Egzamin dojrzałości to ważne wydarzenie dla każdego ucznia szkoły średniej. Od jego powodzenia zależy, czy dana osoba dostanie się później na wymarzone studia. Jednak nie wszyscy czują potrzebę kształcenia się dalej – część absolwentów wybierze pracę zamiast edukacji. Co z osobami, które nie do końca wiedzą, na co się zdecydować? Zarówno studia, jak i praca mają swoje zalety, dlatego warto zapoznać się z nimi wcześniej, by dać sobie czas na podjęcie tej decyzji.

Studia – dlaczego warto je wybrać?

Wybór studiów po maturze nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak dlatego, że będąc w szkole średniej, uczeń nie do końca wie, jaką pracę chciałby wykonywać w przyszłości. Świadomość tę przeważnie nabywa się wraz z doświadczeniem zdobywanym podczas praktyk czy staży, kiedy jest się już na konkretnej uczelni i kierunku. Oczywiście każdy ma możliwość zmiany ścieżki edukacji w momencie, w którym uświadomi sobie, że aktualne studia nie satysfakcjonują go wystarczająco. Jednak lepiej sprawę tę przemyśleć wcześniej, zanim jeszcze złoży się papiery aplikacyjne.

Gdzie się udać, aby uzyskać pomoc w wyborze kierunku studiów?

  • Do doradcy zawodowego – najczęściej działają oni przy poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ale spotkać ich można także podczas targów pracy czy praktyk. Za pomocą testów, wywiadu oraz innych metod pomogą oni określić predyspozycje i pomóc w wyborze ścieżki kariery, a także edukacji.
  • SzOK, czyli do Szkolnych Ośrodków Kariery – można znaleźć w nich pomocne informatory przybliżające pracę w różnych zawodach, dzięki czemu podjęcie decyzji może okazać się łatwiejsze. W takich miejscach można spotkać też doradców zawodowych, którzy opowiedzą m.in. o aktualnych trendach na rynku pracy oraz zawodach deficytowych.

Dlaczego warto zdecydować się na studia? Rynek pracy to miejsce, w którym często liczą się osoby z wyższym wykształceniem. Bez odpowiednich dokumentów można nie otrzymać wymarzonej pracy, ponieważ pracodawcy zwracają uwagę na stopień wykształcenia przyszłego pracownika. Co więcej, studia pozwalają na poszerzenie znajomości i nawiązanie nowych kontaktów, które mogą okazać się przydatne w trakcie szukania pracy. Ponadto oferta uczelni publicznych i prywatnych (np. https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia) jest dziś na tyle szeroka, że bez problemu można znaleźć coś dla siebie.

Czy po maturze lepiej iść do pracy?

Podjęcie pracy zaraz po maturze nie oznacza wcale, że nie można wybrać się na studia. Naturalnie pracując, nie da się studiować stacjonarnie, ale tryb niestacjonarny (weekendowy) jest stworzony dla osób pracujących. To rozwiązanie dla tych, których nie stać na wyjazd na studia bez podjęcia pracy. Co więcej, to też okazja do usamodzielnienia się i wyrwania z rodzinnej miejscowości. Ponadto zdobywając doświadczenie od razu po maturze, zapewniamy sobie lepszy start na rynku pracy (oczywiście, jeżeli posada ma jakikolwiek związek z branżą, w której chce się pracować w przyszłości), co może zaowocować dobrze płatną posadą w wartościowym miejscu.

Ile kosztuje wydanie własnej książki online?
Jak dobrze przygotować się do matury z angielskiego?