Zaplanowanie odpowiedniej strategii to klucz do sukcesu. Wbrew pozorom, nawet niewiele czasu wystarczy, aby opanować sporą część materiału. Przede wszystkim nie warto się stresować. Wykorzystajmy ostatnią prostą przed maturą na to, by zrobić solidną powtórkę. To zwiększy nasze szanse na dobry wynik z angielskiego.

Słuchanie i czytanie

Kluczowe jest zaprzyjaźnienie się z językiem. Podczas zajęć mamy narzucony program z góry. Samodzielnie przygotowując się do matury, możemy to robić w taki sposób, w jaki lubimy i potrzebujemy. Dobrą praktyką jest słuchanie angielskiego radia. Znajdźmy stację, która nas interesuje. Dzięki temu szybko się nie zniechęcimy i bardzo dobrze oswoimy się z angielskim. To także przyjemny sposób na utrwalenia słownictwa oraz wymowy. Jednocześnie dajemy sobie szansę na usłyszenie ciekawym newsów, do których możemy nawiązać podczas ustnej matury z języka. Z pewnością na egzaminatorach zrobi wrażenie fakt, że usłyszeliśmy o czymś ostatnio, np. w BBC Radio.

Druga istotna kwestia podczas nauki do matury z języka angielskiego to czytanie. Może to być książka, artykuł lub wpis na blogu. Wybierzmy to, co interesuje nas najbardziej. Czytanie powinno nam pomóc się zrelaksować. Pamiętajmy, aby czytać na głos. Dzięki temu, oswoimy się z brzmieniem swojego głosu z obcym języku. Pozwoli nam to swobodniej się poczuć podczas matury ustnej.

Zapisanie ciekawostek

Warto zapisywać podczas nauki wszelkie uniwersalne ciekawostki czy cytaty po angielsku. Możemy wypisać kilka na fiszkach i mieć je przy sobie w dniu matury. Wystarczy przeczytać je przed egzaminem, by utkwiły nam w głowie. Nie tylko dodamy sobie pewności siebie, ale także będziemy mieć okazję wykorzystania ich podczas matury z angielskiego.

Powtarzanie

Powtarzanie jest ważne podczas nauki, ale musimy jednocześnie pamiętać o umiarze. Na kilka dni przed maturą z pewnością nie przyswoimy nowego materiału. To odpowiedni moment na to, aby utrwalić oraz uporządkować już posiadaną wiedzę. Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, czy wiemy, jak konstruować wypowiedzi pisemne i ustne. W Internecie znajdziemy także mnóstwo quizów, które pozwolą nam skontrolować stan wiedzy.

Język angielski jest najczęściej wybieranym na maturze już od wielu lat. To dlatego możemy poprosić o wskazówki osoby, które jego zdawanie mają już za sobą. Języki obce pełnią istotną rolę na rynku pracy, dlatego warto dobrze przygotować się do matury, gdyż wynik egzaminu ma znaczenie przy rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Mądrze zaplanowane powtórki nas nie przytłoczą, a jednocześnie będziemy mieć odpowiednio dużo czasu na utrwalenie całego materiału.

Słownictwo przede wszystkim

Jeśli planujemy powtórkę do matury, musimy postawić przede wszystkim na naukę i powtórkę słownictwa. Najwygodniej jest podzielić słownictwo na bloki tematyczne. By skutecznie nauczyć się słówek możemy stworzyć mapy mentalne leksyki powiązanej ze sobą, wypisywać wszystkie nieznane słówka z tekstów, korzystać z internetowych aplikacji do nauki słówek z języka angielskiego.

Gdy jesteśmy w podróży, mamy chwilę wolnego czasu, warto włączyć aplikację i powtórzyć kilka słówek. Z pewnością wiele z nich przyda nam się na maturze, a my produktywnie wykorzystamy wolny czas. Każdą powtórkę możemy zaczynać od powtarzania konkretnej partii słówek oraz ponownego zapamiętania tych, z którymi mamy problemy.

Repetytoria maturalne

Rozmaite repetytoria maturalne będą skuteczną pomocą w powtórkach i samej nauce angielskiego. Jeśli chodzi o język angielski, do wyboru mamy mnóstwo sprawdzonych książek. Dzięki nim usystematyzujemy wiedzę i będziemy wiedzieć, jak powtarzać materiał, aby ze wszystkim zdążyć do matury. Do polecanych książek należy przede wszystkim Longman Repetytorium Maturalne. Pojawiają się nowe wydania, dostosowane do aktualnych podstaw programowych oraz wymogów z informatora maturalnego.  Możemy także zdecydować się na repetytorium maturalne Longman Język Angielski. Dziesiątki tysięcy uczniów wybierają to repetytorium, aby skutecznie przygotować się do matury. Jeśli chcemy zacząć powtórkę z angielskiego dużo wcześniej przed maturą, warto wybrać wydanie wieloletnie.

Jak dobrze przygotować się do matury z angielskiego?

W zależności od poziomu, jaki zdajemy na maturze, wybieramy repetytorium dostosowane do poziomu podstawowego lub rozszerzonego. Książka zawiera ponad 300 stron ćwiczeń, pomocnych wskazówek, które skutecznie przygotują nas do matury, a jednocześnie pozwolą na zweryfikowanie aktualnej wiedzy.

Pomocne książki

Istnieje całe mnóstwo książek czy fiszek, które mogą skutecznie pomóc nam w nauce. Warto wybierać te, które mają poukładany i systematyczny program skupiający się na każdej umiejętności. Odpowiednie książki do angielskiego to takie, które składają się z rozdziałów tematycznych.

Całość materiału można zrealizować w określonym czasie, więc wiemy, czy zdążymy do matury. Dodatkowo książki do angielskiego są tak skonstruowane, by każdemu rozdziałowi towarzyszyła lista słówek do przyswojenia oraz zeszyt dodatkowych ćwiczeń. Z tego rodzaju pomocami z pewnością wytrenujemy niezbędne umiejętności i przyswoimy słownictwo.

Jak dobrze przygotować się do matury z angielskiego?

Rozwiązywanie testów maturalnych

Bardzo ważne jest również rozwiązywanie zadań w dokładnie takiej formie, jak są na egzaminie. Według ekspertów to najlepszy sposób na przygotowanie się do matury. Pomocne będą przykładowe testy maturalne, które możemy znaleźć w repetytoriach dla maturzystów. Warto się z nimi oswoić – im więcej testów rozwiążemy, tym mniej stresu będzie nam towarzyszyć podczas właściwego egzaminu.

Wzory rozmów i wypracowań

Bardzo wiele obaw towarzyszy maturzystom w związku z wypracowaniem. Drugi problem to wypowiedzi podczas egzaminu ustnego. Aby skutecznie zwiększyć swoją sprawność językową w tym zakresie, warto regularnie czytać wzory wypracowań. Przydatne będą listy formalne i nieformalne, które królują na maturze podstawowej. Sprawdźmy również wzory rozprawek i recenzji.

To świetny sposób na to, aby przyswoić sobie utarte zwroty oraz konstrukcje gramatyczne w tego rodzaju wypowiedziach. Wiele przykładów znajdziemy w repetytoriach oraz w internecie. Koniecznie trzeba zapoznać się z ogólnymi zasadami czy wskazówkami. Dzięki nim sprawnie stworzymy własne wypracowania.

Przydatne z pewnością będzie także przeglądanie wzorów rozmów sterowanych oraz sprawdzenie listy gotowych wyrażeń, które sprawdzają się podczas opisu obrazka czy negocjacjach w trakcie egzaminu ustnego.

Systematyczna nauka

Nie da się ukryć, że systematyczna jest kluczem do sukcesu. Jeśli chcemy zdać maturę z angielskiego z dobrym wynikiem, powinniśmy rozplanować sobie naukę co najmniej kilka miesięcy przed egzaminem. Szkolne powtórki mogą okazać się niewystarczające.

Bardzo dobre efekty przyniesie nauka w niewielkich porcjach, tzn. przeznaczamy każdego dnia 60 minut na przygotowanie się do matury z angielskiego, każdą powtórkę warto rozpocząć od krótkiego testu dotyczącego materiału z poprzedniego dnia. 10 minut przeznaczamy na przyswojenie nowych słówek oraz powtórzenie tych, które sprawiają nam najwięcej trudności. Pozostały czas warto poświęcić na przyswojenie oraz powtórzenie gramatycznych zagadnień.

Jeśli z kontaktu z językiem angielskim uczynimy codzienny nawyk, bardzo szybko poprawimy swoją płynność językową. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na uzyskanie jak najlepszego wyniku z egzaminu maturalnego.

Modny plecak młodzieżowy - jaki wybrać?
Nie tylko czytanie - książek możesz również posłuchać