R E K L A M A
Strona główna Artykuły Wszystko o szkole Jak przetrwać naukę zdalną?

Jak przetrwać naukę zdalną?

0
Jak przetrwać naukę zdalną?
Jak przetrwać naukę zdalną?

Nauka zdalna to dla wielu uczniów trudne zadanie — nie tylko z powodów logistycznych. Izolacja i zmiana codziennych przyzwyczajeń o 180 stopni są bardzo obciążające. Warto przeciwdziałać złemu samopoczuciu. Tylko jak?

Pandemia nie odpuszcza i po raz kolejny musimy zmierzyć się z nauką zdalną — co wcale nie oznacza, że tym razem jest łatwiej. Przeciwnie — zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, są zmęczeni zdalnym trybem pracy, który może powodować zaległości w materiale i zniechęcać do regularnej nauki. Jak przetrwać naukę zdalną i zmobilizować się do działania w tych trudnych warunkach?

Wstawaj wcześniej

Pobudka pięć minut przed zajęciami to niewątpliwa pokusa przy zdalnej nauce! Taki nawyk szybko jednak zemści się poczuciem zmęczenia i zniechęcenia. Zamiast tego przygotowuj się do nauki dokładnie tak, jak przed pójściem do szkoły — zadbaj o siebie, a także o przestrzeń do nauki. Zjedz śniadanie i trzymaj szklankę wody w pobliżu, przewietrz pokój, złóż łóżko, przygotuj podręczniki szkolne i inne pomoce. To wymaga samodyscypliny, jednak taka umiejętność zaowocuje nie tylko podczas zdalnej nauki (poczujesz przypływ energii i motywacji), ale także w dorosłym życiu.

Uczestnicz w zajęciach

Ostatnie, czego potrzebujesz w obecnej sytuacji, to zaległości. Zamiast po prostu „odbębniać” swój obowiązek, włącz kamerkę i uczestnicz w zajęciach, przygotowuj omawiane na lekcjach zagadnienia na bieżąco, zadawaj pytania (uwierz, że nauczycielom też jest trudno!). W razie trudności sięgaj po podręczniki szkolne dostępne m.in. w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl lub repetytoria, pisz z pytaniami do znajomych lub nauczycieli, zapisz się na korepetycje. Zrób wszystko, by zrozumieć materiał. Twoje zaangażowanie nie tylko wpłynie na wyniki w nauce, ale także sprawi, że będziesz mieć więcej energii — z kolei narzekanie skutecznie nam ją odbiera.

Stawiaj sobie wyzwania

Wyznaczone cele ułatwiają działanie. To mogą być drobiazgi — odezwanie się podczas zajęć, które sprawiają Ci trudność, lub bardziej wymagające wyzwania, np. ukończenie działu w podręczniku czy wypełnienie jednego próbnego arkusza maturalnego tygodniowo. Zapisz cel w kalendarzu lub na kartce, zaplanuj, co zrobisz dla siebie w nagrodę, jeśli uda Ci się go zrealizować. To może skutecznie zmotywować Cię do działania, a przede wszystkim wyzwania sprawią, że będziesz mieć przed oczami jasno określony cel, a to zawsze ułatwia pracę lub naukę.

Porozmawiaj z kimś dorosłym i utrzymuj kontakt z przyjaciółmi

Nauka zdalna to trudny okres i każdy przeżywa go trochę inaczej. Jeśli dla Ciebie jest to szczególnie wymagający czas, nie wahaj się porozmawiać z kimś dorosłym — rodzicem, starszym rodzeństwem czy ciocią, z którą masz dobry kontakt. W szkołach pracują pedagodzy i psycholodzy, do których możesz się zwrócić. Jeśli sytuacja jest dla Ciebie szczególnie obciążająca, warto rozważyć regularną psychoterapię. Pamiętaj, że to żaden powód do wstydu — korzysta z niej wiele osób, które prowadzą wymagający tryb życia, np. sportowcy czy celebryci. Możesz skorzystać także z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży — tel. 116 111. Kontakt z przyjaciółmi również jest na wagę złota! Zamiast włączać kolejny odcinek serialu, odpalcie konferencję na Messengerze i urządźcie sobie spotkanie online.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Odłóż czasem podręczniki szkolne, wstań z łóżka i poruszaj się trochę — nawet, jeśli bardzo Ci się nie chce. Włącz video z prostym treningiem, poćwicz jogę, wyjdź pobiegać lub pojeździć na rowerze (w końcu przyszła wiosna!) czy choćby pospacerować. Ruch sprawia, że czujemy się lepiej, a nasz organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. Przez ten czas możemy także zdystansować się wobec codziennych obowiązków i odetchnąć pełną piersią. Aktywność jest nam bardzo potrzebna i ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz samoocenę!

Pozwól sobie na odpoczynek

Nauka zdalna sprawia, że uczniowie muszą dużą część zadań wykonać samodzielnie. Jeśli czeka Cię egzamin ósmoklasisty lub matura, z pewnością masz szczególnie dużo pracy i chcesz przygotować się jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że odpoczynek jest równie ważny. To wtedy nasz mózg porządkuje informacje, które przyswoiliśmy podczas nauki, a organizm się regeneruje, by następnego dnia znów działać w pełni efektywnie. Jeśli jesteś szczególnie ambitną osobą i czasem zapominasz o przerwach lub odpoczynku, po prostu… wpisz relaks na listę zadań do zrobienia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wygospodarować chwilę tylko dla siebie!

Bohaterowie komiksów Marvela - czym wyróżnia się Deadpool?
Jaka jest płaca minimalna w 2021 roku w Polsce i za granicą?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

szesnaście + 12 =

Exit mobile version