Chyba każdemu z nas przydarzyła się w pewnym momencie sugestia życzliwych nam osób dotycząca tego, żeby nie spędzać tyle czasu przy komputerze. Nowe technologie i rozwój internetu dostarczają nam nie tylko wspaniałych narzędzi edukacyjnych, ale i całej gamy interesujących rozrywek. Świat gier jest na tyle kolorowy, intrygujący i zajmujący, że niektórzy z pewnością zastanawiają się czy nie można byłoby z zabawy uczynić sposobu na życie.

Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to niemożliwe. Branża e-sportu to dzisiaj doskonale rozwijający się przemysł rozrywkowy, gdzie inwestuje się duże pieniądze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie nam przypadła jakaś część tego tortu. Profesjonalni gracze Dota 2, League of Legends czy Starcraft II, ci rywalizujący na najwyższym poziomie, z pewnością nie mogą narzekać na zarobki ani na brak pasji do tego, co robią na co dzień. Świat online oferuje szereg podobnych możliwości, by za pomocą gier zarabiać na swoje utrzymanie. Potencjalne zyski zależeć będą od wielu czynników takich jak stopień zaangażowania, konieczność inwestycji i oczywiście umiejętności. Ciekawy przykład stanowi profesjonalny lub półprofesjonalny poker online, który także w naszym kraju przyciąga wielu miłośników tej gry, spragnionych sukcesów i wielkich wygranych. Nasi rodacy z powodzeniem rywalizują na prestiżowych turniejach na żywo oraz zyskują rozgłos w sieci. Jednym z naszych najbardziej medialnych zawodników jest Marcin Horecki. Jego kolega z teamu online, Randy Lew, stanowi doskonały przykład tego, że dzięki wytrwałości można osiągnąć naprawdę sporo, nawet bez konieczności inwestowania ogromnych środków pieniężnych. Umiejętności Randy’ego, takie jak refleks i szybkie podejmowanie decyzji, umożliwiły mu rozgrywanie wielkiej ilości rozdań jednocześnie. W 2012 ustanowił nawet Rekord Guinnessa w tym aspekcie. Takie podejście przełożyło się na staranne powiększanie budżetu na grę, który przekroczył milion dolarów już w 2009 roku. Dokonał tego operując na stosunkowo niewielkich stawkach, co jest tym bardziej godne odnotowania.

Sukcesy zawodowego gracza to jedno, regularne zarabianie w internecie to drugie. Sposobów na to nie brakuje, w zależności od tego czy mówimy o niewielkich wpływach do domowego budżetu czy poważnej karierze. Bez wątpienia to pierwsze jest łatwiejsze, choć i tutaj trzeba znaleźć wiarygodne portale oferujące pewne wynagrodzenie za oglądanie reklam, wypełnianie ankiet czy krótkich mikrozadań, które posłużą webmasterom np. do poprawy wydajności funkcjonowania stron www. Lepiej sprawa wygląda w przypadku wykonywania usług w ramach społeczności użytkowników. Takie miejsca jak Fiverr, Craigslist czy Upwork, a także inne stworzone na ich podobieństwo, gromadzą różnego rodzaju specjalistów w różnych dziedzinach, którzy za opłatą wykonają konkretną pracę, na jakiej się dobrze znają. Może to być projekt graficzny, programowanie, film wideo, pomoc w tłumaczeniu czy nawet coś, co nabierze realnego kształtu poza siecią – własnoręcznie zrobione kolczyki, obrazy, portrety, rysunki. Każdy, kto potrafi robić coś naprawdę dobrze, bez problemu znajdzie chętnych. Kiedy okaże się, że popyt jest naprawdę spory, warto wówczas zastanowić się nad pójściem o krok dalej. Swoją wiedzą, pomysłami i talentem dzielić się można z internautami przy użyciu wielu platform: pisanie bloga i e-booków, tworzenie materiałów szkoleniowych i webinarów, własny kanał na YouTube. W przypadku zainteresowania towarami warto pomyśleć o uruchomieniu sprzedaży na portalach typu eBay i Allegro, czy też otworzeniu własnego sklepu internetowego.

Możliwości do tego, by móc zacząć spełniać swoją pasję i otrzymywać za to wynagrodzenie jest w sieci bardzo wiele. Co najważniejsze, nie są one ograniczane przez takie problemy jak dystans geograficzny czy nasze własne niedoskonałości fizyczne. W dzisiejszym świecie praca zdalna zdobywa sobie coraz szersze uznanie wśród młodych profesjonalistów ceniących sobie swobodę wyboru i brak uwiązania do jednego miejsca. Dlatego też nowoczesne firmy, starając się przyciągnąć do siebie najlepszych, będą zwracały uwagę na ten aspekt. Oprócz wspomnianej pracy na zasadzie wolnego strzelca, pojawia się też coraz więcej ofert stałych stanowisk, które można w jakimś stopniu, czy też całkowicie, wykonywać w domu lub w podróży.

Szybki wyjazd na narty - o czym pamiętać?
Szachy - absolutne podstawy gry