Trampoliny ogrodowe potrafią dać większy „wycisk” niż uznawana za mordercę zbędnych kilogramów tabata! Ile kalorii można spalić, skacząc na trampolinie? I jaką trampolinę wybrać do efektywnego treningu w ogrodzie? Podpowiadamy!

Co trzeba wiedzieć o treningach na trampolinach ogrodowych?

Skakanie na trampolinie ogrodowej to skuteczny sposób, by schudnąć i poprawić kondycję, a przy okazji znakomicie się bawić! Godzinny trening pozwala spalić nawet… 1000 kcal! Oznacza to, że już 15 minut ćwiczeń dziennie na batucie może przybliżyć cię do założonego celu.

Trampoliny ogrodowe są sprzętem sportowym, dlatego pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Trampolina musi stać na stabilnym podłożu. Przed każdym treningiem upewnij się, że jest w dobrym stanie technicznym. Zawsze trenuj w pojedynkę. Nigdy z dzieckiem czy partnerem. Nie wnoś na matę smartfona ani bidonu z wodą. Płyny uzupełnisz po treningu. Nie zakładaj sportowego obuwia. Na trampolinie skacze się boso – bez skarpetek, żeby się nie poślizgnąć. Skakanie w butach zwiększa ryzyko kontuzji stawu skokowego i grozi uszkodzeniem maty.

Co ćwiczyć na trampolinie ogrodowej?

Do wyboru pozostają różne, bardzo proste, a przy tym efektywne ćwiczenia. Wszystkie albo chociaż większość z nich na pewno znasz z zajęć fitness lub jeszcze z lekcji WF-u. Na trampolinie ogrodowej możesz:

  • skakać w miejscu z rękami wyprostowanymi przed sobą lub ułożonymi wzdłuż ciała,
  • skakać, robiąc na zmianę wykopy lewą i prawą nogą,
  • robić skłony w wyskoku, próbując dotknąć palców stóp,
  • biegać, kopiąc piętami o pośladki,
  • robić wyskoki, skręcając łokieć do kolana,
  • robić wyskoki z rozciąganiem, wyrzucając proste ręce do góry,
  • robić pajacyki,
  • skakać na czworakach,
  • skakać z boksowaniem,
  • biernie opadać do pozycji leżącej i odbijać się z maty do pozycji stojącej.

Każde z powyższych ćwiczeń powtarza się 15 razy – lub więcej, ale maksymalnie przez 2 minuty.

Zanim wejdziesz na trampolinę, koniecznie wykonaj krótką rozgrzewkę na trawniku, aby przygotować stawy i mięśnie do pracy. Trucht, pajacyki, skrętoskłony, krążenia ramion i bioder, półprzysiady – na pewno masz swój ulubiony program. Po skończeniu treningu nie schodź od razu z maty. Połóż się, wyrównaj oddech i przejdź do stretchingu. Staraj się ćwiczyć 2-5 razy w tygodniu. Oczywiście nie musisz zawsze trenować na trampolinie. Przeplataj skakanie innymi treningami w domowym zaciszu. W Internecie znajdziesz całe mnóstwo płatnych i darmowych programów.

Jaka trampolina jest bezpieczna do treningu i gdzie ją kupić?

Nie musisz kupować specjalnego modelu fitness. Możesz efektywnie ćwiczyć na trampolinie ogrodowej do zabawy (jeśli maksymalne obciążenie na to pozwala). Jednak nigdy nie ściągaj z niej siatki w celu zwiększenia powierzchni do skakania! Zdecydowanie więcej swobody dorosłemu użytkownikowi zapewniają duże trampoliny ogrodowe.

Jaka trampolina jest bezpieczna? Na pewno taka, która posiada certyfikaty i atesty oraz stabilną i solidną konstrukcję. Ponadto musi być dopasowana do wzrostu i wagi trenującego. O tym drugim mówi maksymalne obciążenie.

A gdzie kupić trampolinę ogrodową? Najbezpieczniej w zaufanych sklepach i od sprawdzonych producentów jak Dollo.pl – https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/trampoliny_ogrodowe.html.

Ile kalorii można spalić na trampolinie ogrodowej?

Duża trampolina ogrodowa służy nie tylko do zabawy, ale również do efektywnych treningów – jednorazowo spalić można nawet 1000 kcal!

Czy dziecko również może ćwiczyć na trampolinie ogrodowej?

Oczywiście. Jednak trampolina ogrodowa dla dziecka musi posiadać wysoką i wytrzymałą siatkę zabezpieczającą – najlepiej wewnętrzną, drabinkę, osłonięte sprężyny i słupy oraz zamykane wejście. I niezależnie od wieku czy umiejętności użytkowników, wybieraj tylko trampoliny ogrodowe z certyfikatem bezpieczeństwa.

Ile kalorii można spalić na trampolinie ogrodowej? Odpowiedź cię zaskoczy!

Trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną, drabinką i certyfikatem bezpieczeństwa

Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie borówki amerykańskiej
Czym wysłać paczki do Anglii? Jak szybko porównać ceny spedytorów?