Bielactwo jest chorobą wymagającą odpowiedniej pielęgnacji z uwagi na procesy zachodzące w skórze. Charakterystycznym objawem jest występowanie zmian pozbawionych barwnika, co może wpływać na jakość życia osób dotkniętych chorobą. Warto skupić się na działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz ochronnym. Na jakie składniki kosmetyków należy zwrócić uwagę? Jakie produkty z oferty Topestetic wybrać? Na te pytania odpowiada kosmetolog w poniższym artykule.

Czym jest bielactwo?

Choroba ta określana jest jako nabyte zaburzenie pigmentacji skóry, które związane jest z dysfunkcją komórek barwnikowych, czyli melanocytów. W warunkach prawidłowych odpowiadają one za syntezę barwnika – melaniny. To dzięki tym komórkom skóra zyskuje ciemniejszy, złocisty lub brązowy koloryt po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. U osób z bielactwem w wyniku zaburzeń funkcjonowania melanocytów widoczne są jasne, dobrze odgraniczone od pozostałych obszarów skóry zmiany odbarwieniowe. Mogą one przyjmować różnorodne wielkości i kształty, a ich lokalizacja zależna jest od postaci choroby. Mimo, iż bielactwo nie zagraża życiu, to może mieć wpływ na samoocenę lub samopoczucie osób chorujących. Przyciągający uwagę wygląd skóry może być źródłem stresu. Jednak coraz częściej osoby z bielactwem odnoszą sukcesy, na przykład w modelingu, gdyż ich intrygujący wygląd jest cechą niezwykle wyróżniającą i wartą podkreślenia.

Jak pielęgnować skórę objętą bielactwem?

Pielęgnacja skóry objętej procesem chorobowym może być trudnością dla osób z bielactwem. Powinna ona różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb. Warto jednak wprowadzić do swojej pielęgnacji krem na bielactwo bogaty w składniki o działaniu przeciwzapalnym lub immunomodulującym, których zadaniem będzie oddziaływanie na układ immunologiczny oraz wspomaganie jego funkcjonowania. Wyciąg z wąkroty azjatyckiej, laktoferyna czy ektoina to dobroczynne substancje, które często goszczą w składach kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry z zaburzeniem pigmentacji. Niektóre ze składników aktywnych produktów dodatkowo oddziałują na procesy wytwarzania barwnika naskórka, dzięki czemu mogą okazać się pomocne w przywróceniu koloru lub zahamowaniu pogłębiania się zmian odbarwieniowych. Odpowiadając potrzebom skóry objętej bielactwem, nie można zapomnieć o działaniu antyoksydacyjnym. Szkodliwa aktywność wolnych rodników może niekorzystnie wpływać na przebieg choroby. Witaminy A, C i E, dysmutaza ponadtlenkowa, resweratrol lub wyciągi z ciemnych owoców to tylko kilka przykładów substancji, których należy szukać w kosmetykach. Propozycją produktu, który łączy w sobie wspomniane cechy jest żel Vitises Nano marki Sesderma dostępny w sklepie internetowym Topestetic.

Czy krem na bielactwo działa od razu?

Należy mieć na uwadze, że kremy na bielactwo oraz związane z ich używaniem efekty wymagają cierpliwości i systematyczności. Dla osób, których pragnieniem jest natychmiastowe zakamuflowanie zmian pozbawionych melaniny, doskonałym rozwiązaniem jest aplikacja kosmetyków nadających efekt opalenizny. Składniki produktów poprzez oddziaływanie z komórkami naskórka zapewniają nietrwałe przywrócenie kolorytu skóry. Obecnie na rynku kosmetycznym dostępne są produkty samoopalające w formie sprayu, balsamu, kremu, pianki czy serum.

Ochrona przeciwsłoneczna

Melanina to nie tylko barwnik skóry, który zapewnia opaleniznę, ale przede wszystkim substancja warunkująca ochronę jąder komórkowych przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego prowadzącego do mutacji w DNA. Zaburzone funkcjonowanie melanocytów sprawia, że naskórek zostaje pozbawiony naturalnej ochrony. Z tego też względu tak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez osoby objęte chorobą. Warto zwrócić uwagę, aby kosmetyk dodatkowo pielęgnował skórę, wzmacniał barierę ochronną naskórka, nawilżał lub łagodził podrażnienia. Coraz więcej osób sięga po produkty, które łączą w sobie wspomniane działanie, a dodatkowo nadają delikatnego koloru. Krem kryjący bielactwo zawierający w składzie filtry przeciwsłoneczne to propozycja, która doskonale sprawdzi się w pielęgnacji wymagającej skóry. Marka Diego dalla Palma posiada w swojej ofercie produkt Uniforming Tinted Cream SPF 50 spełniający wspomniane wymagania.

Bielactwo nie jest tylko problemem estetycznym. Może również prowadzić do zaburzeń psychospołecznych. Z uwagi na to bardzo ważne jest podnoszenie komfortu życia osób chorych. Rynek kosmetyczny coraz częściej opracowuje produkty zalecane do pielęgnacji skóry z zaburzeniem pigmentacji. Nie tylko oddziałują one na procesy trudno zauważalne gołym okiem, ale także nadają naturalnego kolorytu, zapewniając skuteczne działanie kamuflujące. Jeśli potrzebujecie wskazówek w doborze odpowiedniego produktu, kosmetolodzy ze sklepu internetowego topestetic.pl służą pomocą i z przyjemnością odpowiedzą na Wasze pytania.

Jak nosić jeansy wide leg? Sprawdź 5 pomysłów na modne outfity
Odkryj najnowszą kolekcję bluzek damskich na każdą okazję