nie liczą hehe :D:D
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Zmiana czasu

Post autor: Offik »

no mi sie bardzo nie podoba to ze wczesniej bedzie ciemno...
Centi66691
Człowiek czynu
Posty: 1241
Rejestracja: 23.09.2007, 13:13
Lokalizacja: Hollyłódź

Re: Zmiana czasu

Post autor: Centi66691 »

ja dziś obudziłem sie o 6 i normalnie jasno jak w normalny ponury dzień a 17 i ciemno l;/ to jest straszne .........
"Wielcy Tancerze nie są wielcy z powodu swojej techniki, lecz pasji"
Michal
Człowiek czynu
Posty: 1303
Rejestracja: 27.08.2004, 13:14
Lokalizacja: Łódź / Warszawa

Re: Zmiana czasu

Post autor: Michal »

a ja powiem ze nie lubie tegorocznej zmiany czasu bo musialem pracować o godzinę dłużej ;/
GoSiAcZeK
Szalony pismak
Posty: 970
Rejestracja: 10.05.2005, 21:53
Płeć: kobieta

Re: Zmiana czasu

Post autor: GoSiAcZeK »

a mnie ciekawi jedno, po co w ogóle zmienia się czas?
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Zmiana czasu

Post autor: Martuśka »

Stosowanie systemu zmiany czasu ma znaczenie na średnich i dużych szerokościach geograficznych, gdzie różnice w długości dnia między latem a zimą są duże.

Wielu jest przeciwników i wielu zwolenników przesuwania wskazówek zegara w przód wiosną i w tył jesienią. Główną zaletą jest oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. Czas letni "sprawia", że słońce wstaje godzinę później. Jeśli dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie słońca), to przy czasie geograficznym będą to godziny 5 - 19, natomiast w czasie letnim 6 - 20. Ponieważ niewiele osób wstaje przed 6 i idzie spać o 19, pojawiają się oszczędności na oświetleniu. Kolejną zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Poruszanie się samochodem jest bezpieczniejsze, kiedy jest jasno.

Oszczędności te pomniejszają się podczas 4 najciemniejszych miesięcy w roku: listopada, grudnia, stycznia i lutego; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano. Dlatego zimą wraca się do czasu podstawowego - w Polsce czasu środkowoeuropejskiego.

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest niekorzystna i potrzebują oni nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków - analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, choć w mniejszym zakresie.

Przeprowadzana dwa razy w roku operacja zmiany czasu jest kosztowna i skomplikowana np. w kolejach - pociągi nocne, które są w trasie od godziny 2. nad ranem muszą stanąć na 60 minut, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Przestawienie się z czasu letniego na zwykły sprawia problemy także w systemach informatycznych.

to tylko źródła z wiki ale wnioski sa proste: wszystko by sie rozregulowało i słońce wstawało by już nawet o 2 czy 3 w nocy. W Polsce dopiero po wojnie wprowadzono zmiany, czasem je wycofywano to znowu do nich wracano. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego (nie marnować światła słonecznego). Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.
ODPOWIEDZ