11 stycznia 2009 roku Fundacja Jurka Owsiaka – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 17. Tym razem organizatorzy będą kwestować, licytować i grać specjalnie dla dzieci w celu wczesnego wykrywania u nich nowotworów.

“W tym roku zdradzają organizatorzy chcemy diagnozować, czyli działać szybciej, nim choroba da zbyt mocno o sobie znać. Chcemy przestrzec, a w razie sytuacji podbramkowej – chwycić choróbsko za rogi i stoczyć, mamy nadzieję, zwycięską walkę. Chcemy, aby możliwość zajrzenia do własnego organizmu, by dowiedzieć konkretnych rzeczy na temat swoich dolegliwości, była powszechną praktyką. Chcemy, aby i dzieci, i dorośli mogli z takiej możliwości w pełni korzystać.”

Jak co roku już od 17 lat tradycyjnie 11-go stycznia i w drugą niedzielę Nowego Roku zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W dość szczególnym dniu dla Polaków rozpoczną się zbiórki pieniędzy, licytacje, koncerty w salach, klubach i na wolnym powietrzu i wiele imprez towarzyszących. “Głównym byciem tego dnia z Orkiestrą mówią organizatorzy jest udział w ogromnych piknikach, organizowanych przez przyjaciół, i sztaby Orkiestry”,

W tym roku Fundacja Jurka Owsiaka zagra dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Jej celem będzie zakup sprzętu medycznego i przekazanie go do tych szpitali w których jest on niezbędny. Drugim ważnym celem WOŚP jest przeprowadzenie wielkiej kampanii społecznej, która ma uświadomić rodziców o możliwości i konieczności wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi.

“Wczesna diagnostyka twierdzą organizatorzy jest elementem niezwykle istotnym, który w wielu przypadkach decyduje o życiu! Aby problem ten znacząco zmniejszyć, w całym kraju powinny zostać utworzone ośrodki wyposażone w ultranowoczesny sprzęt do wczesnej diagnostyki, a dostęp do tych ośrodków powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy.”

Pomimo, że ich zdaniem dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną. “Największą bolączką jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa, jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą z tym sobie otrzymując wsparcie bardzo oddanego ich sprawom personelu medycznego.”

Trzecim ważnym celem Fundacji jest pomoc dla wszystkich hospicjów dziecięcych w Polsce w zakupieniu potrzebnego sprzętu, który wspomagał by bezpośrednio opiekę nad chorym dzieckiem.

Organizatorzy chcą także w tym dniu krzyknąć”W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Ponieważ zdaniem szefa Orkiestry “Na co dzień jednak daleko nam do jego realizacji. Ponieważ stajemy się otyli, żyjemy w stresie, pośpiechu, a nerwowość czasów i naszych własnych, polskich spraw powoduje, że w życiu coraz częściej potrzebny jest nam lekarz.”

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może się pochwalić nie lada wyczynem. Bowiem do tej pory na sprzęt medyczny przeznaczyła ponad 100 mln USD, zaopatrując w nowoczesne urządzenia 650 oddziałów w całej Polsce. Dzięki działalności Uniwersytetu WOŚP ponad 6000 dorosłych Polaków ukończyło specjalistyczne kursy pierwszej pomocy.

Zatem bądźcie 11 stycznia z Jurkiem Owsiakiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Po to by podzielić się z dziećmi tym co mamy najcenniejsze i najwartościowsze- własnym sercem.

Przygotował
Robert A. Monik

O Polakach w Londynie
O bólu wywołanym przez wojnę