Nasz mózg szybko przyzwyczaja się do niewyraźnego widzenia i dyskomfortu, traktując je jak normę. Zadbajmy o siebie i odwiedźmy optyka, gdy zauważymy niepokojące objawy. Noszenie dopasowanych okularów lub soczewek opóźnia pogłębianie się wady wzroku i przynosi ulgę zmęczonym oczom!
Optometryści i okuliści podkreślają, że czasem na wizytę zgłaszają się osoby z duża wadą, które nie były świadome potrzeby noszenia okularów. Coraz większa liczba osób pracuje przed komputerem, a nasz czas wolny dzielimy pomiędzy gry komputerowe i seriale lub filmy. To sprawia, że oczy wykonują ciężką pracę — czasem nawet kilkanaście godzin dziennie. Tymczasem wystarczy regularnie badać wzrok, by trzymać rękę na pulsie, a także obserwować samego siebie oraz dzieci i niezwłocznie udać się do optometrysty lub okulisty, gdy zauważymy niepokojące objawy.
W tym tekście przeczytasz:
Objawy pogorszenia wzroku
Objawy pogarszającego się wzroku zwykle pojawiają się stopniowo i są na tyle nieuciążliwe, że przechodzimy nad nimi do porządku dziennego. To mogą być częstsze bóle głowy, pogorszenie jakości snu i efektywności pracy oraz większe zmęczenie, które lubimy tłumaczyć złą pogodą. Pojawia się także suchość i pieczenie oczu, łzawienie lub niewyraźne widzenie (np. mamy problem z odczytaniem napisów na banerach reklamowych, nie poznajemy osób na ulicy). Zdarza się, że przesadnie odsuwamy przedmioty od twarzy, by przeczytać zawarte na nich napisy. Możemy też mrużyć oczy, nawet nieświadomie — wówczas to nasi bliscy czasem zwracają uwagę, że nabraliśmy takiego nawyku.
Szczególną uwagę trzeba zachować w przypadku dzieci, które zwykle nie mają świadomości, że ich wzrok się pogorszył. Obserwujmy, czy nie występują u nich niepokojące objawy: przesadne zbliżanie się lub oddalanie od kartki lub ekranu komputera, mrużenie oczu, łzawienie, pocieranie powiek lub ich mocne zaciskanie, zezowanie. Szybko wdrożone leczenie, a czasem także terapia u ortoptyka, mogą opóźnić rozwijanie się wady i polepszyć stan wzroku naszego dziecka.
Czasem osoby cierpiące z powodu pogorszenia wzroku nie chcą zgłosić się na badanie z obawy przed koniecznością noszenia okularów. Na szczęście współcześnie mamy do wyboru efektowne i bardzo wygodne oprawki damskie i męskie, możemy także zdecydować się na soczewki kontaktowe. Często możliwa jest laserowa korekta wzroku, czyli bezpieczny zabieg, który przywróci nam ostrość widzenia.
Sposób na ochronę wzroku — okulary do pracy przed komputerem
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego każdy z nas powinien dbać o wzrok. To w końcu najważniejszy zmysł, którym odbieramy aż 80% informacji o otaczającym nas świecie! Wśród osób pracujących przed komputerem coraz popularniejsze stają się okulary z soczewkami blokującymi światło niebieskie. Ekrany emitują znaczne ilości tego rodzaju światła, co odpowiada za zmęczenie naszego wzroku i może prowadzić do zaćmy oraz uszkodzeń siatkówki. Szkła okularowe z blokerem światła niebieskiego (tzw. Blue Blocker czy też Blue Control) pozwalają na bezpieczniejszą, bardziej komfortową pracę przed komputerem. Mogą je nosić nawet osoby bez wady wzroku, wówczas soczewki to tzw. „zerówki”, bez korekcji. Jeśli wybierzemy wygodne, efektowne oprawki damskie lub męskie, z pewnością polubimy i docenimy tę formę ochrony!
Pamiętajmy, że choć ekrany smartfonów, komputerów i telewizorów stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości, stanowią duże wyzwanie dla naszego wzroku. Dbajmy o niego, a niepokojące objawy konsultujmy z okulistą lub optometrystą — by jak najdłużej cieszyć się zdrowymi oczami i dobrą jakością widzenia.