[Bestseller] Andrzej Pilipiuk - Jakub Wędrowycz

Książki jakie czytacie w wolnych chwilach, wieczorami, do poduszki, jadąc autobusem... Wszystko o czasopismach i prasie codziennej. Jednym słowem lektura jak się czyta ;-]
ODPOWIEDZ
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

[Bestseller] Andrzej Pilipiuk - Jakub Wędrowycz

Post autor: rocker »

Andrzej Pilipiuk - Kroniki Jakuba Wędrowycza

//

To pierwsza książka od dłuższego czasu przeczytana przeze mnie od deski, z której zrobiono papier, aż po ostatnie ogłoszenia umieszczone na kartonowej okładce. Wchodziła jak mały harry potter (z taką nazwą spotkałem się w sklepie monopolowym na oznaczenie zielonogórskiej dry whisky w najmniejszej pojemności). Język i klimat Redlińskiego, pomysły prawie z Mrożka, atmosfera rodem z Suwałk Stanisława Tyma, ale nie ma to nic wspólnego z wzorcami czy powielaniem, bo Pilipiuk jest na wskroś oryginalny.

Linia jego fabuły jest nieprzewidywalna jak czyny głównego bohatera. Jakub Wędrowycz to swojski ?klimaciarz? z kresów Rzeczypospolitej. Przy nim wysiada nawet nasz poczciwy mistrz Twardowski, nie wspominając barona Munchausena.

Bardziej przypomina mi polskiego zaściankowego szlachetkę, któremu z całego bogatego poprzedniego bytu została już tylko brymucha i telepatia w stylu późnego Kaszpirowskiego, ale nie tylko. Wędrowycz potrafi zaskoczyć nawet samego siebie?

Jego wędrówki w czasie, w carskim uniformie, egzorcyzmy i walka z duchami, neutralizacja ektoplazmy, to sceny z życia naszej swojskiej prowincji, pokazane w stylu iście gogolowskim , godne uwagi nawet czytelnika przyzwyczajonego do tolkienowskiej atmosfery książek Sapkowskiego.

Nie wiem, co bardziej podziwiać u Pilipiuka? Czy swobodę z jaką jego pisarska wyobraźnia konstruuje poszczególne historie i wmontowuje je w sceny rodem z programu telewizyjnego ?Nie do wiary?, czy klimaty z Redlińskiego, z całą tą wiejską subkulturą zawartą w haśle ?Chłop żywemu nie przepuści? i ?Witamy w krainie, gdzie obcy zginie?! Świat realny i fikcyjny do wynajęcia przez każdego zmieszane ze sobą niczym w wirówce nonsensu Głowackiego, przez co same już później kreują Wędrowycza, wbrew nawet intencjom autora.

Jeżeli prześladują Cię zmory własnego chowu, atakują duchy twoich własnych i przodków wcieleń, to bracie nie leń się i napisz do Pilipiuka. Może udostępni Ci kolejny adres: Do wynajęcia.

Najlepszy cywilny egzorcysta w kraju. Jakub Wędrowycz. Najlepiej wyślij mu sms (opłata tylko 2 flaszki wina marki Łzy sołtysa).

Gabriel Leonard Kamiński

( http://www.fabryka.pl/ksiazki.php?id=wedrowycz )

//

Szczegolnie te ksiazke polecam osobom, ktore uwielbiaja sie posmiac, lubia ruskich, kozakow, oraz wszech lubiany trunek pana Jakuba - bimber. Najbardziej dynamiczna i pelna przygod opowiastka jest wg mnie Hotel Pod Lupiezca, zaraz po nim Bajeczka dla wnuka, Implant.

Ksiazke sie czyta bardzo szybko, nie wiem jak innym, gdzieniegdzie wystepuje gwara przypominajaca poznanska, mnie to nie sprawilo klopotu. Aha, i takie male ostrzezenie, nie czytajcie tej ksiazki w tramwaju, badz w autobusie, bo to glupio wyglada jak ktos sie smieje na glos do ksiazki.
Ostatnio zmieniony 29.12.2003, 16:51 przez rocker, łącznie zmieniany 1 raz.
kacper
Młody aktywny
Posty: 18
Rejestracja: 24.06.2003, 22:03
Lokalizacja: znany kurort w zachodniopomorskim :-]

polecam

Post autor: kacper »

rowniaz polecam! trzy tomy tej doskonalej ksiazki przesly przez rece ok 100 moich znajomych [na serio]. polecam, polecam i jeszcze raz polecam!






TITANIC WIECZNIE ŻYWY :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: [Bestseller] Andrzej Pilipiuk - Jakub Wędrowycz

Post autor: rocker »

dzis udalo mi sie w koncu skonczyc drugi tomik ' czarownik iwanow ', i musze przyznac, ze podobaly mi sie jedynie koncowe motywy w opowiesci o czarowniku iwanowie i zaraz po nim krotkie opowiastki... juz jutro bardzo chetnie zaczalbym ' wezmisz czarno kure ', ale ktos pozyczyl od kumpla i nie zwrocil... i jak na razie ' hotel pod lupiezca ' jest wg mnie najlepsza opowiescia
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: [Bestseller] Andrzej Pilipiuk - Jakub Wędrowycz

Post autor: rocker »

I tak oto dzis przeczytalem trzecia czesc z serii opowiadan o polskim egzorcyscie jakim jest Jakub Wedrowycz. Jakuba czytalem od tego tygodnia tylko w trwamwaju, w drodze do szkoly i nazod - do domu. Moim zdaniem najlepszym opowiadaniem jest 'hotel pod lupiezca'. Tak pozostalo i pozostanie. Amen. Juz sie nie moge doczekac na czwarta czesc.
rocker
Młody aktywny
Posty: 147
Rejestracja: 24.12.2002, 15:55
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: [Bestseller] Andrzej Pilipiuk - Jakub Wędrowycz

Post autor: rocker »

W styczniu, na polskich półkach ukaże się kolejna część przygó Jakuba Wędrowycza, pt. "Zagadka Kuby Rozpruwacza". Dla niecierpliwych, Andrzej Pilipiuk opublikowal fragment jego opowiesci. pilipiuk.valkiria.net
ODPOWIEDZ