Koty to sympatyczne zwierzęta. Mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Są często spotykanym zwierzęciem w domach.
W tym tekście przeczytasz:
Zalety posiadania kota
Znakomicie poprawiają nastrój, przytulanie zwierzęcia, głaskanie jego miękkiej sierści, mruczenie kota obniża ciśnienie krwi i redukuje stres. Obecność kota w domu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu. Chroni przed chorobami układu krążenia, przed alergią i astmą.
Sierść kota to sposób na uśmierzenie bólu mięśni i stawów. Felinoterapia to terapia z udziałem kotów. Położenie kota na bolące miejsce sprawia, że to miejsce jest jonizowane dodatnio, a po zetknięciu z jonizowaną ujemnie sierścią kota dochodzi do zneutralizowania jonów.
Kot to wspaniały towarzysz, z którym możemy spędzać długie jesienne i zimowe wieczory. To niekłopotliwe zwierzę, nie trzeba go wyprowadzać na zewnątrz tak, jak psa. Należy mu jednak poświęcić nieco uwagi.
Obowiązki właściciela kota
Koty w zależności od rasy mogą się różnić. Na ogół koty to samotnicy, chodzący własnymi ścieżkami. Ale wbrew pozorom koty to bardzo towarzyskie zwierzęta. Same dbają o siebie. Ich temperament różni się w zależności od wieku. Młode koty chętnie się bawią i szaleją. Starsze koty są o wiele spokojniejsze.
Starajmy się bawić z pupilem każdego dnia. Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo potrzebna dla jego zdrowia. Bieganie za sznurkiem, ganianie za piłeczką, łapanie myszek to ulubione zabawy mruczków.
Dbajmy o to, by kuweta dla kota (do kupienia m.in. w sklepie https://www.zwierzakowo.pl/58-kuweta-dla-kota) zawsze była czysta i zadbana. Należy ustawić ją w cichym, spokojnym miejscu i co najmniej raz dziennie wymieniać żwirek. Jeżeli mamy więcej niż jednego kota, niezbędna jest większa ilość kuwet. Jeśli to możliwe, rozmieśćmy kuwety w różnych miejscach.
Aby zapobiec drapaniu mebli przez kota, należy zainwestować w drapak dla kota. Bardzo ważny jest wybór właściwej karmy. Powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki – witaminy i minerały w odpowiednich ilościach. Najlepiej kupować ją w sprawdzonych sklepach zoologicznych lub u weterynarza.
Koty to zwierzęta ceniące swoją niezależność. Kota nie można wychować tak, jak psa. Ciężko go zmusić też do zmiany zachowania, ale niepożądane zachowania można jednak ograniczyć. Najlepiej zacząć wychowywać kota, gdy jest jeszcze młody.
Próba wychowania starszego kota jest z góry skazana na niepowodzenie. W tym przypadku ważna jest konsekwencja. Za każdym razem, gdy zwierzę zachowuje się nieodpowiednio, należy reagować. Wystarczy krzyknąć. Bicie zwierzęcia jest niedopuszczalne.