Chciałbyś być prawy jak Superman, mieć muskuły jak Hulk, a może zaprowadzić porządek w mieście niczym Batman? Nie musisz wdziewać peleryny ani rajstop, a Batmobil też nie będzie Ci potrzebny. Eko-bohaterem możesz zostać nawet w zaciszu własnego mieszkania. Wystarczy, że w odpowiedni sposób rozprawisz się z pustymi wkładami do drukarki.

Chciałbyś zostać Eko-bohaterem? Nie bój się, nie będziesz musiał mierzyć się z ciemnymi mocami ani walczyć z przestępcami. Wystarczy jeden drobiazg. Gdy w Twojej drukarce skończy się tusz, zamiast wyrzucić go do śmieci, kartridż oddaj do recyklingu. Jak zrobić to najlepiej – np. wysłać pusty wkład pocztą do specjalnej firmy, która będzie wiedziała, co robić z nim dalej. Taki kartridż trafi do ponownego przetworzenia lub utylizacji i nie będzie dłużej zagrażał środowisku.

– Chcemy zmieniać przyzwyczajenia Polaków i pokazać im, że sami mają ogromny wpływ na ochronę środowiska – mówi Marcin Adamski z Grupy Black Point, od lat zaangażowanej w programy edukacji ekologicznej. O tę zmianę walczy należąca do Grupy Black Point firma Eco Service, która od 12 lat wspólnie z partnerami prowadzi projekt o nazwie Eco Mind. To ogólnopolska zbiórka pustych tuszów i tonerów, w której uczestniczą też wybrane elektromarkety i sklepy komputerowe (np. Vobis, Komputronik, Media Markt, Saturn). W nich rozdawane są specjalne koperty na puste wkłady atramentowe. Wystarczy włożyć do środka niepotrzebny kartridż i wrzucić do skrzynki. Przesyłka będzie z góry opłacona przez organizatora. Każdy oddany w ramach programu wkład to pieniądze przekazane na akcję sadzenia drzew w polskich lasach.

Co ważne, każdy, kto uczestniczy w zbiórce, poza tym, że ma swój udział w akcji wielkiego sprzątania świata, przyczynia się też do obniżenia cen nowych wkładów do drukarek. Jak to możliwe? Głównie dlatego, że wybrane podzespoły z raz użytych wkładów, dzięki odpowiednim technologiom, można ponownie wykorzystać. Dodatkowo oszczędzamy też surowce i energię potrzebne do produkcji nowych kartridży. – Takie produkty są nawet o 50% tańsze w porównaniu z tymi wytworzonymi od podstaw, przy czym zachowują identyczne z nimi parametry jakościowe – wyjaśnia Marcin Adamski z firmy Eco Service.

Zatem jeżeli chcesz zostać EKO – bohaterem, odbierz darmową kopertę na pusty kartridż w jednym ze sklepów sieci: Media Markt, Saturn, ElectroWorld, Vobis i Komputronik. A wracając do domu, nie zapomnij głęboko odetchnąć świeżym powietrzem. Być może drzewo, obok którego właśnie przechodzisz, rośnie dzięki akcji Eco Service. W ciągu czterech ostatnich lat trwania projektu Eco Mind w Polsce przybyło ich już 9 tysięcy!

Spaliny gorsze niż kokaina
Jak oszczędzać energię elektryczną?