R E K L A M A
Strona główna Artykuły Nauka i technika Studia w USA taniej niż w Polsce!

Studia w USA taniej niż w Polsce!

0
Studia w USA taniej niż w Polsce!
Studia w USA taniej niż w Polsce!

Wakacje naukowe na Florydzie w Kalifornii lub Nowym Jorku? Czy możliwa jest opcja all inclusive, dzięki której studia w USA będą tańsze niż w Polsce? Sprawdź z nami jak to zrobić!

Wymagania uczelni w USA

Sprawdzając dostępne w internecie informacje dotyczące studiów w USA w pierwszej kolejności dowiesz się, że w USA są najlepsze uczelnie na świecie. Dzięki rankingom dowiesz się również, że w pierwszej setce jest 40 uczelni amerykańskich i zajmują najwyższe pozycje. Przeczytasz prawdopodobnie o Lidze Bluszczowej i bardzo wysokich kosztach, które trzeba ponieść, żeby podjąć studia w USA. Kwoty, które się pojawią mogą oscylować w okolicach 100 000 USD rocznie. Jeśli się nie zniechęcisz, to sprawdzisz, jak wygląda proces aplikacji na amerykańskie uczelnie. Przeczytasz o egzaminie SAT, wysokich wymaganiach i niemożliwych do przekroczenia progach punktowych. Czy istnieje jednak sposób, aby dostać się na uczelnię w USA przechodząc mniej wymagającą ścieżkę, nie ponosząc niewyobrażalnych kosztów, sprawiając jednocześnie, że studia w USA będą tańsze niż w Polsce?

System szkolnictwa wyższego w USA jest podobny, to tego, który znamy z polskiego podwórka. Liczne różnice dotyczą rozwiązań szczegółowych, a ich kumulacja powoduje, że wiele osób rezygnuje z podjęcia wyzwania. Uważamy, że to jest duży błąd.

Studia w USA mogą być tańsze niż w Polsce, a inwestując swój czas w przygotowanie do aplikacji możesz liczyć na sowitą nagrodę w postaci studiów all inclusive przez 4 lata w słonecznej Kalifornii, na Florydzie lub Nowym Jorku.

Uniwersytety w USA znane są z najwyższej jakości nauczania oraz najwyższych kosztów czesnego. Epickie kampusy należą do najdroższych na świecie, a koszty utrzymania przekraczają możliwości finansowe wielu absolwentów szkół średnich. Najlepsze uczelnie wymagają wniesienia opłaty rzędu 80 000 USD rocznie. Dodatkowo za kampus trzeba zapłacić niebagatelne 20 000 USD. Do tego wszystkiego dochodzą opłaty za egzaminy, testy, tłumaczenia dokumentów itp. Są jednak sposoby, aby koszty te zredukować do absolutnego minimum lub wręcz je wyeliminować.

Uczelnie takie jak Harvard University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology, University of California Berkeley, Princeton University, Columbia University USA, California Institute of Technology CALTECH, University of Chicago, Yale University, Cornell University, John Hopkins University czy New York University staną przed Tobą otworem.

Najczęściej spotykane wymagania dotyczące aplikacji na studia w USA dotyczą konieczności zdania egzaminu SAT (Scholastic Assessment Test), czyli amerykańskiej matury, dobrych i bardzo dobrych ocen na świadectwie z klasy drugiej, trzeciej i czwartej szkoły średniej. Testu kompetencji językowych TOEFL lub IELTS, odpowiednio przygotowanego i napisanego listu motywacyjnego, listów polecających od nauczycieli, bogatych doświadczeń pozaszkolnych (konkursy, wolontariat, działalność społeczna) oraz bardzo, ale to bardzo zasobnego portfela.

Nie chcemy powiedzieć, że wszystkiego można uniknąć. To nie prawda. Jeśli chcesz podjąć studia w USA, to musisz znać język angielski na bardzo wysokim poziomie. Musisz być osobą samodzielną, ponieważ będziesz poruszać się w nowym środowisku bez wsparcia bliskich osób. W celu podjęcia studiów w USA musisz przygotować dokumenty aplikacyjne i przetłumaczyć je na język angielski. To są rzeczy, które trzeba zrobić. Podpowiadamy jednak, jak zrobić to optymalnie i bez konieczności ponoszenia kosztów, które są poza zasięgiem większości z nas.

Full Ride, czyli stypendia na studiach w USA

Niektóre amerykańskie uczelnie, a biorąc pod uwagę fakt, że w światowych rankingach są ich steki, stosują program stypendialny znany pod nazwą full ride lub full tuition. Uniwersytety, które stosują takie rozwiązanie informują i tym na swoich stronach internetowych. Dzięki tej opcji możesz otrzymać pełne stypendium, które pokrywa wszystkie koszty studiów od czesnego, przez książki, akademik, po koszty przelotów. Aby skorzystać z tej opcji trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze trzeba dostać się na uczelnię, która oferuje tego typu stypendium, po drugie należy w oparciu o dokumenty finansowe wykazać, że nie jesteś w stanie ponosić kosztów związanych ze studiowaniem. W pierwszym przypadku warto zainteresować się uczelniami z drugiej i trzeciej setki rankingów światowych. Łatwiej się na nie dostać a nadal mamy do czynienia z uczelniami klasyfikowanymi znacznie wyżej niż najlepsze uczelnie w Polsce. Osoby z dobrymi świadectwami zachęcamy jednak do aplikowania na najlepsze uniwersytety. Sprawdź terminy aplikacji i postaraj się przygotować do tych najwcześniejszych. W ten sposób zwiększasz swoje szanse. Uczelnie amerykański stosują zazwyczaj trzy terminy aplikacji (early session, winter session i spring session), a amerykańscy studenci lubią do ostatniego momentu podkręcać swoje aplikacje, tym bardziej, że amerykańską maturę (SAT) mogą zdawać dowolną ilość razy, w kilkumiesięcznych odstępach czasu, do osiągnięcia pożądanego wyniku.

Duolingo English Test

Certyfikat potwierdzający znajomość języka będzie niezbędnym dokumentem w procesie aplikacji. Chcesz studiować po angielsku? Musisz znać język angielski. Popularne w Polsce egzaminy TOEFL i IELTS kosztują około 800 zł, trzeba się na nie zapisać, pojechać w miejsce, w którym są organizowane i poczekać aż zostaną sprawdzone. W USA dość popularnym i co najważniejsze akceptowanym przez znaczną część uczelni jest egzamin Duolingo. Egzamin ten możesz napisać w swoim domu przez internet. Test trwa 60 minut, a po 48 godzinach dostaniesz wyniki. Na stronie z testami można wcześniej poćwiczyć oraz sprawdzić jakie uczelnie akceptują ten test. Przy okazji jego cena to 200 pln. Pożądany wynik testu to okolice 80/90%.

Test Optional

Coraz popularniejszą formą udowodnienia swoich akademickich kompetencji jest przedstawienie innych niż SAT wyników egzaminacyjnych. Test SAT może sprawiać polskim uczniom wiele trudności. Część writting and reading wymaga wielomiesięcznych przygotowań, za to część maths dla polskiego absolwenta szkoły średniej powinna stanowić piece of cake. Matematyka na amerykańskiej maturze to jest polski poziom szkoły podstawowej. Jeśli zatem nie masz czasu na przygotowanie się do egzaminu SAT i wykręcenia odpowiedniego wyniku (najlepiej ponad 1200, 1400 pkt na 1600 możliwych), poszukaj uczelni oferującej test optional! W tej opcji będziesz mógł przedstawić swoje wyniki maturalne. Jeśli poważnie myślisz i studiach, to zakładamy, że będą one przynajmniej dobre! Co w sytuacji, gdy aplikujesz we wczesnej sesji i jesteś w ostatniej klasie szkoły średniej? Są uczelnie, które zadowolą się predykcją Twoich ocen maturalnych. Porozmawiaj z nauczycielami i określ z nimi przewidywane wyniki swojej matury. Następnie przygotuj dokument, który podpiszą i opieczętują. Znamy skuteczne przypadki takich działań. Więcej informacji znajdziesz na stronie naszego projektu. Podkreślamy, że projekt Fly High University jest projektem społecznym, a umieszczane treści są darmowe i mają zachęcać do podjęcia zagranicznych studiów.

Need Blind Admission

Formuła ta stosowana jest przez wiele, nawet najlepszych, amerykańskich uniwersytetów. W swojej istocie sprowadza się do tego, że uczelnie zachęcają do aplikowania, zaś czesne ustalane jest indywidualnie w zależności od możliwości finansowych przyszłego studenta. Z danych, do których dotarłyśmy wynika, że pełne opłaty ponoszone są przez mniej niż połowę studentów amerykańskich uczelni wyższych. Większość korzysta ze stypendiów, zniżek lub studiuje całkowicie za darmo. System Need Blind Admission został stworzony w celu wyrównywania szans i pozyskiwania wartościowych studentów, którzy nie są w stanie ponosić pełnych kosztów czesnego. Sprowadza się do tego, że wysokość opłaty za studia ustalana jest indywidualnie po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji. Jeśli dochód Twojej rodziny jest wyższy niż 150 000 USD rocznie, opłata za studia powinna oscylować w okolicach 10% tego dochodu. W przypadku dochodów w przedziale 65 000 USD do 150 000 USD rocznie opłaty za studia na najlepszym uniwersytecie świata wyniosą do 10% dochodu. Jeśli dochód Twojej rodziny wynosi mniej niż 65 000 USD możesz liczyć na pełne zwolnienie z opłat. Polityka uczelni jest w tym zakresie bardzo indywidualna i musisz sprawdzić, jak kształtuje się na uczelni, na którą chcesz aplikować. Jedno jest pewne, warto aplikować na uczelnie w USA a koszty martwić się później!

Zajęcia pozalekcyjne

Uczelnie amerykańskie bardzo sobie cenią aplikantów, którzy są aktywni i podejmują różnorodne działania pozalekcyjne. Polskie szkoły średnie są w tym zakresie dość aktywne. Możesz startować w konkursach, realizować projekty społeczne, aktywnie wspierać wolontariat, brać udział w projektach MUN i Erasmus. Co, jeśli nie masz na to czasu, a aplikację musisz składać za kilka miesięcy? Bądź kreatywny. Stwórz swój własny projekt społeczny, zaproś do niego swoich znajomych, przeprowadź kampanię informacyjną w mediach społecznościowych. Instagram, Facebook i TikTok są darmowe i się do tego wyjątkowo nadają dokumentując przy okazji Twoje aktywności. Możesz założyć zbiórkę na jednej ze znanych platform, a uzyskane środki przekazać na potrzebujących. Możesz ze pomocą darmowych narzędzi stworzyć stronę www na jakiś ciekawy, rozwiązujący problem społeczny temat. Postaraj się, aby o tych działaniach było głośno. Wykorzystaj social media. Napisz kilka artykułów na interesujące Cię tematy i opublikuj je na darmowych portalach internetowych. Sam możesz się w tym obszarze organizować i zadaniować. Pamiętaj, że weekend spędzony na napisanie ciekawego artykułu, to dopiero początek. Teraz musisz zainteresować nim innych, a to już jest wyzwanie. Amerykanie to dobrze wiedzą i potrafią docenić.

Poszukaj firmy, w której odbędziesz praktyki, nawet jeśli do Twoich obowiązków będzie należało parzenie kawy. Tego też się trzeba nauczyć!

Więcej informacji znajdziesz na Fly High University.

/wpis sponsorowany

Raport językowy Preply: jak i dlaczego uczyliśmy się języków obcych w 2022 roku?
Coaching biznesowy - czy warto kształcić w tym kierunku?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 5 =

Exit mobile version