R E K L A M A
Strona główna Artykuły Wszystko o szkole Jak skutecznie i efektywnie nauczyć się języka angielskiego?

Jak skutecznie i efektywnie nauczyć się języka angielskiego?

0
Jak skutecznie i efektywnie nauczyć się języka angielskiego?
Jak skutecznie i efektywnie nauczyć się języka angielskiego?

Rozpoczynając naukę języka angielskiego, pragniemy, aby proces ten przebiegał szybko i skutecznie. Nie chcesz przecież marnować czasu, pieniędzy i wysiłku, prawda? Co zrobić, aby nasze działania przyniosły jak najlepszy efekt? Jak się uczyć dobrze, czyli efektywnie? O tym w naszym artykule.

Jasno określ cel nauki języka angielskiego

Pierwszy bardzo ważny krok, to jasne określenie celu nauki. Zastanów się i sprecyzuj, dlaczego dokładnie chcesz się uczyć angielskiego? W jaki sposób umiejętność posługiwania się tym językiem pozytywnie wpłynie na Twoje życie? Czy zależy Ci na zmianie pracy, awansie lub rozwoju zawodowym? Planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych? A może Twoje dzieci wyemigrowały do Wielkiej Brytanii i chcesz czuć się swobodnie, kiedy je odwiedzasz lub rozmawiasz z wnukami, które mieszkają tam od urodzenia? Motywacji do nauki języka jest tyle, ile osób się go uczących – każda z nich unikalna. Łączy je jedno – kiedy masz przed oczami jasno określony cel i wiesz, do jakiego poziomu znajomości języka chcesz dojść, łatwiej jest Ci wytrwać i nie porzucać systematycznej nauki, kiedy jesteś zmęczony lub masz gorszy dzień. Sprecyzowany cel pozwala także na skupieniu się na tych aspektach nauki języka, które są dla Ciebie najważniejsze, dobierając właściwe materiały dydaktyczne i rodzaj zajęć.

Nauka języka wymaga czasu, nie poddawaj się łatwo

“No pain, no gain”, jak mawiają Anglicy. To znane brytyjskie przysłowie jest bezpośrednim odpowiednikiem dobrze Ci na pewno znanego: “Bez pracy nie ma kołaczy.” Nie oczekuj, że szybka nauka angielskiego oznacza opanowanie języka w tydzień. Nauka języka to proces, który wymaga czasu. Nikt nie zapamiętuje od razu i na zawsze wszystkich słówek, które pojawiły się na zajęciach, nie mówiąc już o umiejętności wykorzystania ich w praktyce. Uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na to, że jeśli zaczynasz od podstaw, od umiejętności komunikowania się po angielsku na przyzwoitym poziomie dzieli Cię przynajmniej kilka miesięcy rzetelnej nauki.

Najważniejsze jest, aby nie poddawać się zbyt łatwo i szybko. W nauce języka angielskiego zawsze najtrudniejsze są początki, musisz przyzwyczaić się do innych dźwięków, składni, różnic pomiędzy pisownią a wymową, itd. Z czasem i wzrastającym poziomem wszystko stanie się łatwiejsze.

Zadbaj o podstawy – angielski od podstaw

Ambicja to wspaniała rzecz i dobrze ją mieć. Jednak w przypadku nauki języka angielskiego niezwykle ważne jest opanowanie podstaw, więc jeśli uznałeś, że warto od razu przejść do konwersacji i wyższego poziomu, musimy Cię rozczarować. To tak, jak z budową domu – jeśli nie zadbasz o porządne fundamenty, cała konstrukcja będzie chwiać się w posadach. To dlatego dobra szkoła językowa nie pozwoli Ci zacząć nauki od zbyt wysokiego dla Ciebie poziomu i przeprowadzi test poziomujący, zanim podejmiesz naukę. Pamiętaj, opanowanie podstaw pozwoli Ci na osiągnięcie szybszych i lepszych efektów na późniejszych etapach nauki.

Ucz się systematycznie i nie odkładaj niczego na później

Wagi systematycznej nauki po prostu nie da się przecenić. W przypadku kursu angielskiego stanowi jeden z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie. Postaraj się uczyć na bieżąco, choćby 10-15 minut dziennie. Odrabiania zadanych przez lektora prac domowych, powtarzanie słownictwa, korzystanie z ćwiczeń multimedialnych lub komponentu online, jeśli taki istnieje w wybranym przez Ciebie kursie – to wszystko wpływa na efektywność nauki. Warto pamiętać także, aby nic nie odkładać na później. Jeśli np. stoisz przed koniecznością opanowania trzech form czasownika (nie oszukujmy się, bez ich znajomości komunikacja na przyzwoitym poziomie nie jest możliwa), nie planuj tego na urlop, weekend za dwa tygodnie czy skończenie ważnego projektu w pracy. Dorosłe, pracujące osoby są zajęte ZAWSZE, NIGDY nie mają czasu i lepiej nie wmawiać sobie, że to się za chwilę zmieni. Zdecydowanie lepiej jest zaplanować naukę w małych dawkach, ale systematycznie, najlepiej codziennie. Staraj się wykorzystywać “międzyczas”, np. podróż autobusem, oczekiwanie w kolejce do lekarza czy 15 minut wieczorem po położeniu dzieci do łóżek.

Odpowiednie podejście do nauki gramatyki

Nauka gramatyki budzi często kontrowersje. Przez przynajmniej kilkanaście lat trwał w naszym kraju boom na metody, które zupełnie marginalizowały nauczanie gramatyki i przekonywały, że jest ona niepotrzebna do opanowania języka angielskiego. Obecnie wiemy już, że to niezupełnie prawda. Na całym świecie tego typu metody są w odwrocie. Osoba podejmująca naukę języka angielskiego musi uświadomić sobie, że nauka gramatyki w nowoczesnym wydaniu nie polega na nudnym wypełnianiu czarno-białych ćwiczeń czy na nauce po polsku “o angielskim” zamiast angielskiego. W nowoczesnych szkołach stawia się na komunikację i praktyczną umiejętność wykorzystania poznanych struktur. Nie nastawiaj się więc negatywnie, przyjmując postawę, że “gramatyka nie jest Ci do niczego potrzebna”. To nieprawda, gramatyka to nic innego, jak umiejętność układania zrozumiałych dla odbiorcy zdań.

Codziennie ucz się nowych słówek

Trudno prowadzić rozmowę, kiedy wciąż brakuje nam słów, prawda? Dlatego systematyczna nauka słownictwa jest taka ważna. Postaw sobie za cel, że każdego dnia nauczysz się przynajmniej 2-3 nowych wyrazów. Nie zajmie Ci to wiele czasu, a po miesiącu będziesz ich znał już 60-90, po trzech miesiącach 180-270, itd. Stałe poszerzanie zakresu znanych słówek znacznie podniesie Twoje zdolności komunikacyjne. Pamiętaj, że nauka po kilka słów dziennie, ale bez przerw jest znacznie bardziej efektywna niż próba zapamiętania kilkunastu czy kilkudziesięciu wyrażeń naraz.

-Pokonaj strach przed mówieniem po angielsku – czytaj na głos

Blokada w mówieniu to najczęstszy problem osób uczących się języka angielskiego. Duży wpływ ma na to fakt, że angielska wymowa naszpikowana jest dźwiękami, które nie występują w języku polskim. Świetnym sposobem na przyzwyczajenie swoich narządów mowy to produkcji choćby niesławnego [ð], np. w słowie “this” lub [θ] w “think” jest czytanie na głos, zwłaszcza tekstów, które znasz (np. omówionych podczas zajęć z lektorem). Dzięki temu przywykniesz do wymawiania angielskich wyrazów, poćwiczysz wymowę, a przy okazji – powtórzysz słownictwo. Kiedy poczujesz się komfortowo czytając na głos, przejdź do kolejnego etapu i zacznij mówić sam do siebie. Najważniejsze jest, abyś przywykł do wypowiadania angielskich zdań na głos.

Zanurz się całkowicie w języku, którego chcesz się nauczyć

Full immersion, czyli totalne zanurzenie w języku angielskim jest coraz łatwiejsze. Ta technika nauki polega na maksymalnym otoczeniem się językiem, który chcesz opanować. Jak to zrobić, mieszkając w Polsce? Wykorzystaj nieograniczone możliwości, które daje Internet i telewizja cyfrowa. Zapomnij o oglądaniu wiadomości czy seriali po polsku, zmień ustawienia na język angielski i zacznij oglądać wiadomości na kanale BBC (znajduje się w pakiecie większości operatorów, choć zwykle na dalekiej pozycji). Słuchaj brytyjskich lub amerykańskich stacji radiowych – w Internecie znajdziesz ich dziesiątki i wszystkich możesz słuchać zupełnie bezpłatnie. Staraj się czytać jak najwięcej autentycznych angielskich tekstów, zmień ustawienia wszystkich swoich urządzeń elektronicznych na język angielski, to samo zrób na swoich profilach społecznościowych. Jeśli biegasz lub chodzisz na spacery, wykorzystaj ten czas na słuchanie angielskich podcastów.

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl

Masz status studenta? Gigabajty za free czekają na Ciebie w Orange Flex
Premiera nowej marki gamingowej SureFire

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 13 =

Exit mobile version