Moje refleksje na temat głównego bohatera noweli Latarnik
Moje refleksje na temat głównego bohatera noweli Latarnik

Kiedy poznajemy głównego bohatera noweli “Latarnik” jest on już starym człowiekiem. Zazwyczaj starzy ludzie posiadają swoją rodzinę, dzieci, wnuki oraz dom, w którym znajdują odpoczynek po trudach życia. Tymczasem Skawiński nie miał nikogo na świecie. Był człowiekiem samotnym. Dawno temu musiał porzucić swój dom, ojczyznę z przyczyn politycznych.

Od tej pory tułał się po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca za ziemi. Brał udział w wielu bitwach o wolność różnych narodów, za co otrzymał medale i krzyże. Imał się różnorodnych prac, ale nigdzie nie mógł na dłużej pozostać. Taki sposób życia spowodował, że bohater nie miał nikogo bliskiego, ani rodziny, ani przyjaciół.

Nie miał też stałego miejsca zamieszkania, pozbawiono go nawet własnej ojczyzny. Uważam, że taki człowiek musiał być bardzo nieszczęśliwy. Trudno jest żyć ciągle w obcych miejscach i wśród obcych ludzi. Młodzi często marzą o podróżach, o poznawaniu egzotycznych krajów i te marzenia realizują. Ale kiedyś przychodzi taka chwila, że chcą wrócić do domu, bo własny dom daje im poczucie bezpieczeństwa.

Skawiński chyba nigdy takiego uczucia nie doznał. W ciągu całego swojego życia był dobrym człowiekiem, pomagał innym, ale sam nie miał szczęścia znaleźć kogoś, kto jemu by pomógł. Bohater w końcu przyzwyczaił się do swojej samotności o czym świadczy zadowolenie z przyjętej pracy latarnika. Sądził, że teraz będzie mógł odpocząć i spokojnie dożyć swoich dni.

Przyżył tam też chwile radości, gdy wydawnictwo posłało mu polską książkę. Bardzo się wtedy wzruszył, gdyż prawie zapomniał ojczystego języka. “Pan Tadeusz” przypomniał mu o dzieciństwie, domu i rodzicach oraz o Polsce i jej pięknych krajobrazach.

Żal mi Skawińskiego przede wszystkim ze względu na jego samotność. Nikomu nie życzyłabym takiego losu, jaki go spotkał.

Przygotowała
Ania – trinity1@interia.pl

Jaką rolę pełni telewizja w moim życiu?
Charakterystyka rusyfikatorów