R E K L A M A
Strona główna Artykuły Refleksje Oswoić swoją nieśmiałość

Oswoić swoją nieśmiałość

0
Oswoić swoją nieśmiałość
Oswoić swoją nieśmiałość

Co myślicie o nieśmiałości ?
Jaki macie stosunek do osób nieśmiałych ?
Czy pomogliście komuś, kto jest nieśmiały ?

Nie przez przypadek postanowiłem zadać te pytania na wstepie do powyższego artykułu. Bowiem znając odpowiedzi na nie dowiemy się dlaczego są nieśmiali ludzie.

W końcu nie jest to żaden przypadek, że są tacy ludzie i że żyją obok nas. W naszym społeczeństwi czy środowisku. Możemy ich spotkać w naszej rodzinie, w szkole, na podwórku, w pracy itd.

Osoby nieśmiałe to nasi koledzy, przyjaciele, znajomi a także zupelnie obcy ludzie.Zatem czas na sprecyzowanie czym jest niesmiałość, gdzie nalezy szukać jej żródeł, co zrobić by ją pokonać i stac się bardziej śmiałym człowiekiem.To niezwykle cenna wiedza, ponieważ dzięki niej osoby nieśmiale mogą poczuć się lepiej i uwierzyć, że ich lęk można oswoić.

Oswoić nieśmialość według mnie to nic innego jak polubic ją. Ale nie w statyczny sposob tzn. że skoro jest to niech będzie. Że nic nie możemy zrobić by zmienić ten stan. Ale w sposób dynamiczny. Co oznacza, że można ją zaakceptować i stopniowo, powolutku przeksztalcać w smialość. Wszak ćwiczenie czyni mistrza.

Naturalnie nie jest to zadanie łatwe. Ale czy nie warto trochę energii, czasu i pracy poświęcić na to aby nie bać się świata i ludzi. Według mnie Warto. Zatem do dzieła.

Definicja nieśmiałośći

Nieśmiałość to lęk przed kontaktem z drugim człowiekiem. Z obawy przed osmieszeniem, poniżeniem, uznaniem za kogoś gorszego.

Ten lęk nie pozwala nam się się w pełni porozumieć z drugą osobą, poznać ją, nawiazac z nią znajomość i stworzyć głebszą więz tj. miłość czy przyjażń.

Nie przez przypadek pisze Nam ! Bowiem nie wierze w to, że ktoś jest na tyle odważny by nie mial tremy przed spotkaniem z każdą osobą. To po prostu niemożliwe.

Zresztą sami sobie odpowiedżcie na pytanie: Czy zawsze się czujecie komfortowo w obecności innych ludzi? Ale niech ta odpowiedz bedzie uczciwa.Nie można przeciez oszukiwać samego siebie. Poza tym od tego zależy Wasza przemiana. A przecież chcecie wyjść z nieśmiałości.

Nie móc się odnależć w towarzystwie innych ludzi nie należy do miłych rzeczy. W końcu każdy z nas marzy by być zawsze sobą, czuć się akceptowanym i lubianym. Nieśmiałość oznacza także lęk przed określonym sytuacjami tj. wystąpienie publiczne, zrobienie zakupów, niesienie pomocy innym, chęć wspólpracy, porozumienie itp.

Można także wskazać, że niesmiałość to także pewna cecha naszej osobowości. Związana z wrażliwością człowieka. Z jego nastawieniem do świata, ludzi, natury czy choćby piękna, prawdy, dobra. Osoby nieśmiale często inaczej widzą świat i poszczególne zjawiska w nim zachodzące. To sprawia, że są one wyjątkowe. Dlatego zasługują na wyjątkowe traktowanie. Co oznacza, że mamy ich traktować jak kogoś bliskiego. Jak przyjaciela. Wówczas to nie będą czuły się one samotne i opuszczone.

Zresztą jak pisał J.W. Goethe Traktuj innych sposób wyjątkowy a takimi się staną. Zatem z samego faktu, że jesteśmy ludzmi możemy być osobami bardziej lub mniej nieśmiałymi. To istotna wiadomość dla osób nieśmiałych. Dzięki niej mogą one zobaczyć, że nie są same. Że oprócz nich są i inni, którzy są także niesmiali.Czyż to nie cudowne nie być samotnym w swojej nieśmiałości. Według mnie: TAK.

Zatem poznajmy przyczyny miesmiałości.

Przyczyny nieśmiałości

Aby odnależć korzenie nieśmiałości należy się cofnąć do okresu, w którym każdy z nas był dzieckiem. Czyli do dzieciństwa. Okresu pełnej beztroski i spontaniczności. A przynajmniej tak być powinno.W końcu dzieci to społeczeństwo przyszłości. Nowe pokolenie. Kto znas nie pamięta tego czasu, gdy byliśmi dziećmi. To ważny okres dla każdego człowieka. Dla formownia się jego osobowości i pełnego rozwoju. Wbrew temu co się często mówi i pisze niesmiałość nie jest cechą wrodzoną, ale wyuczoną. Co oznacza, że możemy ją oswoić i stać się bardziej śmiałym. Aby tak się stało musimy pracować nad sobą i rozwijać czy nauczyć się pewnych określonych umiejętności społecznych.

Człowiek nie rodzi się nieśmiały. Ale się nim staje. Dzieje się takna skutek pewnych błedów wychowawczych. Gdy zamiast traktowania Go z czułością i serdecznością stosuje się wobec niego zakazy, nakazy, ograniczenia, etykietki.Gdy chce się Go nadmiernie kontrolować, przez co nie pozwala mu się zdobywać nowych doświadczeń i umiejętności społecznych. W ten sposób taki człowiek nie może stać się w pełni samodzielny. Nie może być w pełni sobą. Nie może się w pełni rozwinąć i poznać swoja prawdziwą wartość. I zamist być dumnym z samego faktu , ze jest człowiekiem On boi się ludzi i kontaktu z nimi. To straszne. Ale niestety prawdziwe. Inną ważną przyczyną niesmiałości jest brak wiedzy, jak się zachować w wśród innych ludzi.

Co zrobić by się z nimi porozumieć i by z tego kontaktu płyneły wzajemne korzyści i przyjemności. Zarówno dla nas jak i drugiej osoby. To niezwykle istotna wiedza dla każdego człowieka. Ponieważ wiele radosnych chwil i smutnych momentów jest wynikiem naszej jakości więzi społecznych.

A ona przecież zależy w wielkim stopniu od tego jak traktujemy innych: od tego czy ich szanujemy, akceptujemy, obdarzamy zaufaniem, troszczymy się o nich, potrafimy wybaczać, słuchać, dostroić się do nich: ich nastroju i sytuacji, czy jesteśmy wobec nich uczciwi i sprawiedliwi. Czy potrafimy być pozytywnie nastawieni do innych i smiać się z samych siebie. Ale także od tego jaki mamy stosunek do samych siebie: czy się kochamy, lubimy, szanujemy, czy sobie ufamy, wybaczamy, To ważne by naprawdę kochać siebie.

Zresztą jak mamy pokochać innych, zaprzyjaznić się z innymi, jeśli cżęsto nie kochamy samych siebie.

Jeśli nie jesteśmy dla samych siebie najlepszymi przyjaciółmi. To jak mamy się nimi stać dla innych ludzi. Niema innej drogi dla Nas by stać się kimś wyjątkowym i poznać kogoś wyjątkowego niż bycie dla siebie dobrym. Oprócz tego warto się rozwijać i ciagle uczyć się nowych rzeczy by być interesującym i towarzyskim. W ten oto spontaniczny sposób przeszlismy do określenia wskazówek co zrobić by się stać śmielszym człowiekiem.

Zatem rozwińmy ten temat.

Jak stać się bardziej śmiałą osobą?

Generalnie można by rzec, że osobom nieśmiałym brak jest pewnośći siebie i poczucia własnej wartości. Dlatego tez własnie te cechy trzeba u nich przede wszystkim rozwijać by stały się ona śmielsze.Poza tym ważne jest by nauczyć ich jak mają postępować z innymi ludzmi aby te kontakty zaowocowały pozytywnymi kontaktami a może nawet głebszymi więziami.W końcu przecież jesteśmy istotami społecznymi. I czym było by nasze życie bez relacji interpersonalnych i pro społecznych.

A więc czas na sprecyzowanie jakie kroki wykonać by stać bardziej śmiałym człowiekiem. Najpierw może parę rad jak podnieść wartość samego siebie aby poczuć się lepiej.

Przede wszystkim:

1. Pokochaj samego siebie.

Takiego jakim jesteś. Z wadami i zaletami. Zdaj sobie sprawę, że nie tylko Ty masz jakieś lęki, obawy czy słabe strony. Inni także je mają. Tylko prawdopodobnie są na tyle sprytni by je ukryć przed światem i innymi ludzmi. Ale to wcale nie czyni ich lepszymi niż są w rzeczywistości.

2. Traktuj samego siebie jak najlepszego przyjaciela.

Oznacza to, że masz okazywać sobie szacunek, troskę, wyrozumiałość.Powinieneś wybaczać sobie drobne błędy, nie krytykować się i nie złościć na siebie. Zamiast tego bądz dla siebie dobry i serdeczny. To procentuje.

3. Nie myśl o sobie w sposób negatywny.

Ale w sposób pozytywny. Chwal się sam za drobne sukcesy, dobrze zdany egzamin, elegncką fryzure, dobrze dobraną koszulę, smaczną kawę czy dobrze wyprasowaną koszulę. To naprawdę wbrew pozorom bardzo ważne by dostrzegać w swoim życiu takie pozytywy.

4. Pracuj nad sobą.

Nad swoimi słabościami i wadami. W końcu po to żyjesz by dzień po dniu pokonywać samego siebie i się zmieniać na lepsze. By stawać się lepszym człowiekiem. Rozwijaj swoje możliwości i zdolności. W ten sposób staniesz się rozponawalny i orginalny.

5. Bądz sobą.

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Kogoś zupełnie Ci obcego. Bo i po co. W końcu jesteś piękny taki jaki jesteś. Nie musisz robić niczego na siłę czy na pokaz. Bo tak wypada, bo inni tak robią, bo ktoś ci tak każe. Zawsze się zastanów czy to ci proponują inni służy Tobie. Czy Cię rozwija? Jeśli uznasz, że Nie. To poprostu nie rób tego. Bądz naturalny.

6. Ucz się nowych, rozwijających rzeczy.

W ten sposób się staniesz bardziej interesujący, twórczy i inteligentny. Już widzę Twoje rozmowy z innymi na temat tego, co się dowiedziałeś z ostatnio czytanej książki, obejrzanego filmu, czy wiadomości , a także z wizyty w interesującym miejscu, czy choćby od osoby, którą ostatnio poznałeś.

Czy może być coś wspanialszego od tego. Poza tym Twoje życie będzie wypełnione tym, co rzeczywiście Cię rozwija, wzbogaca. Czyni lepszym.

7. Dbaj o siebie.

O to jak wyglądasz, jak się ubierasz, jakich kosmetyków używasz. W końcu każdy chce się podobać. Być atrakcyjnym. Dobrze czuć się z samym sobą. Uprawiaj jakiś sport lub cwiczenia , które poprawią Twoją sprawność i kondycję. Wzmocnią twoją siłę i sprawią, ze bedziesz czuć się dobrze. To niezwykle ważne.

8. Bądz wyjątkowy.

W końcu jeśli chcesz poznać wyjątkowych ludzi sam musisz się najpierw stać wyjatkową osobą. Wyjątkowym według mnie jest ten, kto czyni swoje życie bardziej wartościowym, lepszym, dobrym.

Lepsze relacje

Teraz może o tym co zrobić by nasze relacje z innymi były OK!

Przede wszystkim:

1. Traktuj innych jak byś chciał by oni Cię traktowali.

To najlepsze co możesz zrobić by inni Cię polubili i uznali za wartościowego człowieka. Dlatego traktuj innych za szacunkiem, akceptacją. Bądz dla nich dobry, tolerancyjny i serdeczny. Obdarzaj ich zaufaniem. Troszcz się o nich. Okazuj im empatię i zrozumienie. Nie krytykuj. A raczej staraj się wysłuchać, zrozumieć. Nie oceniaj. Raczej bądz wyrozumiały.

2.Odwiedzaj miejsca które lubisz i rób to co sprawia ci przyjemność.

W ten sposób poznasz ludzi podobnych do Ciebie. Takich, którzy mają podobne zainteresowania i wartości. To ważne by mieć takich właśnie znajomych czy przyjaciół. A im więcej poznasz takich osób tym łatwiej Ci będzie spotkać te z którymi nawiążesz bliższą więż.

3. Nie bój się innych ludzi.

Oni nie są wcale tacy straszni jak Ci się wydaje. Wystarczy tylko ich poznać. To co myślą, czują, pragną. To droga do ich serca i duszy. Wykorzystuj do tego celu wszelkie spotkania towarzyskie, zakupy, pobyt w szkole itp. To sprawi, że tak naprawdę nigdy nie będziesz sam. A przeciez oto w naszym życiu chodzi by móc dzielić się z innymi naszymi radościam i smutkami. By obok naszego ja stało jakieś Ty.

4. Ucz się jak rozmawiać z innymi ludzmi.

Gdy kogoś nieznasz to najpierw się krótko przedstaw i powiedz spokojnie dlaczego chcesz z nim porozmawiać. Możesz się przy tym uśmiechnąć i powiedzieć tej osobie komplement. Komplement może dotyczyć tego co ci się spodobało w tej osobie lub co zwróciło twoją uwagę i zainteresowanie.

Bądz przy tym sobą. Nie udawaj kogoś innego. Patrz na swojego rozmówcę i uważnie Go słuchaj. Potakuj. To ważne by on widział, ze traktujesz Go poważnie i interesujesz się tym co ma do powiedzenia. Daj się tej drugiej osobie wypowiedzieć. Nie przerywaj jej. Zadawaj pytania. Pytaj ją także o jej zdanie na temat tego co sam powiedziałeś. W ten sposób sprawiasz, że jest ona ważna dla ciebie.

W rozmowie z drugą osobą dziel się swoimi myślami i uczuciami. To sprawi, że ten kontakt będzie bardziej znaczący i prawdziwy. Bowiem gdy ktoś ci mówi o swoich myślach, uczuciach czy pragnieniach to tak jakby Ci mówił Kim jest naprawdę. A przecież o to chodzi w każdej rozmowie by poznać choćby trochę naszego rozmówcę.

Bądz miły i grzeczny. Nie oceniaj i nie krytykuj. Nawet gdy myślisz inaczej na dany temat niż twój rozmówca to nie sprzeczaj się. Zamiast tego podziel się z nim swoim zdaniem i argumentami na jego obronę. W ten sposób pokażesz, że masz własne zdanie i potrafisz go umiejętnie bronić. To budzi szacunek innych.

Na zakończenie rozmowy podziękuj rozmówcy za nią. Powiedz, że było Ci miło go poznać i z nim porozmawiać. To ważne. W ten sposób bowiem pokazujesz tej drugiej osobie, że jest fajna i ż miło Ci było ją poznać

5. Bądz empatyczny i pomagaj innym.

A więc okazuj innym zrozumienie i zainteresowanie ich losem. Wsłuchaj się w ich stan psychiczny, w to co czują. Nie żyjesz w końcu sam na bezludnej wyspie ale wśród innych ludzi. Oni Cię potrzebują. Zresztą Ty ich także. Być może na tym właśnie polegają nasze kontakty z innymi by być z nimi na dobre i na złe.

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć o tym by nie bać się innych ludzi. W końcu oni nie gryzą. A kontakt z nimi jest nam niezwykle potrzebny. Dzięki niemu bowiem stajemy się bardziej ludzmi. Z krwi i kości. A nie tylko z nazwy.

Warto zaznaczyć także, że gdy będziesz znał swoją wartość jako człowiek i Twoje relacje z innymi będą ok to będziesz bardziej pewny siebie i odważny. A przecież chcesz tego ze wszystkich sił.

W końcu pragniesz być bardziej śmiałym człowiekiem. Kimś kto nie boi się innych ludzi i kontaktu z nimi. A wprost przeciwnie stara się poznać i nawiązać z nimi głębszą więz.

W końcu po to jesteśmy ludzmi by stwarzać więzy z innymi ludzmi i żyć dla innych a nie tylko dla siebie. By nasze życie czynić bardziej radosnym i szczęśliwym.

Przygotował
Robert Monik

10 za 10, 1 za 1...
Magia pocałunku

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + 7 =

Exit mobile version