Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że dieta odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci. Warto już od najmłodszych lat wpajać zasady zdrowego odżywiania – przyczyni się to do kształtowania nawyków żywieniowych, które wpłyną na późniejsze lata życia. W tym zadaniu nieocenioną pomocą okaże się żywienie pudełkowe.

Wpływ diety na rozwój nastolatka

To, w jaki sposób dzieci i młodzież się odżywia, ma ogromne znaczenia dla ich zdrowia. W okresie dorastania następuje bowiem intensywny wzrost i rozwój organizmu. Dziewczynki rosną gwałtownie między 11. a 16. rokiem życia, a chłopcy między 13. a 19.

Rozwijający się organizm potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, by móc w prawidłowy sposób rosnąć.

Niewłaściwa dieta może zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowo brak odpowiedniej edukacji w tym temacie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Jak temu zapobiec?

Jak kształtować zdrowe nawyki u dziecka?

Nie da się ukryć, że w kształtowaniu nawyków dziecka, największą rolę odgrywają rodzice. To oni decydują o tym, co trafia na ich talerz. To oni także stanowią wzór do naśladowania i pokazują, jakie znaczenie ma zdrowe odżywianie.

O ile młodsze dzieci łatwiej kontrolować pod względem żywieniowym, tak z dorastającą młodzieżą może być trudniej. Mimo to warto zadbać o wspólne rodzinne posiłki, które kształtują stosunek dziecka do jedzenia.

Jak jednak powinna wyglądać dieta nastolatka? Ilość kalorii musi być dostosowana do wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Prawidłowe żywienie jest bogate w produkty wysokiej jakości, najlepiej nieprzetworzone, bez zbędnych dodatków i ulepszaczy. Warzywa i owoce to ważne źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Obok nich zdrowe tłuszcze, do których zaliczają się ryby, orzechy czy oleje kokosowe, rzepakowe lub oliwa z oliwek. Również nabiał, chude mięso i zdrowe węglowodany są mile widziane na talerzu nastolatka.

Nie oszukujmy się, zadbanie o zdrową dietę u nastolatka to spore wyzwanie. Szczególnie dla rodziców zapracowanych. Na szczęście z pomocą przychodzą diety pudełkowe, które w Bydgoszczy można zamówić tutaj: https://www.wygodnadieta.pl/catering-dietetyczny-bydgoszcz.

Dla osób, które nie wiedzą, co to jest dieta pudełkowa, przychodzimy z odpowiedzią. To zestaw zbilansowanych posiłków na cały dzień pakowanych w pudełka, które są dostarczane pod wskazany adres. Nad każdym jadłospisem czuwa doświadczony dietetyk. Do wyboru jest wiele rodzajów posiłków, które można łatwo dopasować do swojego stylu życia, preferencji smakowych czy nietolerancji.

Dieta pudełkowa w domu – czy zmienia nawyki żywieniowe?

Osoby korzystające z cateringu dietetycznego często wskazują na dokonane zmiany zachowań żywieniowych na prozdrowotne. Głównie przejawia się to w ograniczaniu spożywania słodkich, wysokoprzetworzonych posiłków, częstszym spożyciu warzyw, regularności spożywanych posiłków, ale nie tylko. Spora część konsumentów nauczyła się wprowadzać samodzielne przygotowywane desery na bazie owoców, a także ograniczyli podjadanie w ciągu dnia.

Catering dietetyczny to dla wielu rodziców prawdziwe wybawienie. Nie muszą bowiem zastanawiać się nad proporcjami składników odżywczych czy kalorycznością. Z kolei dzieci otrzymują różnorodne jedzenie, próbują nowych smaków i poznają kuchnię z innych stron świata. Same plusy!

Odkryj najnowszą kolekcję bluzek damskich na każdą okazję
Dowiedz się więcej o Yerba Mate