Nauka do egzaminów dojrzałości spędza sen z powiek wielu tegorocznych maturzystów. Ale czy tak musi być? Okazuje się, że siedzenie po nocach i “wkuwanie” wcale nie jest drogą do sukcesu. Szczególnie w przypadku języka obcego. Aby skuteczniej go opanować, warto zerknąć na cztery wskazówki zebrane poniżej.

Regularne powtórki słówek 

Większy zasób słownictwa działa na naszą korzyść. Z tego właśnie powodu naszym przyjacielem powinien stać się notes ze słówkami lub aplikacja ułatwiająca powtórki. Niezależnie od tego, czy wolimy odręcznie napisane fiszki, notatki komputerowe czy też listy słówek, korzystajmy z nich regularnie! Dzięki temu unikniemy pustki w głowie, gdy stanie przed nami konieczność wpisania brakujących wyrazów w luki.

Oswajanie się z arkuszem

Rozwiązywanie przykładowych arkuszy to sposób na oswojenie się z wyglądem zadań maturalnych. Nie dość, że odejmuje to część stresu, to jeszcze pozwala zbadać, jakie zagadnienia językowe pojawiają się najczęściej. Mając taką wiedzę, łatwiej jest nam ustalić, nad czym jeszcze powinniśmy pracować. Skupiamy się wtedy na tych frazach i konstrukcjach gramatycznych, które  przydadzą się najmocniej.

Wyjście poza podręcznik

Nie trzeba skupiać się tylko na jednym źródle wiedzy. Tematy z podręcznika czasem nie wystarczają nam do odpowiedniego poznania danego zagadnienia. Dobrze jest zatem nie trzymać się kurczowo jednej książki i poszerzać naukę języka z pomocą różnorodnych materiałów. Szczególnie warto wspomóc się repetytorium maturalnym z angielskiego. Jest ono opracowane tak, by ułatwiać rozwój wszystkich kluczowych do egzaminu kompetencji. Pomaga w utrwalaniu wiedzy i przypominaniu sobie zagadnień z poprzednich lat, a na tym zależy nam przecież w pierwszej kolejności.

Trenowanie słuchania i mówienia

Wielu maturzystów skupia się tylko na pisaniu. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważne są słuchanie i mówienie. Żeby wypaść jak najlepiej w zadaniach z rozumienia ze słuchu, potrzeba nieco wprawy. By ją zdobyć, wystarczy kilka razy w tygodniu odsłuchiwać nagrania (z płyty dołączonej do podręcznika lub z internetowych zasobów) i starać się wyłapać wszystkie ważne informacje. Z kolei mówienie trenuje się najlepiej z drugą osobą. Jeśli jednak nie mamy przy sobie partnera do konwersacji, mówmy do siebie. Składajmy nawet najprostsze zdania, a z czasem przekonamy się, że przychodzi nam to coraz naturalniej.

Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Powyższe wskazówki mogą doprowadzić do sukcesu, ale najważniejsza jest regularność. Postarajmy się zatem wyrobić korzystne nawyki i każdego dnia czynić drobny krok naprzód.

Coaching biznesowy - czy warto kształcić w tym kierunku?
Nowy Samsung S23 już w sprzedaży