Ewangelia św.Tomasza

Każdego z nas nurtuja pytania i dylematy o których trudno myśleć, a co dopiero głośno rozmawiać. I to jest własnie odpowiednie miejsce na poruszanie trudnych, nurtujących Was tematów, także tabu. Żadnych ograniczeń moralno-etycznych!
ODPOWIEDZ
Mexter
Młody aktywny
Posty: 16
Rejestracja: 26.03.2009, 08:29

Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Mexter »

Nie wiem czy słyszeliście o tej ewangelii ale myślę że warto się z nią zapoznać. Została uznana przez kościół za herezje jednak jednym z jej głównych założeń jest to że tak naprawdę kościół jest wewnątrz człowieka i do wiary nie są potrzebne żadne instytucje. Zauważam że w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła, tłumacząc się że do wiary nie potrzebna jest mu żadna instytucja nieświadomi tego że ich poglądy w pewien sposób opierają się na spisanej kiedyś ewangelii A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?
Dla zainteresowanych polecam artykuł na temat owej ewangelii, można tam znaleźć także jej tekst

Kod: Zaznacz cały

http://www.kosciol.pl/content/article/2005030707294285.htm
"Trzeba absolutnie zmienić sztab szkoleniowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie może być tak, że nie ma tam fachowców!" - Dariusz Szpakowski

KUPUJMY POLSKIE RAP PŁYTY
makaroniarz
Młody aktywny
Posty: 55
Rejestracja: 04.05.2008, 17:22

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: makaroniarz »

ja po cichu przyznaję rację tej ewangelii. ale zwróć uwagę, że ludzie chodzący do kościoła na msze czy inne nabożeństwa czują się wspólnotą i czują sie bliżej Boga. Bo jak sie samemu dla siebie tworzy własną wspólnotę to tak dziwnie, nie? jedyne co nie podoba mi się to, że budują takie drogie kościoły. i po co dają tam złote bajery ? żeby dopłacić za ubezpieczenie i za drogie systemy alarmowe ?
Martuśka
Prawie autorytet
Posty: 2074
Rejestracja: 28.03.2007, 23:01
Płeć: kobieta

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Martuśka »

Szczerze nie bardzo wiem o co chodzi... nie chce mi się czytać całego artykułu, mógłby ktoś mi to streścić:P co głosi ta ewangelia? Coś tam tylko zerknęłam o tym, że częste słowa to "Jezus rzekł" - tyle wiem:P wybaczcie - lenistwo:P
Mexter
Młody aktywny
Posty: 16
Rejestracja: 26.03.2009, 08:29

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Mexter »

Tak najogólniej chodzi o to żeby odrzucić wszelakie instytucje kościelne i budować kościół wewnątrz siebie.
ja po cichu przyznaję rację tej ewangelii. ale zwróć uwagę, że ludzie chodzący do kościoła na msze czy inne nabożeństwa czują się wspólnotą i czują sie bliżej Boga. Bo jak sie samemu dla siebie tworzy własną wspólnotę to tak dziwnie, nie?
Weź pod uwagę to że to są w większości ludzie starsi, natomiast jeżeli chodzi o ludzi młodych czy w średnim wieku to jestem przekonany że co najmniej 80% nie wie o czym było kazanie wychodząc z kościoła.
"Trzeba absolutnie zmienić sztab szkoleniowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie może być tak, że nie ma tam fachowców!" - Dariusz Szpakowski

KUPUJMY POLSKIE RAP PŁYTY
makaroniarz
Młody aktywny
Posty: 55
Rejestracja: 04.05.2008, 17:22

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: makaroniarz »

bo to wina księży, którzy jeb.ną kazanie, że sami nie wiedzą o czym mówią . znieść ksieży :D
Mexter
Młody aktywny
Posty: 16
Rejestracja: 26.03.2009, 08:29

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Mexter »

makaroniarz pisze:bo to wina księży, którzy jeb.ną kazanie, że sami nie wiedzą o czym mówią . znieść ksieży :D
po części się z Tobą zgodzę, dzisiaj księżą nie mają już takiej siły przebicia jak kiedyś, jednak to czy słuchasz kazanie czy nie to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie samego.
"Trzeba absolutnie zmienić sztab szkoleniowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie może być tak, że nie ma tam fachowców!" - Dariusz Szpakowski

KUPUJMY POLSKIE RAP PŁYTY
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

makaroniarz pisze: jedyne co nie podoba mi się to, że budują takie drogie kościoły. i po co dają tam złote bajery ? żeby dopłacić za ubezpieczenie i za drogie systemy alarmowe ?
nie podoba ci sie bo zazdroscisz?
jak ktos ma ochote wydac swoje pieniadze na drogi kosciol, to niech je wydaje. ja nie mam ochoty to nie daje nic. i wszyscy jestesmy zadowoleni.

co do ew. tomasza to szczerze... nie chce mi sie jej czytac zeby sie ustosunkowac . wiem ze powstalo wiele dokumentow ktore ktos tam nazywal "ewangeliami". KK wybral jako pewne cztery, i osoby ktore chca byc w KK powinny to zaakceptowac. jak ci sie nie poodba to zmien kosciol. proste.
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Bardzo chętnie bym zmienił kościół katolicki ;) Ale sam wszystkich kosciolow nie spale.
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

jagaki ale humor sie ciebie trzyma, jak ci sie nie podoba KK to idz do protestantow, buddystow itd...

swoja droga tu jest test ktorej wiary masz w sobie najwiecej...

http://www.beliefnet.com/Entertainment/ ... spx?Page=1

tu tłumaczenie dla nieznających angielskiego :
http://www.biblionetka.pl/odpowiedz.asp?oid=&aid=25700
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Nie no, humor się trzyma ale przy tym temacie jest coś poważniejszego.
Nie lubie wszelkich religii z tego powodu, że robi się ludziom z mózgu gów...o...
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

JaGaKi pisze:Nie no, humor się trzyma ale przy tym temacie jest coś poważniejszego.
Nie lubie wszelkich religii z tego powodu, że robi się ludziom z mózgu gów...o...
rozumiem że telewizji, radia, gazet, i internetu też nie lubisz... bo też robi ludziom z mózgu gów...o
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Rozumiem, że jeżeli nie podoba Ci się w internecie coś to wtedy ktoś Cię szykanuje i mówi, że jesteś złem bo innowiercą?:>
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

JaGaKi pisze:Rozumiem, że jeżeli nie podoba Ci się w internecie coś to wtedy ktoś Cię szykanuje i mówi, że jesteś złem bo innowiercą?:>
a jaki to ma zwiazek z robieniem z mózgu gó***na?
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Ogromny - powoduje sztuczny podział i niejako nawołuje do nienawiści?
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

robienie podziałów i nawoływanie do nienawiści nie robi z mózgu g.... wiec według mnie jeden i drugi twój post nie mają ze sobą nic wspólnego
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Oczywiście, że robi, jeżeli nie masz własnego zdania na ten temat i z góry uznajesz, że dogmaty religijne, twierdzenia, tezy są na 100% dobre, to oznacza, że jesteś jednostką wypaczoną, która pójdzie za byle kim byleby obiecywał góry złote no i znalazł się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.

Bardzo mnie ostatnio zdenerwowało kiedy troche pogrzebałem w internecie i odkryłem (w końcu ;p), że Polska ma oczywiście podpisany konkordat (co już dla mnie jest paranoją) + takie jednostki edukacyjne jak Papieska akademia teologiczna czy Katolicki Uniwersytet Lubelski mają dotowanie z rządu, nie ze względu na to, że mają statut jak uczelnia państwowa, ale ze względu na to, że są pod władaniem kościoła katolickiego(a to ci felek:P).
Dodatkowo kościół nie obowiązują żadne podatki a działalność jest współfinansowana z rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Nie będę dużo wiecej pisał - dam linka http://pl.wikipedia.org/wiki/Dotacje_pa ... h_w_Polsce .

Dodatkowo na terenie niepodległej i niewyznaniowej Rzeczpospolitej Polskiej działa komisja złożona z osób świeckich jak i kościelnych, komisja od decyzji której nie ma odwołania (sąd i trybunały nie obowiązują), zwracająca ziemie kościołowi. Idea całkiem słuszna - w koncu nikt nie chce tracić działek. Ale jest kilka nietaktów np. wartość ziemi jest wielokrotnie zaniżana przez kościół katolicki, potem wartość ta nie jest weryfikowana. Inne przypadki to zabieranie większej powierzchni niż tak naprawde dany zakon posiadał przed wojną. Ostatnim przypadkiem jaki sobie przypominam to zabranie ziemi spod władania samorządu nie (!!!) informując go o tym uprzednio - a działka miała iść pod budowę drogi. I KK ma czelność jeszcze brać kase na tace!

Robienie ludziom wody z mózgu... hmm - większość religii tak naprawde coś takiego robi - radzę zaznajomić się z ewangelikami amerykańskimi którzy dalej twardo łupią kreacjonizm i kilka innych bajek. Dodatkowo zawsze pada pytanie o to "a zastanawiałes się co by było gdybyś nie miał racji" po czym nie stosują tego pytania do siebie.

Robienie podziałów i nawoływanie do nienawiści jest olbrzymim błędem i rzeczywiście robi ludziom g z mózgu. Ponieważ religia ktora promuje miłosierdzie i braterstwo, naprawde twierdzi, że ten drugi jest gorszy bo... (wstaw sobie co chcesz) to wcale religią miłosierną i braterską nie jest. Dodatkowo smutno to brzmi, jak ktoś twierdzi, że on ma jedyny kontakt z Bogiem i w ogole trzeba go słuchać bo tak. Nie, nie chce tego widzieć i będę się staral dalej rozmawiać z ludzmi. Bo to smutne.

Jak to ktoś kiedys powiedział "To znaczy, że miliony ludzi może wierzyć w jedno urojenie i to może być głupota" "ależ oczywiście" :>
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

JaGaKi pisze:Oczywiście, że robi, jeżeli nie masz własnego zdania na ten temat i z góry uznajesz, że dogmaty religijne, twierdzenia, tezy są na 100% dobre, to oznacza, że jesteś jednostką wypaczoną, która pójdzie za byle kim byleby obiecywał góry złote no i znalazł się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.
Jeśli nie masz własnego zdania to każdy kogo spotkasz na swojej drodze, w pewnym sensie robi ci g**** z mózgu, o przyjmujesz jego zdanie zamiast wyciągać swoje wnioski
JaGaKi pisze: Bardzo mnie ostatnio zdenerwowało kiedy troche pogrzebałem w internecie i odkryłem (w końcu ;p), że Polska ma oczywiście podpisany konkordat (co już dla mnie jest paranoją) + takie jednostki edukacyjne jak Papieska akademia teologiczna czy Katolicki Uniwersytet Lubelski mają dotowanie z rządu, nie ze względu na to, że mają statut jak uczelnia państwowa, ale ze względu na to, że są pod władaniem kościoła katolickiego(a to ci felek:P).
Dodatkowo kościół nie obowiązują żadne podatki a działalność jest współfinansowana z rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Nie będę dużo wiecej pisał - dam linka http://pl.wikipedia.org/wiki/Dotacje_pa ... h_w_Polsce .
Konkordat, to umowa między dwoma państwami, nie widzę w tym że jest podpisana niczego złego, bardziej bym się bał "konstytucji europejskiej" która pewnie niebawem i w pl zostanie ostatecznie ratyfikowana. To ten drugi dokument będzie nadrzędnym w wielu przypadkach nad naszą konstytucją.

Działalność KUL, jest współfinansowane przez Państwo dokładnie tak samo jak inne uczelnie wyższe.

Poza tym, JaGaKi: skoro w Polsce żyje 95% deklarujących się jako katolicy, to czemu z budżetu ich Państwa miały by nie iść pieniądze na ich kościół?

Chcesz coś zmienić? WYPISZ SIĘ Z KOŚCIOŁA, i namawiaj do tego swoich znajomych którzy są katolikami tylko na papierku. Gdy w kościele będą tylko ci REALNIE wyznający tą wiarę, na bank się to zmieni!
JaGaKi pisze: Dodatkowo na terenie niepodległej i niewyznaniowej Rzeczpospolitej Polskiej działa komisja złożona z osób świeckich jak i kościelnych, komisja od decyzji której nie ma odwołania (sąd i trybunały nie obowiązują), zwracająca ziemie kościołowi. Idea całkiem słuszna - w koncu nikt nie chce tracić działek. Ale jest kilka nietaktów np. wartość ziemi jest wielokrotnie zaniżana przez kościół katolicki, potem wartość ta nie jest weryfikowana. Inne przypadki to zabieranie większej powierzchni niż tak naprawde dany zakon posiadał przed wojną. Ostatnim przypadkiem jaki sobie przypominam to zabranie ziemi spod władania samorządu nie (!!!) informując go o tym uprzednio - a działka miała iść pod budowę drogi. I KK ma czelność jeszcze brać kase na tace!
Jeśli Państwo ziemię zabrało, to musi oddać. Czy to zabrało kościołowi, czy zabrało osobie prywatnej!

I powtarzam raz jeszcze, na kościół daje ten kto chce! Ode mnie nikt nie wymaga tego żebym płacił cokolwiek na kościół.
JaGaKi pisze: Robienie ludziom wody z mózgu... hmm - większość religii tak naprawde coś takiego robi - radzę zaznajomić się z ewangelikami amerykańskimi którzy dalej twardo łupią kreacjonizm i kilka innych bajek. Dodatkowo zawsze pada pytanie o to "a zastanawiałes się co by było gdybyś nie miał racji" po czym nie stosują tego pytania do siebie.
Radzę zaznajomić się z technikami manipulacji... sklepy robią ci wodę z mózgu, wspomniane przeze mnie wyżej TV, radio, prasa... szkoła, pracodawca... i tak można wymieniać, wymieniać i wymieniać!
JaGaKi pisze: Robienie podziałów i nawoływanie do nienawiści jest olbrzymim błędem i rzeczywiście robi ludziom g z mózgu.
no i raz jeszcze odnośnie tego... najważniejszym przedstawicielem kościoła katolickiego jakiego znam jest Papież, nie przypominam sobie aby JP2 czy obecny Benedykt nawoływali do nienawiści. Wręcz przeciwnie!! Ekumenizm trwa. Przypomnij sobie ilu duchowych przywódców swoich kościołów pojawiło się na pogrzebie JP2.

niestety upodabniasz się do zdecydowanej większości osób które najpierw narzekają na KK a później idą do kościoła ochrzcić dziecko, puszczają je do komunii, ślub kościelny, no i na pogrzebie ksiądz też przecież musi być.
JaGaKi
Człowiek czynu
Posty: 1257
Rejestracja: 09.05.2005, 23:41
Lokalizacja: Nowa Huta:)

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: JaGaKi »

Konkordat, to umowa między dwoma państwami, nie widzę w tym że jest podpisana niczego złego, bardziej bym się bał "konstytucji europejskiej" która pewnie niebawem i w pl zostanie ostatecznie ratyfikowana. To ten drugi dokument będzie nadrzędnym w wielu przypadkach nad naszą konstytucją.

Działalność KUL, jest współfinansowane przez Państwo dokładnie tak samo jak inne uczelnie wyższe.

Poza tym, JaGaKi: skoro w Polsce żyje 95% deklarujących się jako katolicy, to czemu z budżetu ich Państwa miały by nie iść pieniądze na ich kościół?
Konkordat (łac. concordatum - uzgodniony) - umowa międzynarodowa zawierana między państwem a Stolicą Apostolską ;) źródło Wikipedia. No cóż uznam to za przypadkowy błąd ;)
Po pierwsze wg GUSu ludzi wierzących jest 88% (a nie dokładnie ludzi wierzących a ludzi ochrzczonych!! czyli logicznie rzecz biorą to liczba wierzących jest sporo mniejsza - ponieważ chrzest się przyjmuje niejako przymusowo poprzez wolę rodziców)

Dlaczego z budżetu państwa nie powinno być dotacji na kościół? To proste - ponieważ się okrada pozostałe 12% społeczeństwa! A przy dawaniu pieniędzy na kościół katolicki nie bierze się tego pod uwagę - kase się bierzez z całej puli a nie tylko z podatków katolików. Ot co! Czyli mogę się czuć okradanym przez KK.

Idziemy dalej - KUL nie jest uniwersytetem państwowym a prywatnym - w związku z czym, jak każda prywatna uczelnia dotacji mieć nie powinna na mocy dzisiejszego prawa - ma dotacje tylko w związku z tym, że jest katolicki!!! Radzę poczytać!!

Chcę to zmienic - bardzo chętnie bym zobaczył podatek dla osób wierzących :)
Jeśli Państwo ziemię zabrało, to musi oddać. Czy to zabrało kościołowi, czy zabrało osobie prywatnej!

I powtarzam raz jeszcze, na kościół daje ten kto chce! Ode mnie nikt nie wymaga tego żebym płacił cokolwiek na kościół.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... tkowa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_majątkowa

Dwa przykłady - znowu radze poczytać i poszukać zamiast bredzić głupoty!

Radzę zaznajomić się z technikami manipulacji... sklepy robią ci wodę z mózgu, wspomniane przeze mnie wyżej TV, radio, prasa... szkoła, pracodawca... i tak można wymieniać, wymieniać i wymieniać!
Nie odpowiedziałeś na pytanie!!
niestety upodabniasz się do zdecydowanej większości osób które najpierw narzekają na KK a później idą do kościoła ochrzcić dziecko, puszczają je do komunii, ślub kościelny, no i na pogrzebie ksiądz też przecież musi być.
Nie zamierzam wpisywać dziecka do tej potwornej organizacji. Są w niej ludzie dobrej woli ale powiem tak, to jest tak jak z komunistami - Władza PRLu była zła, ale byli też dobzi komuniści którzy istnieją teraz i sobie żyją wesoło w komunach nie narzekając na nic - tak też jest z Kościołem Katolickim!

Papieże nawołują do nienawiści, oczywiście - chociażby w stosunku do homosexualistów - nie w sposób jawny ale po prostu ubierając go w dobre słowa.
Czy jestem gejem, metalem lubiącym musli czarnoskórym polaninem - nie tolerujesz mnie - nie masz mego szacunku!
=MiLi=
Wspaniała
Posty: 4384
Rejestracja: 30.01.2005, 21:42
Płeć: kobieta
Lokalizacja: ŁóDź

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: =MiLi= »

Nie chcę za dużo pisać na ten temat, bo już wiele o tym pisałam i zdania nie zmienię.Nie wierzę w Księży i uważam ich za złodziei (Oczywiście są wyjątki, ale to te potwierdzające regułę).Nie czuje się katoliczką, nie chodzę do kościoła w niedzielę, nie spowiadam się księdzu tylko Bogu jak mam taką ochotę i niektóre grzechy uważane przez KK dla mnie grzechami nie są.
I powtarzam raz jeszcze, na kościół daje ten kto chce! Ode mnie nikt nie wymaga tego żebym płacił cokolwiek na kościół.
A ode mnie tak. Chciałam wziąć ślub? Musiałam zapłacić. Ochrzcić Dziecko? Również pieniążki. W kościele KK za WSZYSTKO trzeba płacić. Nawet za opłatek przed świętami już nie wołali "co łaska" tylko "przynajmniej tyle i tyle" :roll:
niestety upodabniasz się do zdecydowanej większości osób które najpierw narzekają na KK a później idą do kościoła ochrzcić dziecko, puszczają je do komunii, ślub kościelny, no i na pogrzebie ksiądz też przecież musi być.
Poszłam do ślubu kościelnego, bo podoba mi się "oprawa" i chciałam ślubować przed Bogiem. W d... mam księży i całą tą papierkową robotę, wydałam na to kupę kasy i przez te ich machlojki mogło w ogóle ślubu nie być, wszystko rozegrało się pół godziny przed ślubem! Gdybym wiedziała jaki warunek postawili i jak całą sytuacja przebiegała to bym kazała Im się pocałować w tyłek i bym wcale tego kościelnego nie wzięła wtedy... ale mój i Tata i Teść szybko wszystko po cichu załatwili.
Nelki nie chciałam chrzcić, wyszłam z założenia, że jak będzie dorosła sama sobie wiarę wybierze, ale ochrzciłam dla świętego spokoju, bo trułyby Babcie np. Z resztą nawyżej sobie wiarę zmieni jak będzie chciała.Poza tym przekonał mnie argument, że nie poszłaby do komunii a to nie oszukujmy się dla dzieci oznacza prezenty i ładne ubranka a nie żadną uroczystość duchową. Nie chciałam Jej tego odebrać.
22.09.2007 Nasz Ślub :*
06.07.2008 Nela Natalia :*
29.02.2012 Inga Patrycja :*
Offik
Prawie autorytet
Posty: 2650
Rejestracja: 02.12.2005, 13:16
Lokalizacja:

Re: Ewangelia św.Tomasza

Post autor: Offik »

No i sami widzicie, szczekacie tylko że wam się należy należy należy. NIE WPISUJCIE SIĘ DO KOŚCIOŁA. Zróbcie tak żeby nie było nawet tych 88% ochrzczonych, i problem sam zniknie.

Jagaki, Stolica Apostolska = Państwo Watykan, tak więc konkordat do umowa między dwoma państwami, a ty nie odpowiedziałeś na mój zarzut odnośnie "konstytucji europejskiej".

Co do dotacji dla uczelni niepaństwowych... nie jestem władny w 100% odpowiedzieć jakie jest prawo, być może KUL dostaje je tylko dlatego że jest konkordat. Tylko chciałem przypomnieć że podpisany konkordat został za "panowania" lewicowego prezydenta Kwaśniewskiego, i Centrowej premier (obecnie opcja PO, wtedy UD) Suchockiej.

Tak więc zażalenia do tych opcji politycznych w razie czego proszę.

Co do podatku kościelnego, całym sercem jestem za.

Mili, piszesz że od Ciebie chcieli, jak ja bym był na ich miejscu też bym chciał, bo skoro Ty z siebie dla kościoła nie dajesz nic, nawet swojej obecności w nim, a tylko chcesz brać, to czemu tak ma być. Niech to będzie potraktowane jak usługa udzielenia ślubu, chrztu itd... bo Ty przecież i tak na to inaczej chyba nie patrzysz? Bo nie wierzysz w kościół, więc również jego obrzędy nie są dla ciebie ważne "duchowo". Przecież pierwsza komunia święta to fajny dzień dla dziecka tylko, prezenty, ładne ubranka... ehhhhhh.

Bardzo przykro mi to pisać, bo Cię Mili bardzo lubię, i szanuję, ale ... nie no, słów mi brak na ocenę takiego zachowania.

Ja nie płacę za nic w kościele. Ale jak zachcę mieć księdza na pogrzebie, to normalne dla mnie jest to że mu za to zostanie zapłacone.
Jak będę chciał żeby ksiądz się pomodlił za mnie, moich rodziców czy kogokolwiek innego, to też dam stypendium za mszę św. ITD...

Jagaki, jeśli przypadkiem jesteś ochrzczony, proszę cię dokonaj aktu Apostazji: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,609 Daj przykład swoim zachowaniem innym Tobie podobnym:)
ODPOWIEDZ