R E K L A M A
Strona główna Artykuły Wszystko o szkole Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?

Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?

0
Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?
Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?

Skuteczne przyswajanie wiedzy wymaga odpowiedniego miejsca do nauki. Nie da się utrzymać koncentracji przez długi czas, siedząc na niewygodnym krześle. Pisanie przy biurku ze zbyt wysokim blatem także może okazać się prawdziwą udręką. Miejsce do nauki dla studenta wymaga zatem dobrej organizacji. W jaki sposób je przygotować, aby nie marnować czasu, a uczenie się przynosiło pożądany efekt?

Nie warto uczyć się byle gdzie

Oczywiście, każdy ma swoje własne przyzwyczajenia i sposoby na przyswajanie wiedzy. Ponoć blisko 20% żaków preferuje naukę w łóżku. Z kolei około 2/3 studentów przyznaje się do tego, że woli uczyć się w nocy. Mimo to wciąż przynajmniej połowa z nich uznaje biurko za najlepsze miejsce do nauki. I słusznie, bo przy biurku można wygodnie korzystać z komputera, sporządzać odręczne notatki, przeglądać podręczniki i robić wszystko to, co w trakcie nauki jest konieczne. Miejsce to wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Warto przy tym pamiętać, że właściwa organizacja miejsca do nauki przekłada się na jej jakość i efektywność. Przykładowo, złe oświetlenie sprzyja szybszemu męczeniu się oczu, senności, dekoncentracji. Niewygodne biurko i krzesło również wpłyną na to, jak szybko pojawi się znużenie i rozkojarzenie. Meble te mogą też mieć znaczenie w kontekście zdrowia studenta. Siedzący tryb życia nie należy do najzdrowszych, a źle wyprofilowany, niekomfortowy fotel może przyczyniać się do pojawiania się bólów kręgosłupa, karku i szyi.

Właśnie dlatego dobrze zadbać o miejsce do nauki i nie uczyć się byle gdzie. Trzeba rzecz jasna uwzględniać przy tym specyfikę studenckiego mieszkania. Inne warunki będą panować na stancji czy w wynajmowanym mieszkaniu, a inne w przypadku akademika. Jeśli z kimś dzieli się pokój, to również może wpływać na komfort nauki. Tym bardziej istotna jest jednak dobra aranżacja dostępnej przestrzeni i takie jej przygotowanie, aby idealnie nadawała się do nauki.

Ergonomia to nie tylko meble

Koniecznie trzeba stosować wszelkie zasady ergonomii. Komfort w miejscu do nauki powinien być kluczowym czynnikiem przy aranżacji pokoju studenta. Oznacza to konieczność wykorzystania odpowiednio dużego biurka, a także wybór ergonomicznego krzesła lub fotela. Na przykład można kupić krzesło do biurka w sklepie CentrumKrzesel.pl. Magiczne słowo ergonomia nie ogranicza się jednak tylko do wyboru mebli.

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest chociażby odpowiednia temperatura. Zbyt wysoka lub zbyt niska może wpływać na efektywność przyswajania wiedzy. Również jakość powietrza może wpływać na poziom skupienia się. Przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności szybciej odczuwa się senność. Jeśli nie wietrzy się regularnie pokoju, komfort przebywania w pomieszczeniu również będzie niższy, a zatem i nauka nie będzie szła tak, jak powinna.

Na stanowisku do nauki warto także zadbać o właściwe oświetlenie – o odpowiednią moc światła, jego temperaturę, czyli kolor, a także kąt padania. Dobrze umieścić biurko w pobliżu okna, bo światło naturalne sprzyja dobrej nauce. Z drugiej strony, niekomfortowe będzie takie ustawienie biurka, że promienie słoneczne zaczną odbijać się w ekranie laptopa czy monitora.

Pewną rolę spełniają także… kolory. Jak się okazuje, mają one większy wpływ na nasze samopoczucie niż to się wielu osobom wydaje. Dlatego jasne, żywe barwy sprzyjają mobilizacji, ale zarazem wywołują szybsze zmęczenie. Warto je łączyć z kojącymi wzrok kolorami, np. uspokajającą zielenią kwiatów. Nie oznacza to, że zaraz trzeba przemalowywać cały pokój. Wystarczy zmiana dekoracji czy dobranie mebli w odpowiedniej kolorystyce.

Należy też dopilnować, aby w miejscu do nauki nie było niepotrzebnych rzeczy. Niech znajdują się tam tylko materiały potrzebne do edukacji. Bałagan nie pomaga w skupieniu uwagi. Warto pamiętać o ćwiczeniach, wysypianiu się i prawidłowej postawie w czasie siedzenia. Oczywiście, wybór właściwego krzesła lub fotela do nauki ma duże znaczenie i istotne jest, by tej kwestii poświęcić trochę czasu.

Krzesło biurowe, fotel gamingowy czy może coś innego?

Wiadomo, że studenckie życie nie należy do najtańszych. Wiele wydatków w tym okresie wciąż jest finansowanych nie z własnej kieszeni, a dzięki wsparciu rodziców, choć coraz więcej osób decyduje się łączyć naukę z pracą. Tym bardziej warto więc zainwestować w nieco lepszy komfort, aby nie męczyć się dodatkowo z krzesłem do nauki. Wielu studentów i studentek to także zapaleni gracze, niektórzy nawet angażują się w streaming, a wówczas walory wizualne siedziska nabierają większego znaczenia.

Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?

Na szczęście na rynku są dostępne krzesła każdego rodzaju, na każdy portfel. Są fotele ekonomiczne na studencką kieszeń, fotele gamingowe, fotele i krzesła biurowe z wyższej półki cenowej. Zostaje tylko pytanie, jaki fotel dla studenta wybrać? Trzeba wziąć pod uwagę budżet, metraż zajmowanego mieszkania, ergonomię, sposób użytkowania. Jeśli na przykład oprócz studiowania zajmujemy się wspomnianym streamingiem, można zdecydować się na efektowny fotel gamingowy, zdając sobie jednak sprawę z tego, że może to trochę kosztować i że fotel biurowy jest jednak bardziej praktyczny. Jeśli tylko stać nas na droższe krzesło ergonomiczne, warto w takie zainwestować. Wszak po studiach też się ono przyda. Jeśli kluczowe znaczenie ma cena, warto poszukać modelu, który posiada chociaż podstawowy zakres regulacji poszczególnych elementów i został wyposażony w podłokietniki.

Jak urządzić miejsce do nauki dla studenta?

Osobom, które szukają bardziej budżetowych, ale eleganckich mebli do studenckiego pokoju, można polecić fotel Optimal marki Grospol. To mebel wygodny, z wysokim oparciem oraz siatką i tkaniną membranową zapewniającymi wentylację ciała w upalne dni. Do tego posiada wykończenie z ekoskóry, dzięki któremu stylowo wygląda. Odpowiednią stabilność zapewnia chromowana, stalowa podstawa jezdna, a ergonomicznie zaprojektowane podłokietniki oraz profil oparcia sprawiają, że siedzi się na nim wyjątkowo komfortowo. Fotel Optimal to oczywiście tylko jeden z przykładów. Wybór dostępnych na rynku modeli jest tak szeroki, że każdy student z pewnością znajdzie dla siebie idealne krzesło.

Ciekawe seriale obyczajowe na wieczór
Jaki sport uprawiać jesienią?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

siedemnaście + 14 =

Exit mobile version