R E K L A M A
Strona główna Artykuły Praca dla młodych Muzyka a produktywność – Czy jesteśmy bardziej produktywni, kiedy gra muzyka?

Muzyka a produktywność – Czy jesteśmy bardziej produktywni, kiedy gra muzyka?

0
Muzyka a produktywność - Czy jesteśmy bardziej produktywni, kiedy gra muzyka?
Muzyka a produktywność - Czy jesteśmy bardziej produktywni, kiedy gra muzyka?

Tak jak dzieła sztuki dekorują przestrzeń, tak muzyka dekoruje czas. W pracy spędzamy lwią część naszego życia.

Na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcamy bardzo wiele czasu i sił. Muzyka może pomóc nam nie tylko przetrwać czas spędzony w pracy, ale też bardziej się nim cieszyć. Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i jak się okazuje pomaga nam również efektywniej pracować.

Sama muzyka jest postrzegana jako triumf ludzkiej kreatywności. I choć coraz częściej dla pracodawców kreatywność i innowacyjność kandydatów do pracy liczą się o wiele bardziej od zdobytych tytułów i teoretycznej wiedzy, a dodatkowo wciąż następują zmiany w sposobach pracy i częstotliwości zmiany zawodów przez pracowników, to nadal wielu pracodawców i kierowników zabrania słuchania muzyki podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Jak się okazuje, całkiem niesłusznie.

Badania pokazały, że 79 % ludzi staje się bardziej produktywnymi, kiedy w codziennej pracy towarzyszy im muzyka.  Przyjemne dla ucha dźwięki mogą skutecznie stymulować naszą kreatywność i podsycać chęci do pracy. Nie należy jednak przesadzać, zbyt głośne i agresywne dźwięki mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, powodując drażliwość i kłopoty z koncentracją. Jak się okazuje rodzaj muzyki również jest ważny w zależności od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami czy introwertykami. Muzyka może pobudzać do działalności twórczej i sprzyjać pojawianiu się nowych pomysłów, ale to nie wszystko.

Dzięki muzyce monotonna praca, polegająca na powtarzających się czynnościach może stać się dla nas bardziej znośna. Ulubiona muzyka wprawia nas w dobry nastrój, a ten z kolei sprzyja entuzjazmowi i produktywności. Kiedy pracujemy w jednym pokoju z kilkoma osobami o różnym temperamencie, słuchanie na słuchawkach ulubionej muzyki może pomóc nam skupić się na własnej pracy pomimo np. toczącej się w biurze zażartej dyskusji między pozostałymi współpracownikami.

Warto wspomnieć, że kiedy wykonujemy pracę wymagającą bardzo dużego skupienia, korzystniej jest słuchać muzyki, którą już znamy, ponieważ nowa muzyka jest w tym wypadku zaskakująca i odciąga nasze zainteresowanie od obowiązków – zaczynamy się w nią wsłuchiwać, zamiast skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Udowodniono również, że słuchanie samej melodii pomaga bardziej skupić się na wykonywanej pracy niż słuchanie wyrazistych piosenek.

Badania potwierdziły, że pracownicy i uczniowie, słuchający muzyki w pracy mają lepsze pomysły i wykonują szybciej powierzone im zadania, dlatego warto “zalegalizować” słuchanie ulubionej muzyki w środowisku zawodowym i być może nawet w trakcie niektórych lekcji?

Jak odpoczywać (po pracy)?
Modny uczeń

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − dziewięć =

Exit mobile version