Nastoletni wiek to piękny, choć trudny czas. To lata odkrywania siebie, ale też buntu i chęci stania się niezależnym. Kluczowe jest wspieranie młodego człowieka w tym czasie. Pomocne może być dla niego znalezienie czegoś, co da odskocznię od codzienności i pozwoli się realizować. Może zatem obóz młodzieżowy albo inne zajęcia? Oto 5 wskazówek, jak wesprzeć nastolatka w odnalezieniu pasji.

Wsłuchaj się w prawdziwe potrzeby dziecka

Gdy córka lub syn zainteresuje się wybranym zagadnieniem, może zechcieć się tym z Tobą podzielić. Czasami jednak nastolatek bywa skryty i zagubiony. Warto zatem podjąć rozmowę i dowiedzieć się:

  • robienie czego sprawia dziecku prawdziwą przyjemność,
  • czy jest coś, przy czym młody człowiek traci poczucie czasu, bo tak go to pochłania,
  • który typ aktywności nastolatek preferuje: sportowe, artystyczne lub jeszcze inne (pozwoli to np. wybrać, na jakie obozy młodzieżowe https://voguetravel.pl/obozy-mlodziezowe go wysyłać),
  • czy dziecko woli robić coś w grupie, czy raczej indywidualnie i w skupieniu (ekstrawertyk, a introwertyk).

Pamiętaj, żeby nie oceniać wyborów dziecka. Życzliwe podejście zaowocuje zaufaniem, a tym samym – głębszą relacją z rodzicem.

Obserwuj, w czym nastolatek jest naprawdę dobry

By pomóc dziecku odnaleźć hobby, przyjrzyj się, co świetnie mu wychodzi. Może masz w domu młodego, zdolnego kucharza? A może córka pięknie maluje albo ogląda często w TV wybraną dyscyplinę sportu? Dobrą wskazówką są też przedmioty szkolne. Który z nich najbardziej interesuje pociechę? Z czego ma najlepsze oceny, które zdobywa bez większego wysiłku? Nauczyciel zazwyczaj zwróci uwagę na szczególny talent.

Zadbaj, by w wakacje nie było mowy o nudzie

Lipiec i sierpień, to czas mentalnego odpoczynku dla dzieci. Warto jednak również i te miesiące spędzić owocnie, inwestując w swój rozwój. Jednym ze sposobów na ciekawe, ekscytujące wakacje są obozy młodzieżowe. Vogue Travel organizuje rozmaite turnusy – od tych związanych ze sportem, poprzez wyjazdy artystyczne, po tematyczne, np. dla fanów kultury japońskiej. Wraz z dzieckiem zapoznaj się z dostępnymi obozami i wyślij je na wakacje życia!

Wykaż zainteresowanie nową pasją i nie krytykuj

Ktoś, kto odkryje nowe hobby, jest pełen entuzjazmu. Rozpiera go energia, ciekawość tematu i chęć dzielenia się swoją radością z innykmi. Nastolatek będzie zapewne z werwą opowiadał Ci o swoim nowym zamiłowaniu. Tobie może ono wydać się oryginalne, a nawet dziwne… Nie oceniaj jednak nowej pasji dziecka negatywnie. Postaraj się podejść ze zrozumieniem, wczuwając się w jego emocje. Weź pod uwagę, że wiek ten rządzi się swoimi prawami. Zadawaj pytania i okaż ciekawość. W ten sposób młody człowiek będzie czuć się akceptowany. Atmosfera zaufania to podstawa.

Zachęcaj w chwilach zwątpienia

Nawet największy zapał może w pewnym momencie osłabnąć. Ponadto często bywa tak, że początkowo szybko robi się postępy. Z czasem, gdy pojawiają się wyzwania, można ulec zwątpieniu – w swoje umiejętności, sens robienia czegoś albo w talent. W takich chwilach potrzebne jest wsparcie bliskich. Pokaż dziecku, że jesteś przy nim i dopinguj je. Wytłumacz, że chwilowe zniechęcenie nie musi oznaczać konieczności porzucania hobby. Wakacyjne obozy młodzieżowe czy tematyczne zajęcia pomogą również na nowo odnaleźć inspirację!

Pasja w życiu młodego człowieka, to ważny element życia. Jej rozwijanie w tym wieku może stać się początkiem nowej drogi życiowej. A nuż w dorosłości zainteresowanie to stanie się sposobem na życie, bądź po prostu dodatkowym, przynoszącym ukojenie hobby? Vogue Travel zaprasza na ciekawe obozy dla młodzieży – w góry i nad morze. Pomóż nastolatkowi rozwijać swoje pasje i talenty!

Od wyprawki dla noworodka po szkolne gadżety
Agnieszka Krawczyk - autorka książek obyczajowych i kryminalnych