Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Nie wiesz gdzie umiescić swój post? A może chcesz poznać nowych ludzi? Jak sama nazwa mówi na tym forum jest wszystko dozwolone, no może nie do końca... ;-]
ODPOWIEDZ
Justyśka
Szalony pismak
Posty: 506
Rejestracja: 21.10.2007, 13:30
Płeć: kobieta
Lokalizacja: LiSóW

Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Justyśka »

Nie wiedziałam, gdzie umieścić ten temat, więc uznałam, że to jest najwłaściwsze miejsce:) Więc mam mały problem...Niedługo (nawet bardzo niedługo) wybieram się na konkurs recytatorski i nie mam zielonego pojęcia jaki wiersz wybrać i prozę. Mam nadzieję, że mi coś doradzicie.:)

P.S Najlepiej jakby proza była śmieszna, wesoła (coś typu Ożogowska czy Musierowicz), a wiersz poważny:)
"Na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś." Saint-Exupery
........................:::::::::::::::::::::.............................
"Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rob, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogla potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz." L.M Montgomery
czarownica333
Szalony pismak
Posty: 738
Rejestracja: 17.06.2006, 08:49
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: czarownica333 »

Ja kiedyś, kiedyś na konkurs recytatorski wzięłam wiersze:

Andrzej Bursa - "Nic"

Edward Stachura "Confiteor"

Dodatkowo mogę polecić Ci naprawdę cokolwiek z twórczości Edwarda Stachury , zwłaszcza wiersze "Banita", "Czas płynie i zabija rany", "Wędrówką życie jest człowieka", "Jest już za późno, nie jest za późno" - zresztą sama trochę poczytaj na tej stronce, może coś Ci spasuje :)

Gdybyś wolała, to z poezji kobiecej polecam wiersze Haliny Poświatowskiej - pięknie pisze o miłości, cierpieniu i życie:

"Rozcinam pomarańczę bólu"

"Te słowa istniały zawsze"

"Jeśli zechcesz odejść ode mnie"

"Bądź przy mnie blisko"

"My nie wierzymy w piekło" - mój ulubiony ;)

Ewentualnie polecam jeszcze wiersze Rafała Wojaczka, wszystkie inne Andrzeja Bursy lub coś z tekstów Jacka Kaczmarskiego - ale to już trochę wyższa szkoła jazdy ;)

Jeśli chodzi o prozę - jeśli chcesz coś śmiesznego, to wiele Ci nie podpowiem, ale z Musierowicz polecałabym fragment "Kłamczuchy" - scena pojedynku na pączki (kto czytał, ten na pewno skojarzy ;p) lub "Brulionu Bebe B." - opis zebrania szkolnego z udziałem Żeromskiego ;) lub którykolwiek z wpisów dokonanych przez Bebe i Damba w żółtym zeszycie :) ale bardziej zebranie :)

Mam nadzieję, że coś z tego Ci się przyda :)
"Kto na drodze swego życia zapalił choćby jeden promyk nadziei dla pogrążonego w czarnej godzinie, ten nie żył daremnie"
Virgin
Szalony pismak
Posty: 743
Rejestracja: 19.08.2004, 22:15
Lokalizacja: LODZ

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Virgin »

"zawsze kiedy cche zyc krzycze..." poswiatowska
MIŁOŚCI MOWĄ NIE JEST SŁOWO,
LECZ BOSKI POCAŁUNEK.
you are the reason I wake up everyday and sleep through the night
Justyśka
Szalony pismak
Posty: 506
Rejestracja: 21.10.2007, 13:30
Płeć: kobieta
Lokalizacja: LiSóW

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Justyśka »

Dziękuję Wam bardzo:) Ja też bardzo kocham wiersze Stachury, ale niestety znam nauczycielki, które będą u nas w komisji i one na recytowanie Stachury patrzą jakoś tak dziwnie i twierdzą, że to ciężkie i że lepiej mamy nie brać, więc po co mam Paniom nie wpaść w gust;) Jeszcze raz dzięki...poczytam wiersze,które polecacie i napiszę potem co wybrałam:)
"Na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś." Saint-Exupery
........................:::::::::::::::::::::.............................
"Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rob, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogla potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz." L.M Montgomery
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Martuśka »

http://www.juliuszslowacki.grupaphp.com ... miboze.php
mój ulubiony - pamiętam do dziś jak sie go uczyłam :)
z prozy to mało już pamiętam... ale podejrzewam ze w "Ferdydurke" W. Gombrowicza znajdziesz mnóstwo zabawnych fragmentów :)
Justyśka
Szalony pismak
Posty: 506
Rejestracja: 21.10.2007, 13:30
Płeć: kobieta
Lokalizacja: LiSóW

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Justyśka »

Dzięki! bardzo mi się podoba ten Andrzeja Bursy "Nic" oraz ten Juliusza Słowackiego od Martusi. Kilka z tych Poświatowskiej też jest super, ale trochę krótkie...ehh ale nie wiem na razie, który wybrać.
"Na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś." Saint-Exupery
........................:::::::::::::::::::::.............................
"Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rob, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogla potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz." L.M Montgomery
czarownica333
Szalony pismak
Posty: 738
Rejestracja: 17.06.2006, 08:49
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: czarownica333 »

Jak uwielbiam ten wiersz Słowackiego, tak nie wzięłabym go na konkurs recytatorski - owszem, dobrze się go deklamuje, ale z tego co mi wiadomo, jest on omawiany w szkole - a dobór tekstów spoza kanonu szkolnego zawsze jest mile widziany :)
"Kto na drodze swego życia zapalił choćby jeden promyk nadziei dla pogrążonego w czarnej godzinie, ten nie żył daremnie"
Justyśka
Szalony pismak
Posty: 506
Rejestracja: 21.10.2007, 13:30
Płeć: kobieta
Lokalizacja: LiSóW

Re: Konkurs recytatorski- pomocy!!!:)

Post autor: Justyśka »

konkurs w następny poniedziałek...najprawdopodobniej będę recytować wiersz księdza Jana Twardowskiego "Bliscy i oddaleni", a jako prozę tak jak polecałaś Czarownico:) Fragment "Kłamczuchy" ten z pączkami:)
"Na zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś." Saint-Exupery
........................:::::::::::::::::::::.............................
"Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rob, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogla potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz." L.M Montgomery
ODPOWIEDZ