Umeblowanie pokoju nastolatka to wcale nie jest taka prosta sprawa. W tym wieku młody człowiek chciałby już decydować o sobie, w tym o wyglądzie własnej przestrzeni. Trudno jednak nie zauważyć, że nastolatkowie mają często… dosyć nieprzewidywalne pomysły. Szczególnie problematyczne jest to, jak wybrać odpowiednie łóżko młodzieżowe. Powinno być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać komfortowy odpoczynek, ale przy tym cechować się nowoczesnym wyglądem. Podpowiadamy, jak dokonać wyboru, który zadowoli i rodziców, i nastolatka!

Styl jest najważniejszy

Ciężko zaprzeczyć, że młodzież interesuje się głównie aspektem wizualnym mebli. Każdy nastolatek chce przecież zaimponować swoim przyjaciołom, a także posiadać pokój podobny do tego, jakie ogląda się na Instagramie i innych portalach społecznościowych. Obecnie szalenie modny jest minimalizm, oznaczający brak zbędnych ozdób, spokojne kolory, a także proste, ale przy tym ciekawe formy.

Białe łóżko młodzieżowe będzie najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ wpasuje się niemalże w każdą aranżację, aczkolwiek utrzymane takie w czerni także elegancko się prezentuje. Stelaże wykonane tak, by imitowały drewno, mogą wyglądać w pierwszej chwili na nieco zbyt surowe, ale z pewnością da się dodać im trochę charakteru dzięki wybraniu odpowiedniej poszewki na pościel. Warto bawić się stylami i przeplatać ze sobą różne, z pozoru niepasujące do siebie elementy – jest to obecnie niesamowicie popularny zabieg.

Czego unikać? Otóż na pewno modeli łóżek, które wyglądają jak dziecięce. Nastolatek będzie się wstydzić takich mebli! Nie jest już bowiem małym dzieckiem, z czym czasem trudno się rodzicowi w pełni pogodzić, aczkolwiek trzeba kiedyś przyjąć tę informację do siebie. Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie łóżek, które wyglądają jak z poprzedniej epoki. Współczesna moda opiera się na konkretnych, wyżej wymienionych założeniach, warto wobec tego się się nimi zainspirować.

Dla nastolatka będzie dużo ważniejszy wygląd mebla niż jego funkcjonalność. Trzeba oczywiście znaleźć kompromis między jednym a drugim, co pozwoli dokonać idealnego wyboru. Warto dowiedzieć się, co podoba się dziecku, a następnie poszukać czegoś w tym lub podobnym stylu. Nie zawsze będzie to jednak w stu procentach możliwe, gdyż czasem nastolatek ma naprawdę ekstrawagancki gust i rodzic nie może się z tym pogodzić, ani też znaleźć żadnego rozwiązania, które by satysfakcjonowało obie strony.

Nie można zapominać o użyteczności

Pokoje nastolatków posiadają rozmaite rozmiary. Jeżeli jest to przestronne pomieszczenie, warto zainwestować w łóżko dwuosobowe. Dziecku będzie w nim wygodnie, a przy tym umożliwi ono komfortowy wypoczynek. Elegancko się również prezentuje, a jeżeli schowa się pościel i przykryje materac kapą, to można siedzieć na nim wspólnie z kilkoma znajomymi.

Małe pokoje wymagają zupełnie innych rozwiązań. Dobrze jest wtedy zakupić model jednoosobowy, a nawet rozkładaną sofę. Pozwoli ona uzyskać trochę przestrzeni, gdy dziecko przykładowo będzie chciało poćwiczyć, ewentualnie zaprosić do siebie przyjaciół. Niesamowicie przydatny w przypadku niewielkim pomieszczeń jest pojemnik na pościel. Pozwala bowiem zaoszczędzić miejsce w szafie, a przy tym może pomieścić znacznie więcej przedmiotów – chociażby kapy, koce czy też piżamy. Jego przydatność jest wobec tego nieoceniona!

Na pewno trzeba unikać kupowania zbyt dużego, nieskładanego łóżka do małego pokoju. Będzie ono utrudniało poruszanie się, a także zajmowało zbyt wiele bezcennej przestrzeni. Nastolatek musi mieć miejsce, w którym może odpocząć, ale także komfortowe warunki do nauki. W sypialni znajdują się bowiem najczęściej jeszcze półki, szafy oraz biurko, służące do odrabiania lekcji. Do wszystkich tych elementów musi być bezpośredni dostęp. Nie jest łatwo dopasować do siebie wszystkie meble w taki sposób, by jednocześnie ładnie razem wyglądały i posiadały odpowiednie rozmiary, ale warto się starać, by nastolatek był finalnie zadowolony z efektu i chętnie spędzał czas w swoim pokoju.

Powinno się także zwracać uwagę na jakość wykonania mebli oraz ich producenta. Zanim kupi się dany model, warto zapoznać się najpierw z opiniami osób, które go użytkują. Można to zrobić chociażby za pośrednictwem internetu, ewentualnie zapytać znajomych.

Prezenty dla przyjaciółki, które zawsze się sprawdzają
Żadna przygoda nie będzie ci straszna z Casio G-Shock