Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej troski i ochrony w celu uniknięcia zmian oraz zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Dowiedz się, jak właściwie o nią zadbać, aby jak najdłużej zachowała świeży, zdrowy i młody wygląd.

Czym charakteryzuje się cera sucha i wrażliwa?

Skóra sucha najczęściej bywa spierzchnięta i szorstka, widoczny jest na niej również złuszczający się naskórek. Ponadto nie błyszczy się, jest cienka, mogą nawet prześwitywać na niej naczynia krwionośne. Jest mało sprężysta i niezbyt elastyczna oraz ma skłonność do podrażnień po umyciu twardą wodą, w wyniku nadmiaru promieniowania UV i zbyt częstych zmian temperatury, a także pod wpływem niewłaściwie dobieranych produktów i spożywanych potraw. Jeśli natomiast cera sucha charakteryzuje się szczególną wrażliwością, to dodatkowo pojawiają się na niej zaczerwienienia, obrzęki oraz uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Skutkiem nadmiernej reakcji zapalnej zwykle jest osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych, spadek wilgoci i w konsekwencji większa skłonność cery do zmian wskutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych. Stopnie nasilenia powyższych objawów oraz wrażliwość na określone bodźce bywają bardzo różne i najczęściej są uwarunkowane indywidualnie.

Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej – oto najważniejsze zasady

Zasady pielęgnacji cery suchej i wrażliwej

W pielęgnacji cery suchej najważniejszy jest odpowiedni dobór kosmetyków. Zdecydowanie lepiej unikać maseczek o działaniu ściągającym, zbyt częstych peelingów ziarnistych, a także mycia twarzy wodą z mydłem. Warto za to stosować profesjonalne preparaty przeznaczone wyłącznie do tego rodzaju skóry i tworzone we współpracy z dermatologami, na przykład marki CeraVe. W ich składzie nie ma substancji potencjalnie drażniących, ani kompozycji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Należy również pamiętać, aby przypadku cery szczególnie wrażliwej  stosować produkty działające zarówno na skutek, jak i na przyczynę dolegliwości. Najbezpieczniejsze będą kosmetyki z mniejszą ilością składników (zwłaszcza silnych substancji czynnych, takich jak retinol), które zmniejszają ryzyko wystąpienia niechcianych podrażnień. Częstymi błędami w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, których należy unikać, są silne pocieranie twarzy (stwarza ryzyko naruszenia cienkiej warstwy ochronnych lipidów), a także eksperymentowanie z różnymi specyfikami podczas stanu zapalnego, kiedy naskórek wymaga przede wszystkim wyciszenia. 

Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej – oto najważniejsze zasady

Najlepsze kosmetyki do cery suchej i wrażliwej:

1. Nawilżająca emulsja do mycia

Formuła kosmetyku oparta została na innowacyjnej technologii, dzięki której skóra jest nawilżana przez cały dzień. Składniki takie jak kwas hialuronowy i ceramidy zapewniają jej właściwe napięcie i elastyczność, co przekłada się na zwiększoną odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ponadto preparat łagodzi podrażnienia, stymuluje regenerację, uelastycznia oraz neutralizuje wolne rodniki.

2. Nawilżające mleczko do twarzy

Dzięki obecności kwasu hialuronowego kosmetyk błyskawicznie redukuje suchość i spierzchnięcia oraz zastępuje je aksamitną miękkością i gładkością – efekt ten utrzymuje się nawet przez 24 godziny od aplikacji. Jednocześnie, przy pomocy kompleksu ceramidowego, produkt regeneruje barierę ochronną naskórka i uszczelnia warstwę hydrolipidową.

3. Nawilżający lotion do twarzy

W produkcie umieszczono trzy kluczowe składniki pielęgnacyjne, które skutecznie nawilżają, wspierają funkcje obronne skóry i zapobiegają utracie wilgoci: ceramidy, niacynamid i kwas hialuronowy. Lekka konsystencja przyjemnie rozprowadza się na twarzy, szybko wchłania i nie pozostawia tłustego filmu.

Bogaty wybór preparatów do pielęgnacji cery znajdziesz w drogerii internetowej Makeup. Wypróbuj doskonałej jakości produkty marki CeraVe i zadbaj o idealny wygląd nawet najbardziej suchej i wrażliwej skóry: https://makeup.pl/brand/712428/. 

Co to jest profilaktyka i promocja zdrowia?
Z czym nosić spodnie jeansowe męskie?