Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ogromne znaczenie ma właściwie czyszczenie zębów. Stomatolodzy zalecają, aby dbać o ich czystość minimum dwa razy dziennie, stosować tylko odpowiednią pastę, a także używać wysokiej jakości szczoteczki do zębów. Nie da się zaprzeczyć temu, że coraz częściej polecane są w tym wypadku szczoteczki soniczne. Zanim jednak przejdzie się do ich wybierania, warto dowiedzieć się o nich możliwie jak najwięcej informacji.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym szczoteczka soniczna tak w ogóle jest. Czy różni się ona czymś od dobrze znanej szczoteczki elektrycznej? Jak się okazuje, różnica w tym wypadku jest naprawdę duża, choć na pierwszy rzut oka obie szczoteczki mogą wyglądać tak samo. Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i tu diabeł tkwi w szczegółach.

Podobnie jak szczoteczka elektryczna, wersja soniczna również wyposażona jest w charakterystyczną rękojeść, pokaźnych rozmiarów baterię, a także specjalną podstawkę, która ładuje ją w stanie spoczynku. Również jak w przypadku wersji elektrycznej, tak i tu ma się do czynienia z kilkoma podstawowymi przyciskami. Zdecydowanie najważniejszą różnicą jest jednak to, jak taka szczoteczka działa. Zamiast mechanicznego ruchu główki, który powoduje odrywanie zanieczyszczenia od ścianek zębów, szczoteczka soniczna generuje fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch włosie szczoteczki. W zależności od modelu szczoteczka tego rodzaju jest w stanie osiągnąć nawet do 96 tysięcy ruchów na minutę. Oznacza to, że charakteryzuje się nieosiągalną dla żadnej innej szczoteczki skutecznością w usuwaniu zanieczyszczenia z zębów.

Jakie zalety mają szczoteczki soniczne?

Skoro wiadomo już, czym jest szczoteczka soniczna i jaka jest jej zasada działania, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jej najważniejsze zalety. Co dokładnie sprawia, że warto się taką szczoteczką zainteresować?

Najważniejszą zaletą jest w tym wypadku oczywiście to, że szczoteczka tego rodzaju dzięki ogromnej ilości wykonywanych ruchów włosia, cechuje się rewelacyjną skutecznością działania i jest w stanie naprawdę efektywnie usuwać ze szkliwa zabrudzenie. Co więcej, z racji tego, że szczoteczka tego rodzaju ma nieco wydłużoną w stosunku do innych szczoteczek główkę, jest w stanie dotrzeć do trudniej położonych miejsc. Dzięki temu zęby czyszczone są lepiej i bardziej kompleksowo.

Nie da się ukryć, że dla wielu osób bardzo dużą korzyścią płynącą z używania takiej szczoteczki będzie to, że właściwie myje ona zęby bez udziału użytkownika. Nie trzeba poruszać nią po zębach, jak szczoteczką ręczną, a także nie trzeba wkładać w mycie właściwie żadnego wysiłku. Jedyne co trzeba robić, to tylko przesuwać główkę po zębach.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że takie szczoteczki mogą być używane przez wielu członków rodziny, ponieważ mają wymienne końcówki. Co więcej, dzięki licznym dodatkowym funkcjom mogą sygnalizować moment, gdy trzeba zmienić obszar mycia lub tryb czyszczenia.

Czy szczoteczki soniczne mogą być użytkowane przez dzieci i posiadaczy aparatu ortodontycznego?

Bardzo wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem dla dziecka. Czy taka technika czyszczenia zębów będzie bezpieczna dla małych ząbków dziecka?

Jak się okazuje, wszelkie wątpliwości tym wypadku są zupełnie nieuzasadnione, ponieważ tego rodzaju szczoteczki rewelacyjnie nadają się również dla dzieci. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby podczas kupowania szczoteczki wybrać nieco mniejszą główkę myjącą. Wynika to przede wszystkim z różnicy wielkości jamy ustnej dziecka. Jeśli malec używałby na co dzień wersji dla dorosłych, mogłoby to być dla niego po prostu nieco niewygodne.

Ostatnią kwestią, którą trzeba poruszyć podczas rozważania zakupu takiej szczoteczki, jest stosowanie jej na aparacie ortodontycznym. Często budzi to niepokój i obawy związane z uszkodzeniem takiego aparatu. Również i w tym wypadku nie ma żadnego zagrożenia, a nawet wielu specjalistów zaleca, by nosząc aparat używać właśnie takiej szczoteczki. Jest ona w stanie usuwać wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia z zębów, co nie zawsze jest możliwe klasyczną szczoteczką.

Kilka gadżetów dla każdego faceta
5 pomysłów na eleganckie spodnie męskie z nutą oryginalności