Dowiedz się więcej o Yerba Mate
Dowiedz się więcej o Yerba Mate

Yerba Mate to popularny napar energetyzujący. Coraz częściej widujemy osoby z zaokrąglonymi naczynkami, z których wystają metalowe lub bambusowe rurki. O co chodzi z piciem yerba mate? Skąd pochodzi ta roślina, okrzyknięta nie tylko zdrowszym zamiennikiem kawy, ale wielu innych napojów, naparów, ziół. Według Indian Guarani, bo to oni jako pierwsi pili yerbę – jest ona królową wszystkich roślin. Ma wieloaspektowe działanie na ludzki organizm i dlatego z Ameryki Południowej przedostał się do USA, Europy, a nawet na Bliski Wschód. Poznaj yerba mate!

Yerba Mate, czyli ostrokrzew paragwajski

Yerba mate to napar z wiecznie zielonego ostrokrzewu, który rośnie na styku Paragwaju, Argentyny i Brazylii. W tych krajach oraz w sąsiednim Urugwaju, jest też tradycyjnym, narodowym naparem. Pija się yerbę podczas spotkań towarzyskich, w pracy, o poranku, popołudniem dla relaksu. Przede wszystkim, u zarania dziejów, yerba mate była rośliną, której wspólne picie podtrzymywało więzi międzyludzkie. Do dziś korzystamy z tego, pijąc napar z ostrokrzewu, który pobudza, odżywia, dodaje odwagi w wyrażaniu się i ekspresji. Yerba mate powoduje też rozluźnienie i poprawę samopoczucia, a wszystko dzięki zawartości trzech alkaloidów: kofeiny (mateina), teobrominy i teofiliny. Oprócz nich, w yerbie jest cała masa witamin i minerałów: A, E, H, tiamina (witamina B1), rybofawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksyna (witamina B6), kwas foliowy (witamina B9), cyjanokobalamina (witamina B12), kwas askorbinowy (witamina C), wapń, magnez, potas, fosfor, sód, żelazo, cynk. Dodajmy do tej obfitości saponiny, antyoksydanty i garbniki, regulujące metabolizm, perystaltykę jelit, oczyszczające organizm z toksyn i metali ciężkich oraz wpływające na wygląd skóry, włosów, paznokci. Wszechstronna ta yerba mate, prawda?

Yerba Mate – różne smaki i rodzaje

Na rynku yerbowym znajdziemy różne gatunki yerba mate, dzięki czemu każda osoba może odnaleźć swój gust: od goryczkowych, intensywnych paragwajskich yerb, poprzez wyważone, choć z przytupem goryczy – z Argentyny, aż po brazylijskie świeże, zielone i słodkawe yerba mate. Warto rozglądać się też za yerbami z dodatkiem owoców, ziół i urozmaicać swój gust oraz korzystać z dobroczynnego działania yerba mate na organizm i relacje międzyludzkie! Wszystkie rodzaje i marki yerba mate oferuje sklep internetowy Yerba Mate Market. Tylko teraz dla nowych klientów Yerba Mate Green za Free, a dodatkowo na hasło “mlodziezowy pl” do każdego zamówienia sklep dorzuci Wam małą yerbową niespodziankę 🙂

Młodzieżowa dieta pudełkowa w Bydgoszczy: uczymy zdrowych nawyków żywieniowych
Stwórz wygodne, funkcjonalne i estetyczne wnętrze