R E K L A M A
Strona główna Artykuły Wszystko o szkole Nauka języka w domu? To możliwe!

Nauka języka w domu? To możliwe!

0
Nauka języka w domu? To możliwe!
Nauka języka w domu? To możliwe!

Wiele osób podejmuje próby samodzielnej nauki języka, która po pewnym czasie kończy się brakiem motywacji. Jak najlepiej nauczyć się języka obcego? Mówi się, że chcąc nauczyć się pływać, należy zwyczajnie… zanurzyć się w wodzie. To fantastyczny pomysł na to, by (dosłownie i w przenośni) rzucić się „na głęboką wodę” i zdobyć pożądane umiejętności. W języku obcym też można się zanurzyć – nawet ucząc się go samodzielne. Jak tego dokonać?

Zagłębić się w języku

Nikt nie powiedział, że nauka języków obcych jest łatwa, jednak można zrobić wiele, aby proces ten był przyjemny, a przy tym skuteczny. Metoda nauki poprzez zanurzenie (z angielskiego the immersion method) polega na otaczaniu się językiem w każdej sytuacji. Przynosi szybkie i trwałe rezultaty tym, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą zdecydować się na studia międzynarodowe, kursy językowe czy naukę online.

Możliwość pasywnej nauki

Jakie są zalety nauki poprzez całkowite zanurzenie? Jest to naturalny sposób nauki języka już u najmłodszych. Dzieci uczą się go, przebywając w środowisku osób, które się nim posługują. Metoda zanurzenia sprawia, że uczeń nabywa wiedzę, ponieważ nie ma innego wyjścia. Nauka odbywa się również w sposób pasywny – dzięki otoczeniu językiem obcym z każdej strony można uczyć się nawet bez konieczności korzystania z książek i podręczników.

Jak rozpocząć naukę metodą całkowitego zanurzenia?

Przede wszystkim warto rozpocząć od urządzeń, z których korzysta się na co dzień. Pierwsze kroki do efektywnej nauki to zmiana języka w telefonie, wyszukiwarce, mediach społecznościowych oraz w aplikacjach. Drugim krokiem jest korzystanie z jednojęzycznego słownika. To niezwykle skuteczny sposób przyswajania nowych słówek i snucia wniosków z kontekstu. W sieci jest wiele słowników tego typu, a najlepsze z nich to vocabulary.com oraz Merriam-Webster (po angielsku).

Mocne postanowienie: systematyczna nauka

Codzienna przestrzeń także powinna stać się miejscem do codziennej nauki. Osobom początkującym zaleca się przeznaczyć na to np. jeden pokój, w którym znajdą się książki, filmy czy płyty z muzyką w języku docelowym. Warto wyznaczyć też konkretną godzinę oraz dzień, który będzie poświęcony wyłącznie nauce języka. Na początku mogą pojawić się trudności z systematyką, jednak po dojściu do wprawy i wyrobieniu nawyków będzie znacznie lżej.

Materiały do nauki

Nauka języka obcego może być przyjemna, jeśli uczeń otoczy się materiałami, do których będzie chętnie zaglądać. Niech będą to ulubione czasopisma oraz literatura – obecnie występują nie tylko w angielskiej wersji językowej, a dostęp do nich w Polsce jest bezproblemowy.

Świetnym wsparciem dla nauki są fiszki, które można potraktować jako formę zabawy i znaczący punkt w samorealizacji. Możecie je zakupić między innymi na tej stronie: https://www.fiszki.pl/jezyki/Takie elementy nauczania sprawią, że przyswajanie słówek i konstrukcji gramatycznych języka obcego będzie traktowane w efektywny sposób. Co jeszcze można zrobić, by szybko nauczyć się języka obcego? Robienie notatek, wyłączenie polskich napisów w filmach i serialach, prenumerata zagranicznego czasopisma, a finalnie myślenie po angielsku – to skuteczne metody na przyswojenie nowego języka.

Huawei P30 Lite: podpowiadamy jak wybrać jednocześnie tanie i solidne szkło hartowane
Badania User Experience - czym są i w jakim celu warto je robić?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

osiemnaście + 9 =

Exit mobile version