Sport w różnym okresie czasu był przez ludzi traktowany w różny sposób i wykorzystywany w różnych celach. W czasach starożytnych były igrzyska, w których mogli się sprawdzić między sobą starożytni Grecy z miast-państw. Igrzyska wtedy miały charakter bardzo religijny. Zwycięscy traktowani byli jak Bogowie, a na czas Igrzysk przerywano wszystkie wojny i nastawał czas pokoju.

Krótka historia sportu

Grecy uprawiali sport żeby być gotowym na walkę zbrojną. Czasy starożytne i nowożytne to już czasy rycerzy i wojen międzypaństwowych. Rycerze tacy jak np. Zawisza Czarny byli ludźmi, których tężyzna fizyczna była ogromna. Żeby unieść zbroję i miecz potrzebowali oni dużo siły. Żołnierze i sposób walki przez lata ewaluowali. Coraz większy nacisk stawiano na kondycję fizyczną. Powstawały elitarne jednostki komandosów. O sile armii stanowią jej żołnierze. Zatem można powiedzieć że do połowy XX wieku uprawianie sportu wiązało się silnie z kładzeniem nacisku na wzmacnianie siły bojowej żołnierzy. Pierre De Cubertain był prekursorem Igrzysk Olimpijskich. Ten zacny człowiek postulował żeby Igrzyska łączyły ludzi, budowały pokój. Niezwykły nacisk postawił na fair play. Obecnie uprawianie sportu nabrało charakteru masowego.

Coraz większa świadomość ludzka dotycząca fizjonomii, anatomii i biologii zmusiła ludzi do poszukiwania nowej drogi do „długowieczności”. Jak głosi słynne powiedzenie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, poprawa kondycji fizycznej jest także przyczynkiem do lepszej kondycji psychicznej. Nie da się rozłączyć tych dwóch sfer. Ludzie świadomi wszystkich tych rzeczy zapisują swoje dzieci na coraz więcej dodatkowych sportowych zajęć, na które młodzi ludzie z chęcią chodzą.

Sportowi idole

Dzieci potrzebują rozładować swoją energię i takie zajęcia dają im wiele radości i spełnienia. Chcą one naśladować idoli, którzy są obecni w gazetach i telewizji. Tych idoli mamy sporo: Robert Lewandowski, Agnieszka Radwańska, kiedyś Adam Małysz. Działają oni charytatywnie i promują uprawianie sportu. Sport jest coraz bardziej również popularny jeżeli chodzi o starszych ludzi: nordic walking czy też zajęcia na basenie dodają wigoru starszym osobom.

Sport, rekreacja i przyjaźń – warto?

Rekreacja to sposób na spędzanie wolnego czasu przez coraz większą część społeczeństwa co jest bardzo dobrą tendencją. Zdrowotne walory uprawiania sportu są nieprzecenione. Lekarze powtarzają, że nie leki a właśnie aktywne spędzanie czasu oraz dieta są najlepszymi sposobami na poprawę samopoczucia i niedopuszczenie do pojawienia się wielu schorzeń, które dotykają np. Amerykanów, którzy prowadzą niejednokrotnie niezdrowy sposób życia.

Uprawianie sportu to także możliwość znalezienia nowych przyjaźni oraz nawet miłości swojego życia. Łączy ono ludzi, którzy wylewają wspólnie poty i spędzając ze sobą każdą wolną chwilę dają upust swoim emocjom. Spotykają się najpierw na zajęciach sportowych, a następnie często przekładają znajomości zawarte w czasie uprawiania sportu na prywatne relacje koleżeńskie i spotkania nie tylko w celu sportowym. Niezwykłe walory zdrowotne ale także społeczne, rekreacyjnego uprawiania sportu są nieprzecenione. Coraz więcej ludzi ulega modzie na bycie fit. To dobrze wróży gdyż świadczy to o nas samych, o tym, że zaczęliśmy myśleć o sobie, o swoim zdrowiu, ale i także o zdrowiu najbliższych nam osób.

Jak zacząć biegać? Pierwszy start w zawodach biegowych...