Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Spędzamy w niej (albo powinniśmy spędzać) sporą cześć swojego życia. Jak w niej przetrwać i zostać sobą? Jak radzić sobie z codziennymi szkolnymi wymogami? Jak uniknąć najgorszych katuszy? Co interesującego dzieje się u Was w szkole, a z czym nie możecie wytrzymać?
ODPOWIEDZ
Camille
Młody aktywny
Posty: 2
Rejestracja: 04.05.2011, 19:13
Płeć: kobieta

Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Camille »

Witam, mam duży problem z wyborem odpowiedniej drogi edukacji. Mój angielski jest na dobrym poziomie, ale w przyszłości chciałabym nim władać biegle, dlatego muszę zacząć się przygotowywać do tego już teraz. Poza tym chciałabym studiować amerykanistykę lub język i literaturę angielską na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Czy ktoś obeznany w temacie mógłby wyrazić opinię na temat moich planów?
1. Liceum polskie + kursy języka angielskiego, dodatkowe zajęcia + zdanie FCE i/lub SAT
2. Liceum polskie + kursy języka angielskiego, dodatkowe zajęcia + zdanie FCE i/lub SAT + rok na wymianie w USA
3. Klasa IB z maturą międzynarodową (jest np. w Kielcach, jestem z Krakowa), gdzie 1 rok - nauka normalna, lecz dużo angielskiego, pozostałe dwa lata - wszystkie przedmioty po angielsku. Matura międzynarodowa jest uznawana w większości uniwersytetów na świecie
4. Liceum w USA (ale z tym byłby kłopot, choć nie ukrywam że to moje marzenie)
5. Liceum w UK (j.w.)
Byłabym wdzięczna podpowiedzi :)
Paweł
Morphlorchack
Posty: 6351
Rejestracja: 30.08.2002, 11:21
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Paweł »

ja najpierw poleciłbym Ci skończenie szkoły w Polsce, a dopiero później studia za granicą. Co jak co, ale uważam, że Polska podstawa jest najlepsza. Może i program jest przeciążony i nie jest idealny, ale + studia w USA lub GB to chyba moim zdaniem najlepsza opcja.
Niestety rzadko koło zdarzeń, obraca siła naszych marzeń.
:: // https://www.readyforboarding.pl
:: // me? https://pawel.florczak.info
agniesia16
Młody aktywny
Posty: 5
Rejestracja: 07.04.2011, 12:27
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: agniesia16 »

ja tez na twoim miejscu wybralabym szkole w polsce, a dopiero potem studia w usa ;]
Kamilka
Młody rozbrykany
Posty: 262
Rejestracja: 25.11.2006, 19:08

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Kamilka »

jak wyżej. Szkoła w Polsce + intensywnie angielski (nie tylko kursy, ale ucz się też we własnym zakresie - filmy po angielsku, książki itp.). Zajęcia w szkole po angielsku może pomogą Ci nauczyć się słownictwa, ale kiedy pojedziesz np. do Anglii zobaczysz że tam ten angielski i tak brzmi zupełnie inaczej niż w szkole :)
"To właśnie możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące..." P. Coelho

:*
rogata
Młody aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 24.01.2009, 16:56
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Chełm

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: rogata »

i co ostatecznie wybrałaś?
Life is piece of shit, when you look at it!
Camille
Młody aktywny
Posty: 2
Rejestracja: 04.05.2011, 19:13
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Camille »

Dziękuję za odpowiedzi ;)

Dostałam się do liceum językowego do klasy z wykładowym angielskim, gdzie mam rozszerzony język i historię, geografię i biologię po angielsku. Zrezygnowałam z zamiaru zdawania FCE, lepsze byłoby CAE, ale do tego musiałabym się jeszcze trochę podszkolić. Czytałam dużo o studiach w Stanach i zamierzam robić wszystko w tym kierunku. Zapiszę się prawdopodobnie na jakiś kurs językowy na poziomie B2-C1. Filmy już staram się oglądać po angielsku i dużo rozumiem :) Dodatkowo muszę udzielać się społecznie (schroniska, organizacja szkolnych imprez, Czerwony Krzyż, Amnesty International itp), bo przy rekrutacji na studia to też jest bardzo ważne.
rogata
Młody aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 24.01.2009, 16:56
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Chełm

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: rogata »

świetnie :D oby ci się udało :) ja tam nie uważam się za jakąś poliglotkę, ale mój poziom to B2, więc ty możesz pomyśleć nawet nad C2. fajne są też konwersacje z native speakerami jestem pod wrażeniem, że 3 lata przed studiami już zaczynasz o tym myśleć. pozdrawiam i 3mam kciuki
Life is piece of shit, when you look at it!
ilona33
Młody aktywny
Posty: 1
Rejestracja: 05.10.2011, 17:09
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: ilona33 »

ja na Twoim miejscu, skonczylabym LO w Polsce, + kursy i po drodze zdanie FCe. Potem studia filologiczne a podczas wakacji, które na studiach trwają 3 miesiące, możesz jeździć na staże albo do pracy do USA czy do Anglii. Poznasz ludzi, i może nawet uda Ci się tam skonczyc szkołę albo zacząć karierę zawodową. Jak narazie przed Tobą LO więc ucz się angielskiego. Mnie ostatnio wpadła do rąk książka "kasia uczy angielskiego" - gramatyka wytłumaczona w super sposób. jeżeli masz jeszcze jakieś niedociągnięcia z gramatyki to polecam tę książkę. a jeśli nie - to zdawać FCe i do roboty :) w każdym razie powodzenia!
mitrasik
Młody aktywny
Posty: 29
Rejestracja: 21.12.2011, 11:19
Płeć: mężczyzna

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: mitrasik »

Jak masz zaparcie, by uczyć się angielskiego to uda Ci się, poza tym jeżeli masz w szkole tyle zajęć w tym języku to myślę iż nie będziesz miała problemu ze zdaniem C1, tylko pamiętaj o nauce samemu i osłuchaniu się z językiem np. w filmach. To bardzo pomaga. Jeżeli chodzi o C2 to przyznam szczerze, że już jest dosyć trudny egzamin. Trzeba znać język na prawie 100%, ale wszystko przed Tobą :wink:
Alicja09
Młody aktywny
Posty: 32
Rejestracja: 03.06.2012, 14:08
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Alicja09 »

A tak przy okazji, czy znacie w Europie angielskojęzyczne uniwersytety godne polecenia?

Powiem Wam szczerze, że strasznie kusi mnie wyjazd za granicę na studia.
W naszym kraju, może i jest nauka na wysokim poziomie ale co z tego, jak po studiach trzeba mieć dużo szczęścia albo dobre znajomości aby otrzymać dobrą pracę.
pawelcio
Młody aktywny
Posty: 4
Rejestracja: 12.11.2012, 10:33
Płeć: mężczyzna

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: pawelcio »

Jeśli chciałbym biegle mówić po angielsku, to godna polecenia jest taka nauka angielskiego. Intensywny kurs mówienia tylko po angielsku z native speakerami. Zero języka polskiego. Ćwiczysz takie sytuacje życiowe, jakie będą ci potrzebne. O wiele więcej wyniesiesz z takiego kursu, niż miałbyś znowu wkuwać słówka.
Czasem
Młody aktywny
Posty: 12
Rejestracja: 05.10.2012, 19:22
Płeć: mężczyzna

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Czasem »

:lol: A do określenia sytuacji jakie będą mi potrzebne wykorzystuje się szklaną kulę?
Alicja09
Młody aktywny
Posty: 32
Rejestracja: 03.06.2012, 14:08
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Alicja09 »

Czasem pisze::lol: A do określenia sytuacji jakie będą mi potrzebne wykorzystuje się szklaną kulę?
Ha ha....też się nad tym zastanawiałam :mrgreen:

Chyba Pawelcio miał na myśli takie podstawowe zwroty i wyrażenia, jak zachować się np. na stacji, w sklepie,zapytać o drogę itd. No ae to akurat nie jest coś co skusiłoby mnie do zapisania się na taki kurs angielskiego. Uczą tego wszędzie i to już na podstawowym etapie nauki tego języka.
lordkevin
Młody aktywny
Posty: 1
Rejestracja: 30.11.2012, 13:16
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: lordkevin »

Dzięki za post ...
waria60
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 15.12.2012, 22:06
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: waria60 »

jestem już po studiach i w moim zawiedzie sytuacja zmieniła się całkowicie..... 5 lat temu wszystko było dobrze, prognozy jak najlepsze, a teraz weszła nowa ustawa i koniec - masowe zwolnienia...... nie da się tak wszystkiego zaplanować
rita70
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 16.12.2012, 17:07
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: rita70 »

nie ma dzisiaj jasnej drogi i tej pewności, że znajdzie się praca w zawodzie zaraz po studiach ;/ dlatego trzeba stawiać na umiejętności miękkie
Alicja09
Młody aktywny
Posty: 32
Rejestracja: 03.06.2012, 14:08
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Alicja09 »

rita70 pisze:nie ma dzisiaj jasnej drogi i tej pewności, że znajdzie się praca w zawodzie zaraz po studiach ;/ dlatego trzeba stawiać na umiejętności miękkie
.... i cały czas się dokształcać. Różnego typu kursy i szkolenia bardzo w tym pomogą. I prawdą jest to, że nie ma uniwersalnego zawodu po którym zawsze się znajdzie prace.
angie90
Młody aktywny
Posty: 1
Rejestracja: 09.11.2013, 11:57
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: angie90 »

pawelcio pisze:Jeśli chciałbym biegle mówić po angielsku, to godna polecenia jest taka nauka angielskiego. Intensywny kurs mówienia tylko po angielsku z native speakerami. Zero języka polskiego. Ćwiczysz takie sytuacje życiowe, jakie będą ci potrzebne. O wiele więcej wyniesiesz z takiego kursu, niż miałbyś znowu wkuwać słówka.
Zdecydowanie! Nativów można złapać na Skypie i sobie z nimi pogadać za darmo :). A najlepiej to wyjechać na jakiś czas za granicę i wtedy nie ma wyboru - trzeba mówić!
zaba
Młody aktywny
Posty: 36
Rejestracja: 18.08.2013, 16:18
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: barwinek

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: zaba »

Liceum polskie + kursy języka angielskiego, dodatkowe zajęcia + zdanie FCE i/lub SAT + rok na wymianie w USA

to wg mnie najlepszą ścieżka
pozdr.
Rakieta
Młody aktywny
Posty: 3
Rejestracja: 09.02.2014, 22:40
Płeć: kobieta

Re: Jaką drogę edukacji wybrać? (j. angielski)

Post autor: Rakieta »

Moim zdaniem można tez zrobić sobie certyfikaty a później zdecydować się na jakiś anglojęzyczny kierunek. Moja znajoma tak robiła, tylko nie kojarzę dokładnie nazwy kierunku, ale na pewno to była ta uczelnia http://www.wsb.pl/torun/kandydaci/studia-ii-stopnia ; ;. Była bardzo zadowolona no i co najważniejsze z pracą później nie miała żadnych problemów.
ODPOWIEDZ