Czytanie książek to rozrywka która jest bardzo często pomijane w polskim społeczeństwie. Według danych statystycznych ponad 20 milionów Polaków przez ostatni rok nie przeczytało ani jednej książki. Szacunki te na tle europejskich wypadają bardzo niekorzystnie, ponieważ średni poziom czytelnictwa w Europie to ponad 50%. Czytelnictwo jest wypierane przez social media, gry komputerowe oraz ogólnopojęte korzystanie z internetu. Dotyczy to zarówno dzieci jak i młodzieży oraz osób dorosłych.

Korzyści płynące z lektury

Zapominamy że czytanie książek niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Dzięki nim:

1. Poszerzamy naszą wiedzę oraz zdobywamy coraz to nowe umiejętności. Nie musimy w tym celu odczytać encyklopedii czy podręczników. Rynek jest bardzo bogaty w liczne poradniki i książki z dziedziny ” Zrób to sam”.

2. Czytanie powoduje że rozwijają nam się umiejętności wizualizacji. To dzięki książkom nasza wyobraźnia pracuje, przenosząc nas w miejsca o których właśnie czytamy. Jest to szczególnie przydatne w pracach wymagających kreatywności jak chociażby projektowanie domów, ogrodów czy urządzenie. Stajemy się dzięki temu bardziej pomysłowi oraz potrafimy przenieść sytuację z książek na życie codzienne.

3. Kolejny aspekt czytelnictwa, to zdobywanie umiejętności koniecznych przy dobrej rozmowie. Czytanie sprawia że jesteśmy bardziej skorzy do rozmowy, potrafimy lepiej się wysławiać poznajemy coraz to nowe słowa. Sprzyja to kontaktom zarówno z przyjaciółmi i rodziną jak i osobami zupełnie nam obcymi.

4. Koncentracja i pamięć to coś co wymaga regularnego treningu. Czytanie książek sprawia że trenujemy ten aspekt naszego życia. Dlaczego z książek zapamiętuje się łatwiej ? Ponieważ dają one konkretne informacje oplecione w pewną fabułę. Liczne wątki sprawiają natomiast że duża liczba informacji musi być zapamiętana w stosunkowo niedużym czasie. Ponadto zapamiętuje nam się łatwiej ze względu na pewnego rodzaju odcięcie się od świata. Skupiamy się wtedy wyłącznie na czytaniu oraz zapominamy o otaczających nas sprawach.

5. Zabijanie nudy to kolejny pozytywny aspekt czytania książek. Kto zna z bowiem w szary i pochmurny dzień nie zabijam wolnego czasu, spędzając go na bezrobotnym patrzeniu w ekran telewizora. Potrafimy w takie dni spędzać godziny przed telewizorem, komputerem czy przeglądając social media. Dużo bardziej wartościowe jest przeczytanie dobrej książki, która nauczy wiele oraz przeniesie nas w świat który mamy w naszej głowie.

Pora na mobilność

Książki mają jedynie jeden mankament, mianowicie nie zawsze mamy czas oraz odpowiednie miejsce aby usiąść i otworzyć książkę. Jej gabaryty nie zawsze pozwalają na lekturę. No bo co zrobić gdy siedzimy w zatłoczonym pociągu i choć mamy czas to jest to dość słabe miejsce na skupienie nad czytanym tekstem. Często potrafią odstraszyć również ceny, bowiem za dobrą książkę trzeba zapłacić ponad kilkadziesiąt a nawet kilkaset złoty. Postęp technologiczny sprawił jednak że nie musimy już, zabierać ze sobą grubej i zajmujące i sporo miejsca lektury. Dziś w dobie telefonów, tabletów i audiobooków, wszystkie książki możemy mieć w telefonie czy innym urządzeniu mobilnym. Nie musimy ich kupować, aby później po jednym przeczytaniu stały na półce. Codziennie mamy dostęp do nowych lektur, bez konieczności wychodzenia z domu do biblioteki czy księgarni. Ogromnym plusem jest również to że nie musimy czytać każdej książki a odsłuchać audiobook. Nie wymaga to zbyt wiele miejsca, możemy to robić w każdym momencie, pracując, jadąc tramwajem czy pociągiem oraz biegając po parku. Wystarczą jedynie telefon i słuchawki w których tym właśnie momencie będzie się rozgrywać akcja Pana Tadeusza lub Sherlock Holmes będzie na tropie nowej zagadki. Ogranicza nas wyłącznie na gust oraz to ile książek przeczytamy w ciągu jednego dnia. Problemem bywa to jak zdobyć interesujące nas audiobooki. Możemy szukać po różnych stronach, lecz nie zawsze są one darmowe lub w dobrej cenie. Niekiedy stronę wymagają logowania a posiadają stosunkowo ubogą bazę książek.

Wszystkie książki w jednym miejscu

Odpowiedzią na bolączki tych wszystkich osób jest platforma Storytel. Została założona w 2005 roku i stała się światowy magazynem audiobooków i e-booków. Od tego czasu przeszła przez nią 53 mln egzemplarzy. Jeśli chodzi o jej funkcjonowanie, to działa na podobnych zasadach co Netflix czy Spotify. Użytkownik wnosi opłatę miesięczną i może odtwarzać audiobooki bez limitu i na każdym urządzeniu mobilnym. Ponadto jeśli zamierzamy jechać w podróż lub obawiamy się, że stracimy dostęp do internetu, bez najmniejszego problemu żeby pobrać sobie interesującą nas książkę. Później odtworzymy ją bez żadnych przeszkód. Dzieje się tak ponieważ zapisywane są one w formacie mp3. Platforma Storytel oferuje Audiobooki zarówno książek, podręczników jaki lektur szkolnych. Są to dzieła zarówno polskich jak i zagranicznych twórców. Ponadto zasób książek które można odsłuchać nieustannie się powiększa, ponieważ twórcy strony dodają coraz to nowsze przekłady książek na wersję elektroniczną. Tego typu książki bezproblemowo słuchamy czy to w autobusie, pociągu jakie w trakcie spaceru, bez konieczności noszenia kilkuset stronicowych egzemplarzy papierowych.

Trudno przekonać młodych

Platforma Storytel posiada bardzo duży zbiór książek dla młodzieży. Są to odbiorcy której bardzo trudno przekonać do czytania. Wolę oni więcej czasu spędzać grając w gry czy pisząc ze znajomymi, a jedyne książki jakie czytają to lektury. W magazynach tej aplikacji znajdziemy setki lektur obowiązkowych jak i nieobowiązkowych, czy to dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych czy na studia. Wygodna forma sprawia, że możemy bez przeszkód słuchać coraz to kolejne rozdziały zadanej lektury, jadąc na przykład autobusem. Warto czasem chodź na chwilę odłożyć telefon i dać się ponieść naszej wyobraźni, która dzięki książce przeniesie nas w świat którego znajdziemy w internecie.

Jak zabezpieczyć rower w mieście?
Obuwie damskie na co dzień i na szczególne okazje