Dzieciństwo to jeden z najpiękniejszych i najradośniejszych momentów w życiu każdego z nas pod warunkiem, że byliśmy otaczani miłością, uwagą i troską. W końcu kążde dziecko chce być kochane i szanowane. Zadaniem dorosłych jest sprawić by tak było.

Troskliwi rodzice mają na uwadze
przede wszystkim dobro swych dzieci.
Ich nieszczęścia są dla nich
o wiele boleśniejsze aniżeli własne
Johann P. Hebel

Kto znas nie pamięta okresu w którym byliśmy dziećmi. To szczególny czas dla każdego z nas. W końcu wtedy uczymy się jak żyć i kochać. Prawda, że brzmi to wspaniale. Tych lekcji udzielają nam kochający nas rodzice-mama i tata.

To oni jako pierwsi mówią nam co jest dobre a co złe, co jest piękne a co brzydkie. Otaczają nas troską, miłością i uwagą. Jakże pięknymi wartościami i postawami, ktore winny być zawsze domeną ludzi.

Okres dzieciństwa zwykle jest beztroski i radosny. Bowiem upływa nam na zabawach i żartach. Czyli na tym co powinno być domeną dziećiństwa. Każdego dziecka niezależnie od narodowości, koloru skóry czy statusu społecznego. Tak być powinno. Tylko czy tak jest w rzeczywistośći ?

To straszne, że niekiedy dzieci muszą patrzeć na przemoc, niesprawiedliwość społeczną, niegodziwość dorosłych czy tragedie wywołane na skutek wojny. Czy może być coś równie złego dla dziecką jak ten stan rzeczy ?

Dlatego też wszystkie dzieci powinny być otoczone szczególną opieką ze strony państwa, jak i prawa. By każdy przejaw przemocy wobec nich by eliminowany a ci, którzy go stosują byli surowo ukarani.

W końcu wszystkie dzieci mają prawo być szczęśliwe i radosne. Kochane i szanowane. Powinniśmy o tym stale pamiętać. Przecież to my ludzie dorośli mamy obowiązek, jak i zadanie je chronić przed złem tego świata. Bowiem to my. Nikt inny powołujemy je na świat.

To my jesteśmy w pełni odpowiedzialni za ich piękne dzieciństwo. Powinniśmy o tym stale pamiętać. Choćby przy okazji ich wielkiego święta- Dnia Dziecka. Święta wszystkich dzieci. Także nas. W końcu jesteśmy ciągle dziećmi. Tylko nieco trochę starszymi. Ale dziećmi. Bo lubimy się bawić, śmiać, cieszyć, figlować, psocić itp. Mam rację ?

Przygotował
Robert Monik

Jesteś odpowiedzialny za swoje życie
Właściwa natura świąt