Bezpieczeństwo w sieci nie jest sprawą oczywistą, wszak naprawdę wiele osób bagatelizuje ryzyko związane z zagrożeniami jakie niesie ze sobą Internet. Szczególnie brak odpowiedniego hasła może spowodować wyciek danych, bądź też dostanie się np. na konto bankowe nieupoważnionej osoby.

Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne, gdyż hakerzy mogą nie tylko przejąć nasze konto, czy ukraść wszystkie pieniądze, ale również zaciągnąć wysokie kredyty. Dochodzenie swoich praw przed sądem jest bardzo skomplikowane, a sprawy często toczą się latami. Niestety ofiara musi spłacać długi, gdyż w innym przypadku będą one tylko i wyłącznie rosły. Dlatego podstawą jest tutaj bezpieczne hasło.

Jak ustalić bezpieczne hasło?

Ustalenie bezpiecznego hasła nie musi być wcale trudne. Na samym początku należy pamiętać, aby absolutnie nie dawać takiego hasła jak: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia. Otóż hasło powinno być trudne i znane tylko nam.

Powinna być to kombinacja zarówno liter, jak i cyfr, która niekoniecznie powinna mieć logiczne połączenie. Tutaj możemy z kilku metod.

Zatem hasło powinno mieć przynajmniej 12 znaków. Im więcej, tym lepiej. Konstrukcje nie mogą być proste. Jednocześnie nie oznacza to, że takie hasło będzie trudne do zapamiętania. Jedno słowo jako hasło jest absolutnie złym pomysłem. Zdecydowanie lepiej ustalić zdanie. Konstrukcja, jak i tematyka może być absolutnie dowolna. Może być to tytuł ulubionego filmu czy książki pod warunkiem, że nie są to pozycje popularne na całym świecie i znane wszystkim, a więc hasło np. Ojciec Chrzestny 1 jest absolutnie złym pomysłem, tym bardziej jeśli masz taki film w swoim ulubionych na Facebooku. Hakerzy w poszukiwaniu możliwych haseł mogą korzystać z twoich mediów społecznościowych.

Kolejną ważną rzeczą jest rezygnacja z większej ilości rzeczowników w mianowniku. Najlepiej więc w haśle odmieniać słowa. Warto także używać wielkich liter, a nawet słów z błędem ortograficznym. Pamiętajcie tutaj jednak, że jeżeli używacie wielkich liter to niekoniecznie muszą być one na początku. Może być to np. druga, albo ostatnia litera. Możecie także zdecydować się na używanie całych zdań, przy czym możecie skrócić słowa. W ten sposób szybciej będziecie wpisywać hasła np. podczas logowania się.

Zatem wykorzystywanie sekretnego zdania jest dobrym wyborem na hasło, podobnie jak ustawienie małych i dużych liter, przy czym największy problem będzie występował z jego zapamiętaniem, a jak wiadomo hasła nie należy sobie zapisywać, a tym bardziej nosić w portfelu.

Jedynie możecie sobie pozwolić na zapisanie hasła na karteczce, którą możecie potem schować w jakiejś książce, tak aby żadne osoby postronne nie miały do niej dostępu. Gdy jesteście już absolutnie pewni, że pamiętacie hasło, to kartkę należy zniszczyć.

Jeśli nadal masz problem z wymyśleniem hasła, można też skorzystać z licznych generatorów online do haseł. Polecamy stronę hasła.pl, na której można sobie wygenerować takie hasło szybko i bezpiecznie.

Bezpieczne hasło – dlaczego jest tak ważne?

Ustalenie trudnego hasła ma wpływ na bezpieczeństwo w sieci. W ten sposób należy chronić nie tylko konto bankowe, ale również skrzynkę mailową, na której nie raz znajduje się wiele wrażliwych danych. Dotyczy to zarówno maili prywatnych, jak i formowych. Niestety wiele osób posiada jednakowe hasło do konta internetowego w banku czy nawet maila.

W ten sposób potencjalny oszust ma bardzo duże możliwości przejęcia go. Bardzo często zdarza się również, że nawet jeśli ustawia się różne hasła na kontach bankowych, mailu, czy kontach sklepów internetowych to korzysta się z opcji zapamiętania hasła.

O ile w ostatnim przypadku nie jest to jeszcze tak bardzo niebezpieczne, gdyż do zrealizowania zakupów potrzebny jest jeszcze dostęp do konta bankowego. O tyle w pierwszych dwóch przypadkach, a szczególnie w przypadku konta bankowego dajemy oszustowi wszystkie dane jak na tacy. Wystarczy, że zainfekuje nasz komputer poprzez złośliwe oprogramowanie, czy wirusa i wszystkie dane zapisane w pamięci komputera otrzymuje bez wysiłku.

Dlatego należy również uważać z korespondencją czy to na portalach społecznościowych, czy na mailu i w żadnym wypadku nigdzie nie udostępniać swojego hasła do bankowości internetowej. To samo tyczy się telefonu komórkowego.

Tutaj zapamiętanie hasła w aplikacji bankowej jest o tyle groźne, że w przypadku logowania w ogólnodostępnej sieci Wi-Fi nasze konto może być bardzo łatwo przejęte. Dlatego lepiej nie korzystać z tego udogodnienia, a jeśli już z niego korzystamy to najlepiej tylko w zabezpieczonej dodatkowo hasłem sieci Wi-Fi.

Kwestią, którą warto poruszyć jest zapisywanie haseł czy to w pamięci telefonu, czy na kartce papieru schowanej w portfelu. Tego również należy się wystrzegać, gdyż w razie kradzieży możemy pozbyć się dodatkowo pieniędzy z konta.

Uaktualnianie hasła – czy warto?

Jeśli na stronie bankowej czy innej proszeni jesteśmy o uaktualnienie hasła w związku z występującymi błędami, czy pracami konserwacyjnymi na serwerze to powinniśmy to zrobić o ile wiadomość pochodzi z zaufanego źródła. Można to sprawdzić w kodzie źródłowym wiadomości.

Często te od oszustów zawierają również liczne błędy. Jeśli jednak jesteśmy pewni pochodzenia wiadomości czy też pojawia się ona na naszym koncie po bezpiecznym zalogowaniu, to powinniśmy zastosować się do wskazówek administratora.

HP EliteBook - konkurencja dla MacBooka
Dlaczego warto studiować informatykę?