R E K L A M A
Strona główna Artykuły Miszmasz Agnieszka Krawczyk – autorka książek obyczajowych i kryminalnych

Agnieszka Krawczyk – autorka książek obyczajowych i kryminalnych

0
Agnieszka Krawczyk – autorka książek obyczajowych i kryminalnych
Agnieszka Krawczyk – autorka książek obyczajowych i kryminalnych

Agnieszka Krawczyk to polska pisarka specjalizująca się w literaturze obyczajowej oraz kryminalnej. Autorka znana jest również pod pseudonimem Iga Horn. Jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zanim Agnieszka Krawczyk zdecydowała się poświęcić pisaniu, pracowała m.in. jako dziennikarka w gazetach codziennych, jednak jak wynika z opowieści autorki, która przyzwyczaiła czytelników do opowiadania o swoim życiu z dużą dawką poczucia humoru, dziwnym trafem każda z nich dość szybko bankrutowało. Pech ten nie dotknął na szczęście żadnego z krakowskich wydawnictw, z którymi współpracowała później jako redaktorka.

Pisarka potrzebowała czasu, by zdać sobie sprawę z tego, że swoją karierę zawodową powinna rzeczywiście związać z książkami. Debiutancka powieść „Napisz na priv” wydana w 2009 roku została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytyków – podobnie było z kolejnymi.

Książki obyczajowe Agnieszki Krawczyk

Największą część twórczości autorki stanowią książki obyczajowe. Czytelnicy doceniają je za kunszt pisarski, piękne opisy, ale i dużą dawkę dobrego poczucia humoru, które funduje im przyglądanie się losom bohaterów – niepoprawnych optymistów, bezkompromisowych marzycieli, z determinacją dążących do odnalezienia szczęścia i spełnienia. Ich historie stają się uniwersalną opowieścią o ludzkim życiu, które znacznie częściej komplikuje nasze plany, niż daje nam je zrealizować. Co paradoksalnie, często wychodzi nam na dobre.

Wśród obyczajowych książek pisarki znajdziemy między innymi tytuły, które tworzą dwie serię powieści. Jedna z nich to „Czary codzienności”. W jej skład wchodzą książki:„Siostry”, „Przyjaciele i rywale” i „Słoneczna przystań”. W pierwszej z nich poznajemy główną bohaterkę, czyli Agatę Niemirską. Młoda kobieta dowiaduje się o śmierci matki, której której nigdy nie dane było jej poznać. Razem z siostrą wyrusza ona w podróż do małego, podgórskiego miasteczka, aby odnaleźć odpowiedzi na dręczące ją przez całe życie pytania, które dręczyły ją przez całe życie.. Los zatrzymuje je tam jednak znacznie dłużej, niż początkowo planowały, ponieważ odpowiedzi te nie okazują się ani proste do zdobycia, ani oczywiste. Kolejne książki opowiadają nam o dalszych losach sióstr Niemirskich.

Inne książki Agnieszki Krawczyk, które możemy zaliczyć do obyczajowej części jej twórczości to m.in. „Magiczne miejsce”, „Siedem życzeń” czy „Niezapowiedziany gość”.

Kraków, jakiego nie znamy

Autorka czuje się bardzo mocno związana z Krakowem, miastem, w którym mieszka od urodzenia. Książki kryminalne, stanowiące dużą część jej tytułów, są osadzone najczęściej właśnie w polskim mieście królów. Nie jest to jednak Kraków znany nam z dzisiejszych czasów. Akcja jednej z książek kryminalnych Agnieszki Krawczyk, „Nocy zimowego przesilenia”, dzieje się w Krakowie w roku 1941, czyli w czasie niemieckiej okupacji. W tajemniczych okolicznościach ginie słynny jasnowidz, Julian Orwat. Na prośbę jego siostry śledztwo wszczyna detektyw Artur Załuski, jednak im  bardziej mężczyzna zagłębia się w sprawę, tym więcej niewiadomych pojawia się w tej historii. Okazuje się bowiem, że zniknięcie jasnowidza to jedynie wierzchołek góry lodowej zniknięć, do jakich od pewnego czasu dochodzi w Krakowie. „Noc zimowego przesilenia” to pasjonująca opowieść, w której łączą się wątki sensacyjne i kryminalne – a to wszystko w scenerii z czasów drugiej wojny światowej.

Agnieszka Krawczyk jest także współautorką trzech tomów opowiadań kryminalnych, jednym z nich są np. „Mordercze miasta”. Jej utwory zostały wydane również w dwóch antologiach, które ukazały się jako ebooki. Są to „Kryminalna 13” i „Cztery zbrodnie na cztery pory roku”.

Książki Agnieszki Krawczyk to tytuły od lat doceniane przez polskich czytelników. Zarówno powieści obyczajowe, jak i kryminalne są wyróżnianie również przez krytyków, którzy nie raz nagradzali je w konkursach literackich. Warto więc przyjrzeć się twórczości tej autorki z bliska.

Jak pomóc nastolatkowi odnaleźć hobby?
Zostań przywódcą, dzięki studiom Zarządzanie Zasobami Ludzkimi

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć × 2 =

Exit mobile version