Jesteś fanem domowych warzyw oraz owoców. Chcesz urozmaicić swój ogródek o ciekawe oraz niestandardowe odmiany ulubionych roślin? Jeśli tak mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość, specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na temat hodowli oraz uprawy borówek amerykańskich. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury, a gwarantujemy, że nie będziesz żałować.

Co to jest borówka amerykańska

Borówki amerykańskie początkowo były nazywane borówkami wysokimi. Wszystko za sprawą swoich stosunkowo dużych krzewów. Szacuje się, że po raz pierwszy borówki pojawiły się około 100 lat temu w USA. To właśnie stąd ich dzisiejsza nazwa. Obecnie roślina ta jest uznawana za jeden z najpopularniejszych krzewów.

Dobrą informacją dla wszystkich fanów tych owoców jest fakt, że klimat obecny w Polsce stanowi wprost idealne warunki do rozwoju borówek amerykańskich. Między innymi właśnie z tego powodu, Polska jest obecnie drugim co do wielkości producentem borówki w Europie. Niestety należy jasno podkreślić, że nie w każdym miejscu roślina ta będzie czuła się dobrze. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by Twoja borówka amerykańska rosła szybko oraz wydawała pyszne i okazałe owoce, pod spodem znajdziesz kilka porad, które niewątpliwie pomogą Ci w jej uprawie.

Dlaczego warto hodować borówki w swoim ogrodzie?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych porad dotyczących uprawy borówek amerykańskich, należy wspomnieć o tym, dlaczego warto hodować borówki amerykańskie. Otóż są to owoce, które zaliczają się do tak zwanego super foods (w dosłownym tłumaczeniu super jedzenie). Super Foods jest to żywność, która charakteryzuje się naturalnym pochodzeniem oraz dużą zawartością składników odżywczych. Dlaczego borówki są określane mianem super jedzenia? Otóż borówki amerykańskie posiadają silne antyoksydanty, niezbędne aminokwasy oraz witaminy z grupy A, C i E. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że borówki podobnie jak inne jagody posiadają bardzo duże zawartości błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, a także wspomaga przemianę materii. Dodanie borówek do codziennej diety jest w stanie nie tylko znacząco zwiększyć metabolizm, ale również zminimalizować ryzyko powstania nowotworu.

Regularnie spożywane borówki amerykańskie, w znaczny sposób poprawiają także pamięć oraz umiejętności percepcyjne. Wszystko to za sprawą antocyjanów, czyli barwników pochodzenia roślinnego o udowodnionych działaniach wspomagających pracę mózgu.

Jagody borówki po spożyciu, dostarczają organizmowi wielu minerałów oraz witamin, jednocześnie redukując powstawanie wolnych rodników, które są bezpośrednio odpowiedzialne za starzenie się.

Jak widać, borówki stanowią zatem prawdziwą bombę witaminową dla organizmu.

Jak uprawiać borówki amerykańskie?

Co warto wiedzieć o borówki amerykańskie uprawa? Otóż okazuje się, że sadzonki borówki mogą być uprawiane zarówno w ogródku, jak i w doniczce. Jeśli chcesz, by owoce wypuszczane przez Twoją roślinę były duże oraz słodkie, postaraj się zapewnić jej duże nasłonecznienie. Sadzonki borówki amerykańskiej powinny mieć dostęp do słońca przez około 6 godzin dziennie. Dodatkowo warto podkreślić, że roślina ta nie przepada za stanowiskami zacienionymi, dlatego, jeśli planujesz posadzenie jej bezpośrednio w swoim ogrodzie, pamiętaj o tym, by zrezygnować z towarzystwa drzew oraz innych roślin, które będą zasłaniać borowce bezpośredni dostęp do słońca.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność oraz pH gleby. Ziemia powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem o pH w granicach od 3.5 do około 4.5. Jeśli chodzi o zimowanie, zdecydowana większość odmian borówek doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami. Mimo to warto jednak pamiętać o tym, by po sezonie roślina posiadała dodatkowe zabezpieczenie, które ochroni ją przed silnymi podmuchami wiatru oraz innymi niekorzystnymi warunkami. Takie zabezpieczenie może stanowić między innymi folia obwiązana dookoła borówki sadzonki.

Kiedy należy sadzić krzewy borówki?

Sadzonki borówki amerykańskiej powinno się sadzić głównie podczas wczesnej jesieni. To właśnie wtedy panują najlepsze warunki na rozwój młodej rośliny. Warto jednak podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do to tego, by zdecydować się na sadzenie również w lecie.

Gdzie szukać dobrej jakości sadzonek borówek amerykańskich?

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości sadzonki borówki amerykańskiej, odwiedź https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie. To właśnie tam znajdziesz dokładnie wyselekcjonowane egzemplarze w wyjątkowo niskich cenach. Firma podkarpackie sady zapewnia wiele odmian borówek, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającemu konsumentowi.

Dlaczego warto odwiedzić Karkonosze i okolice
Ile kalorii można spalić na trampolinie ogrodowej? Odpowiedź cię zaskoczy!