Skóra na ustach jest bardzo cienka i delikatna, podatna na uszkodzenia i przesuszenie, zwłaszcza podczas niskich temperatur na zewnątrz. Kiedy usta nie są odpowiednio nawilżone, szybko mogą stać się spierzchnięte i popękane. Jak je pielęgnować, żeby do tego nie dopuścić i co robić, kiedy ich kondycja się pogorszy? Z pomocą przychodzą nie tylko kosmetyki takie jak nawilżające pomadki, ale także naturalne składniki, które można znaleźć w każdym domu.

Pomadka do ust – jak wybrać odpowiedni kosmetyk nawilżający?

Pierwsze, po co zwykle sięga się w przypadku suchych i spierzchniętych ust to pomadka nawilżająca. Pamiętaj, że warto z niej korzystać nie tylko wtedy, gdy problem już się pojawi, ale również na co dzień. Pomadka do ust dostarczy do delikatnej skóry wielu cennych składników odżywczych, nawilżających i wspierających regenerację naskórka. Stosowana regularnie ochroni usta przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, chłodem czy przesuszeniem, utrzymując je w dobrej kondycji przez cały rok.

Żeby pomadka do ust dobrze spełniała swoje zadanie, musi zawierać odpowiednią kompozycję składników, które nawilżą i odżywią delikatną skórę. Jakich warto szukać w tego rodzaju kosmetykach? Za skuteczne w pielęgnacji skóry ust uważa się przede wszystkim składniki takie jak:

  • witaminy E oraz A, które poprawiają kondycję skóry i wzmagają jej zdolność do sprawnej regeneracji;
  • lanolina nawilżająca i zmiękczająca skórę ust, pozytywnie wpływająca również na jej elastyczność;
  • wosk pszczeli wygładzający i zmiękczający usta, który w dodatku świetnie zabezpiecza delikatną skórę przed utratą nawilżenia;
  • inne naturalne olejki, woski i masła, w tym na przykład z nasion konopi albo awokado, olejki migdałowe czy jojoba, masło shea lub kakaowe.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta – jak nawilżyć i złagodzić podrażnienia naturalnymi sposobami?

Błyszczyk, szminka czy pomadka? Na czas regeneracji swoich ust postaw przede wszystkim na produkty zawierające składniki nawilżające. Zwykle są to bezbarwne pomadki i balsamy w tubkach, choć odrobina koloru nie zaszkodzi. Zrezygnuj jednak ze szminek czy błyszczyków pozbawionych takich składników i skupionych jedynie na kolorze, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać Twoje usta.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta – co może pomóc?

Czasami wystarczy zaledwie kilka dni chłodu na zewnątrz i niekorzystania z pomadki, żeby usta stały się suche. Jak złagodzić nieprzyjemne uczucie i wygładzić spierzchniętą skórę, zwłaszcza jeśli nie ma się do dyspozycji przeznaczonych do tego kosmetyków? Istnieją sprawdzone domowe sposoby, w których wykorzystuje się składniki obecne praktycznie w każdym domu.

Na suche i spierzchnięte usta możesz bezpiecznie nałożyć takie składniki jak:

  • miód pszczeli o dużej zawartości witamin i składników mineralnych, które przyspieszają regenerację naskórka;
  • aloes – jeśli wśród Twoich roślin domowych znajduje się ta roślina, możesz wykorzystać miąższ sukulenta pełen składników regenerujących i nawilżających;
  • oliwa z oliwek, czyli naturalny tłuszcz roślinny, który nie tylko przyjemnie natłuści i wygładzi usta, ale także solidnie je odżywi;
  • olej kokosowy – kolejny naturalny tłuszcz o właściwościach nawilżających i odżywczych, który może poprawić kondycję suchej skóry, zwłaszcza pozostawiony na niej na kilka godzin.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta – jak nawilżyć i złagodzić podrażnienia naturalnymi sposobami?

Jak dbać o usta, żeby cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem?

Najlepszym sposobem na piękne, nawilżone, zdrowe i miękkie usta jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie ogranicza się ona jedynie do regularnego korzystania z kosmetyków nawilżających skórę ust, choć jest to ważny krok. Kiedy zauważysz, że Twoje usta stają się suche, nałóż grubszą warstwę takiego kosmetyku i pozostaw go skórze na całą noc. Nie zapominaj również o korzystaniu z pomadki na co dzień, zwłaszcza podczas niskich temperatur na zewnątrz.

Warto wiedzieć, że nawet nawilżona skóra ust może czasem wymagać złuszczania. Odpowiedni peeling wygładzi usta, sprawi, że będą miększe i nada im blasku. W tym celu możesz skorzystać z pomadek z drobinkami trącymi albo wykonać domowy peeling ze składników takich jak miód lub olej kokosowy połączonych z drobinkami cukru. Pamiętaj jednak, by nie wykonywać peelingu zbyt często i zrezygnować z niego na czas regeneracji wyraźnie popękanych ust, by dodatkowo ich nie podrażniać.

Bibliotekoznawca – kto to? Dowiedz się, jak nim zostać
Jak skutecznie i szybko zwalczyć opryszczkę? Naturalne metody i środki farmakologiczne